Damlacık yolu ile bulaşan ve havada belirli bir süre asılı kalan koronavirüs, sosyal mesafeye rağmen kapalı ortamlarda çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Kaliteli ve temiz hava solumanın öneminin anlaşıldığı bu dönemde, doğal havalandırma yapılamayan mekânlar için geliştirilen çözümlere ise yoğun ilgi gösteriliyor. Hava sirkülasyonunun sağlanamadığı ortamlardaki riske dikkat çeken Bomaksan Genel Müdürü R.Bora Boysan, kısıtlamaların kaldırılması ile temiz hava dolaplarına gösterilen talebin daha da artacağının altını çizdi

Yazar:Editor
18.01.2021
1009

Vaka sayılarının düşmeye başlaması ile kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması bekleniyor. Okulların, iş yerlerinin, kafe ve restoranların yeniden açılması ile sosyal hayata yavaş yavaş dönüş yapılırken, kapalı ortamlardaki hava kalitesi ve temiz hava sirkülasyonu da sağlık üzerinde kritik rol oynayacak.

34 yıldır endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, virüs yayılımını yüzde 99,995 oranında engelleyen BOA AIR Temiz Hava Dolapları ile kapalı ortamlardaki virüs tehlikesini engellemeye devam ediyor.

Kapalı ortamlarda risk devam edecek

Başta Almanya ve İngiltere pazarları olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden yoğun talep aldıklarını belirten Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, “Vaka sayılarının azalmasıyla, kısıtlamalar yavaş yavaş kalkmaya başlayacak. Okulların, iş yerlerinin ve kafelerin açılması ile sosyal hayatımıza kademeli şekilde dönüş yapacağız. Ancak salgın süreci henüz bitmiş değil. Kapalı ortamlarda yeniden bir araya gelecek olmamız riski de beraberinde taşıyor. Bugün birçok ortamda doğal havalandırma gerçekleştirilemiyor. Bu, virüsün bulaş riski açısından kritik öneme sahip” dedi.

Normalleşme dönemi ile temiz hava dolaplarına talep artacak

19 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Bora Boysan, “Bu talebin ülkemizde ve tüm dünyada normalleşme dönemiyle beraber daha da artacağını öngörüyoruz. BOA AIR markası altında geliştirdiğimiz temiz hava dolaplarının en önemli özelliği, insan yoğunluğunun ve sirkülasyonunun yüksek olduğu iç ortamlarda kullanıma uygun olması. Yani standart bir hava temizleme cihazına göre çok daha yüksek hava temizleme kapasitesi, çok daha gelişmiş bir filtrasyon teknolojisine sahip. İçerisinde bulunan sınıfının en yoğun aktif karbon filtresi ile VOC’leri ve kötü kokuları filtrelerken, 3 kademeli filtrasyon sistemi ile virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile yüzde 99,995 verimlilikte yakalıyor. Bu sayede hava kirliliğinin sebep olduğu ve hava yoluyla bulaşısı artan hastalıkların da önüne geçilmesine imkan sağlıyor” diye konuştu.

“İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”

Yeni fabrika ve yatırımlarla üretim kapasitesini artırdıklarını kaydeden Bora Boysan, “İnsan kaynağı alanında da yatırımlarımızı sürüyoruz. Yurt dışından gelen yoğun talep üzerine 2021 yılında da yeni fabrikalarımızı devreye alarak üretim kapasitemizi 5 kat artırmayı planlıyoruz. Temiz Hava Dolabı ile 2020 yılı içerisinde ciromuzun yüzde 50’sinden fazlası ihracat kaynaklı oldu. 2021’de de ihracat rakamlarımızı artırarak bu oranı yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account