Zirve öncesi Hydro Yapı Sistemleri Türkiye’nin Genel Müdürü Çağdaş TAYLAN, Wicona’nın hikayesini İnşaat & Yatırım’a aktardı

Yazar:Editor
01.03.2021

Firmanızın kuruluş arkasındaki motivasyon, uluslararası iş/rekabet gücünüze etkisi ve misyonu hakkında Wicona’dan bahseder misiniz?

Öncelikle küçük bir firma olarak 1948 yılında kurulan Wicona, 70. yılını aşarak özel konulara odaklanarak ve teknik yeterliliğini geliştirerek alüminyum sistem çözümleri içerisinde dünyada çok önemli bir yer elde etmiş, Sapa ve Technal gibi HYDRO Grubu’na bağlı markamızdan birisi olarak bünyemizde bulunmaktadır.

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile bir sistem firması olan Wicona, daha çok projeler için konforu arttıracak, gerçekçi ve ulaşılabilir çözümler geliştirmektedir. Bunu yaparken de çevreyi koruyucu ihtiyaçları göz önüne alıyor ve getirdiği çözümlerde de sürdürülebilirlik odaklı ürünleri ön plana çıkartmaya çalışıyor.

Wicona gerçekleştirdiği pek çok projede bir çok ödül almış, LEED veya BREEAM sertifikalı bir çok projeye de imza atmış durumdadır. Birçok Wicona ürünü 2017 yılında Cradle to Cradle Bronz sertifikasını aldı ve iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde gümüş sertifikaya yükseldi.

Başta Alman piyasaları olmak üzere, Wicona uluslararası pazarda alüminyum sanayinin önde gelen oyuncularından ve “Technik Für Ideen” söylemi ile anılıyor. Bu ölçekte güven inşa etmiş olmak ve marka bilinirliğini oluşturmanın arkasında ki formül hakkında bilgi verir misiniz?

“Technik Für Ideen” yani “Fikirler İçin Teknik” söylemi Wicona’nın marka sloganı olarak kullanılmaktadır. Burada bahsetmek istediğimiz, Wicona projelere özel çözümler geliştirebilen, çok yüksek teknik bilgi birikimi olan ve halk arasında da bahsedilen “Alman Mühendisliği - Alman Teknolojisi” kavramlarının gerçek anlamda bir örneğidir. Wicona olarak, kendimizi bu alan için uzmanlaştırmış ve bu alanda da çok büyük başarılar elde etmiş bulunmaktayız.

Dünyada ilk kez ısı yalıtımlı profili bulan ve hayata geçiren Wicona, yapılması zor görülen projeleri alıp, tam bir mühendislik harikası yaratmaktadır. Gerek standart katalog çözümlerimiz ile, gerekse çok özel çözümler talep edildiğinde de bunu yapabilecek mühendislik birikimine sahip olduğumuz için de özel tasarım çözümlerle kolaylıkla üst düzey projeleri hayata geçirebilmekteyiz.

Wicona olarak firmanızı ayrıcalıklı kılan bir çok özellikten biri de çevreci olmanız. Sürdürülebilir bir yaşam için çözümleriniz nelerdir?

Gerçekten isteyip de yenilik getirebilmek çok kolay değildir. Wicona olarak gururluyuz çünkü son iki senede çok büyük bir yenilik getirdik. Örnek vermem gerekirse, bugün üretilen 1 kg alüminyum için Çin’de 20 kg karbondioksit salınımı yapılıyor, bu oran Avrupa’da ortalama 7-8 kg’lara kadar düşmekte. Biz isimleri Hydro REDUXA ve Hydro CIRCAL olmak üzere iki yeni ürün çıkardık. Hydro REDUXA sayesinde kilogram başına karbon salınımını 4 kg’a kadar indirebiliyoruz. Hydro CIRCAL sayesinde ise günümüzde üretilmiş, hayatımızın içinde olan ve karbon ömrünü tamamlamış bir ürünü alıyoruz ve çok özel süreçlerden geçirerek geri dönüştürüyoruz ve alüminyum’un kilogram başına karbondioksit salınımını 2,3 kg’a kadar indirebiliyoruz.

Yaşadığımız pandemi süreciyle birlikte karbon emisyonunun önemine dünyaca tekrar farkına vardık. Özellikle Avrupa’da bu konu üzerine bilinç oldukça arttı ve orada inşa edilen ciddi projelerin pek çoğunda bu düşük karbondioksit salınımlı ürünler talep ediliyor. Türkiye’de de bu bilinci oluşturmak ve yaygınlaştırabilmek adına çeşitli etkinlikler ve web konferanslar düzenleyerek ciddi girişimlerde bulunuyoruz. Dünya hepimizin dünyası ve hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Norveç kökenli bir firma olmamızı da göz önünde bulundurursak, önümüzde ki nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için ciddi emek, enerji ve bütçe harcamaktayız. Ürünlerimiz pek çok ülkede de ödüller aldı ve önümüzde ki dönem için bu ürünlerimiz trendi belirleyecektir. Sadece bu iki ürün ile değil, kullandığımız tüm ürünler ile çevre dostu olmayı ve mümkün olduğunca sürdürülebilir çözümler kullanmaya dikkat etmekteyiz.

Avrupada bir çok projeye bu ürünlerimizle imza atarken, Türkiye’de ise iklim bilincinin henüz istenen seviyeye gelmemiş olması ve ilgili yönetmeliklerin Avrupa’da ki gibi olmaması sebebi ile beklenen seviyeye ulaşabilmiş değiliz. Ama ülkemizden umutluyuz ve yakın gelecekte bizim de bu seviyeye geleceğimize inanıyoruz. Her ne kadar Türkiye içerisinde bu ürünler çok fazla talep edilmiyor olsa da bugün Türkiye’de üretilen REDUXA alüminyum profilli Wicona ürünlerimiz Romanya’da büyük bir projede uygulanmaya başladı ve bunun arkasının da geleceğine inanıyoruz.

Dış faktörlerin etkisi ile 2020 yılının 2. Çeyreğinden günümüze çoğu endüstride firmalar iş modellerini değiştirmek zorunda kaldı. Wicona olarak müşterinize aynı katma değeri teslim etmek için uyguladığınız stratejiler nelerdir?

Enterasan bir 2020 yılı geçirdik ve bu süreç hala devam ediyor. Geçtiğimiz yıl sonu aldığımız bir karar ile 2021 yılı itibariyle matriks yönetim şekline geçtik. Türkiye’de ki yönetimin dışında artık yurtdışında ki diğer üniteler ile çok daha fazla iletişim içerisinde olarak bilgi paylaşımını arttırıyoruz. Hydro Türkiye olarak, burada gerçekleştirdiğimiz bir çok proje mevcut ve bunların bir kısmıda çok ikonik projeler.

Wicona “International Big Projects” adını verdiğini yeni bir departman kurdu. Türkiye ofisimizin 20 yılı aşkın deneyimi sayesinde bu departmanın içerisinde Wicona Türkiye olarak yer alıyoruz. Bu yenilik ile beraber çok büyük avantajlar elde edeceğiz. Bir kaç senedir Türkiye inşaat sektöründe bir daralma yaşanıyor. International Big Projects departmanına dahil olarak bu daralmaya karşı önemli bir araç bulmuş durumdayız. Bu departman sayesinde Wicona Türkiye olarak sadece ülkemizde ki projelerden değil, Avrupa’da da gerçekleşecek belirli ölçüdeki projelerden de sorumluyuz. Departmanımızın amacı, Wicona Türkiye olarak bizimle çalışan firmalara yurtdışında da proje desteği verebilme imkanı sağlamak. Özellikle bu zor dönemde Türk firmalarının yurtdışında ki projelere açılabilmesi ve orada bir projeye girdiklerinde işin gerçekleşmesi için bilgi birikimimiz ile destek oluyoruz.

Zaten Wicona olarak Avrupa’da hemen hemen her ülkede varız ve iş yapıyoruz. Dolayısıyla bir Türk firması Almanya’ya gittiğinde oradaki regülasyonları bilmiyor ama biz biliyoruz. Bu herhangi bir Avrupa ülkesi için de geçerli. Bu sayede iş ortaklarımızın yurtdışında iş yaparken yaşayacağı acemiliklerini aşmaları içi çok önemli bir güvence sağladığımız anlamına geliyor.

Wicona geçtiğimiz senelerden günümüze “Think Globally, Build Locally” felsefesi ile uluslararası zirveler gerçekleştirmekte. Bu sene ilk defa Türkçe formatında Almanya ve Türkiye olmak üzere iki farklı noktadan eş zamanlı dijital ortamda gerçekleşecek Wicona Cephe Zirvesi sektör profesyonellerini bekliyor. 2021 zirvesi hakkında beklentilerinizden ve zirvenin içeriğinden bahseden misiniz?

Az önce bahsettiğimiz yeni oluşumumuzu, Türkiye’de ki iş paydaşlarımıza nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatan bir zirve amaçlıyoruz. International Big Projects sayesinde önlerinde büyük bir fırsat olduğunu ve bunu nasıl değerlendirebileceklerini göstereceğiz.

Zirvedeki katılımcılardan bir tanesi, bu projeye dahil olmuş, birebir yaşamış bayilerimizden birisi. Almanya’da bir projeyi almış ve bugünlerde tamamlayacak olan iş ortağımız deneyimlerini anlatacak. Biz, Türk firmalarımızı Avrupa’ya nasıl götürebiliriz, ne gibi zorluklarla karşılacaklar ve bunları nasıl çözebilecekler, projeleri nasıl bitirebilirler gibi tüm soruların cevaplarını paydaşlarımıza aktarmak istiyoruz.

Almanya ile birlikte yürüteceğimiz zirve için sektörün önemli oyuncularından konuşmacılar yer alacak. Cephe sektörü ile ilgili, güncel olarak neler yaşıyorlar, ne üzerine çalışıyorlar, ne gibi çözümler sunuyorlar gibi tecrübelerini bizlere aktaracaklar.

Etkinliğimiz ile ilgili daha fazla bilgiye ve etkinlik kayıt adresine çok yakında sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabileceksiniz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account