Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Avukat Elvan Kakıcı Şimşek İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
25.12.2020
9810

Kendinizi tanıtır mısınız ? Gayrimenkul Avukatı neler yapar?

Gayrimenkul üzerindeki hukuka aykırı, usulsüz olan sorunların çözülmesini içeren taşınmazlara ait davalar genel olarak Gayrimenkul hukukunun kapsamını oluşturur. İrtifak hakkı kurulması ve ön alım davaları ile istihkak ve kamulaştırma davaları gayrimenkul hukukunun kapsamına dahildir. Ayrıca ipotek uyuşmazlıkları, el atmanın öönlenmesi davaları, izale-i şüyu davaları, kira bedelinin belirlenmesi için açılacak davalar ile tahliye davalarını, tapu kayıt düzeltme, tapu iptal veya tescil davaları da Gayrimenkul Hukuku kapsamına dahildir. Gayrimenkul hukuku; istisnaların fazla olduğu bu nedenle hukuki yardım almaksızın uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmasında zorluk yaşanabilecek detaylı bir hukuk dalıdır. Gayrimenkul avukatları gerek bu hukuk dalı ile ilgili davalarda tarafları temsil etme gerekse konu ile ilgili önleyici hukuk kapsamında danışmanlık hizmeti verme hususunda görev yapmaktadır.

Kira sözleşmelerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve yabancıların gayrimenkul  alım satımlarında, gayrimenkullerin değerlendirilmesi ile ilgili hususlarda Tecrübeli Gayrimenkul avukatları ile birlikte çalışılması önem arz etmektedir.  Taşınmazlara ait davalar oldukça kapsamlı ve ayrıntılı olmaktadır. Bu nedenle gayrimenkul alanında uzmanlaşmış avukatlar davalarınız için oldukça büyük bir etkendir.

Projelerden tamamlanmamış gayrimenkul satın alırken Sözleşmede ve tapuda nelere dikkat etmeliyiz? 

Günümüzde Gayrimenkul satın alırken tamamlanmış bir daireye göre çeşitli avantajları olduğu için vatandaşlarımız projeden tamamlanmamış daireler satın almayı tercih edebilmektedir. Bu avantajlar genel olarak; konut projesini yürüten firma ile çeşitli faiz oranları ve kredi imkanları ile kolay ödeme planı oluşturabilme nedeni ile uygun maliyet oluşturabilme, konut projelerinin sosyal imkanlarının ve yaşam alanlarının sunduğu çeşitlilik ve istediğinin kat ya da cepheyi tercih edip daire içerisinde istediğiniz değişikliği yapma şansınızın olması olarak sıralanabilir.

Ancak bu avantajlarının yanında tamamlanmamış daire satın almanın çeşitli dezavantajları da mevcuttur. Bu nedenle vatandaşlar aşağıdaki hususlara dikkat etmelidirler;

  • Proje konutlardan ev alırken mağdur olmamak için ööncelikle inşaat firmasının güvenilir  olup olmadığı kontrol edilmelidir. Projeden satın alacak evin metrekare birim fiyatını tam olarak öğrenilmeli ve diğer projelerle karşılaştırıp projenin fiyat açısından avantajlı olup olmadığı gözden geçirilmelidir.
  • Noter Onaylı Satış Vaadi Sözleşmesi imzalanmalıdır. İş bu sözleşmede inşaatın bitiş tarihi, gecikme süresi ve geciktiği takdirde uygulanacak cezai şartlar net şekilde belirtilmelidir.
  • Satış Vaadi Sözleşmesinde belirlenen gayrimenkul satış bedeli reel emlak bedeli üzerinden gösterilmelidir.
  • Satış Vaadi Sözleşmesi tapu kaydına şerh edilmelidir.
  • Tapuda üzerinde arsa tapusu olarak yazılı bulunan tapular üzerinde henüz kat irtifakı kurulmadığı için her zaman kat irtifakı kurulan tapular tercih edilmelidir.

Türkiye’de 1 milyonun üzerinde gayrimenkul el değiştiriyor, ancak genel olarak Gayrimenkul Hukuku hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu hususta satıcı ve alıcı taraflara tavsiyeleriniz nelerdir?

Konut satın alanların en çok dikkat etmesi gereken unsurların başında gayrimenkulün konumu ve binanın  yaşı gibi öözellikler geliyor. Seçim yapılırken bütçe hesaplamasının çok iyi yapılması, gayrimenkulün satış fiyatının yanında tapu masrafları, emlak komisyonu bedeli, kredi faizi, vergi ve harçlar gibi masraflarında iyi bütçelendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu düşünülürse; binanın deprem yönetmeliğine uygun olarak inşaa edilmiş olması çok önemlidir. Emlak Piyasasının çok iyi takip edilmesi ve emlak endeksinin düştüğü dönemlerde alım yapılması önemlidir. Tüm bunlar özellikle Gayrimenkule karar verene kadar ki faktörlerdir. Ancak satın alınacak konut belirlendiğinde; gerek tapu kayıtlarının incelenmesi, gerek alım -satım aşamalarında bir uzmana danışılması ve eğer mümkünse bir avukat aracılığı ile işlem yapılması ileride doğması muhtemel risklerin önlenmesi açısından gereklidir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account