Özhan Hazırlar Mimarlık kurucusu Mimar Özhan HAZIRLAR İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
20.04.2021

Hakkınızda kısaca bilgi alabilir miyiz?

1981 yılında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde doğdum. Hatay’ın kültürel yapısı ve tarihinden çok etkilendim. Liseye giderken Almanya’da yetişmiş bir mobilya ustasının yanında çalıştım.

1997 yılında Ankara’ya yerleştik. Özel yetenek sınavı ile 1999 Hacettepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesi iç mimarlık  ve çevre tasarımı bölümünü kazandım. İnşaat stajını yön inşaat bünyesinde Bilkent bilgi merkezi inşaatında yaptım. Ardından ofis stajını ise Nurus’ta yaptım. Okul dönemimde 2. Sınıfta iş hayatına Bilkent tarafında bir villa tasarımı ile başladım ve o günden bu güne 2017 yılında kurduğum Özhan Hazırlar Mimarlık firması olarak 2021 yılına kadar 100'ü aşkın proje çizimi yaptık.

Daha çok hangi tür projelerde yer alıyorsunuz?

Villa, restoran, ofis, bowling, fitness gibi büyük ölçekli projelerde yer almayı seviyorum. Aynı zamanda kentsel tasarım, mimari cephe tasarımları, katamaran gibi farklı projelerde de yer aldım. Tasarımda bir sandalyeden tutun bir şehire kadar her zaman tasarımın içinde yer almayı seviyorum.

Ülkemizde inşaat ve mimarinin son 10/15 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz?

Mimaride yerler belediyeler tarafından kısıtlandığımızı düşünüyorum. Bu yüzden ülkemizin geriye gittiğini ancak inşaat ve inşaat malzemeleri yönünden ileriye gittiğini düşünüyorum.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli sorunları nelerdir? Mimar olarak size yansıyanlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Yeni yapılan her projenin natamam olarak insanlara teslim edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçte ev ya da işyerlerini satın alanların kendi zevklerine göre bir mekan tasarlatacaklarından mimari, iç mimari ve inşaat sektörü ile gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü alacakları meskenler daha uyguna alınacak.

2020 yılı sizler için nasıl geçti? 2021 yılından sektör ve firma adına beklentileriniz nelerdir?

Pandemi dışında herşey güzeldi. Güzel işler yaptık. Ancak pandemi herşeyi değiştirdi.

Ülkemizin gelişmesini sadece mimari değil inşaat ve gayrimenkul sektörünün gelişmesini canı gönülden istiyorum. Bunu gerçekleştirmek için her firmanın neyi daha iyi yapabilirim sorusunu kendilerine sormaları gerektiğini düşünüyorum.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account