Günlük yaşam trafiğinin en yoğun yaşandığı mekanlar olan mutfaklar, pandemiyle birlikte evlerde en çok vakit geçirilen alanlar haline geldi. Mutfaklar, evin sadece yemek pişirilen veya yemek yenilen yerleri olmaktan çıkıp, yeri geldi bir toplantı odasına, yeri geldi bir sınıfa dönüştü

Yazar:Editor
09.02.2021
1417

Dolayısıyla 2021’de mutfak tasarımları; farklı kullanım senaryoları içeren, güncel beklentileri ve ihtiyaçları cevaplayan estetik ve işlevsel kurgularla şekillenecek.

Tasarlanmış İşlevsel Mutfaklar

Pandemi sebebiyle, evde yemek yapma alışkanlığı bulunmayan insanlar da mutfakta çokca zaman geçirmeye başladılar. Dışarıyla teması en aza indirgemek ve daha sağlıklı beslenmek adına evde yemek yapma eğilimi eskisine göre oldukça arttı. Aynı anda daha fazla kullanıcının mutfakta olması gerekliliği ve mutfakta geçirilen zamanın artması, mutfak tasarımın öneminin farkedilmesine ve geniş planlı mutfak taleplerine sebep oldu.

Öncelikle Hijyen

Hijyen hassasiyetlerin artması sebebiyle her alanda olduğu gibi mutfakta da kolay temizlenebilir yüzeyler, az bakım gerektiren malzemeler daha çok tercih edilmeye başlandı. Leke tutmayan, özel bakım gerektirmeyen tezgahlar, çizilmez ve dayanıklı yüzey kaplamaları mutfak tasarımlarının vazgeçilmezi olacak.

Geniş Depolama Alanları

Pandemi alışveriş alışkanlıklarımızı da değiştirmemize sebep oldu. Önceden ihtiyaç oldukça günlük olarak yapılan market alışverişleri, yerini haftalık, hatta aylık planlanmış market ziyaretlerine bıraktı. Toplu alışverişler sebebiyle mutfaklardaki depolamanı alanı ihtiyacı arttı. 2021 mutfak tasarım kararlarında, daha geniş buzdolapları ve dondururucular, yerden tasarruf sağlayan akıllı depolama alanları ve kiler çözümleri etkin bir rol oynayacak.

Sosyal Mutfak

Sosyal mesafe kavramının hayatlarımıza girmesi, önceki sosyalleşme alışkanlarımızı yeniden değerlendirmemizi sağladı. Araştırmacılar birçok kişinin pandemi sonrası da, sosyal mesafeyi yaşamlarında kalıcı hale getireceklerini ve toplu organizasyonlardan kaçınarak daha çok evde zaman geçireceklerini öngörüyor. Pandemi sürecinde evde verimli vakit geçirmenin merkezi olan mutfaklar, 2021’de daha da vazgeçilmez olacak.

Aynı anda birden çok kişinin beraber yemek yapabildiği, uzun sohbetler eşliğinde misafirlerin ağırlandığı açık planlı mutfaklar evlerin buluşma noktası haline gelecek. Ada mutfaklar ve oturma odalarını mutfağa dahil eden kurgular sosyal mutfakların öncelikli çözümleri olacak.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account