Marka iletişim yönetiminde ve pazarlama faaliyetlerinde sektörde fark yaratmayı hedefleyerek ilerleyen Erse Kablo, pazarlamaya dair hedeflerini ve pazarlama dünyasındaki dönüşüm hakkında değerli yorumlarını Pazarlama Müdürü Begüm Sevinç bizimle paylaştı

Yazar:Editor
02.06.2021
557

Müşteri ilişkilerinden, kurumsal iletişim ve pazarlama çalışmalarına kadar uzanan bir iş deneyiminiz var. Erse Kablo’daki iş serüveninizden bahseder misiniz?

Öncelikle sizlerin aracılığıyla Erse Kablo’nun pazarlama iletişim perspektifini değerlendirmek üzere sektörle buluşmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. 2015 yılının son çeyreğinde başlayan bu uzun soluklu maratonda, kurumsal iletişim yönetiminden Pazarlama Müdürlüğü’ne ilerleyen bir süreçten bahsedebiliriz. Erse Kablo’nun sektördeki üretim, satış deneyimleri ve kurumsal alt yapısıyla; elektrik & elektronik sektöründe kazandığım deneyimleri ve eğitimlerimi birleştirerek Üst Yönetimimizle beraber sürekliliği sağlamayı hedefleyerek, gelecek odaklı bakış açısına sahip olmamız pazarlama yönetimini daha güçlendirmemizi sağladı.

Pazarlama iletişim yönetiminde Erse Kablo için önemli başlıklar nelerdir? 

Mercek altına aldığımız konuların başında; ürün kalitemiz, müşteri ilişkileri yönetimimiz, fiyat politikası değerlendirmeleri, sevkiyat hızımız, hizmet ve ambalaj kalitemiz, marka bilinirliğimiz geliyor. Son 3 yılın müşteri memnuniyet anketleri değerlendirmelerinde pazarlama iletişim faaliyetlerimizin oranlarını incelediğimizde, her yıl artan bir ivme kazandığımızı söyleyebilirim.

Erse Kablo olarak B2B pazarlama hakkındaki görüşleriniz ve aldığınız aksiyonlardan bahseder misiniz?

Geçen sene aktifleştirdiğimiz Bayi Portalımız da zayıf akım kablo sektörü için bayilerimizle aramızda inovasyona dayalı bir köprü oluşturmamızı, e-dönüşüm çağına uygun bir B2B etkileşim yaratmamızı da sağladı. İş gücü kazancına önemli bir katma değer sunmayı hedeflediğimiz Bayi Portalımız, 7/24 sipariş ve ödeme kolaylığı sağlayarak, istenilen stok, ürünlerin takibinin gerçekleştiği bir platform olma özelliğine sahip. Portalımız için müşterilerimizden gelen beklentileri değerlendirerek, portalımızın gelişimini sağlayarak, ileri dönemde müşterilerimizle aramızda e-business kökenli bir etkileşim yaratmayı hedefliyoruz.

Pazarlama perspektifinde, bu alanda hedefimiz persona pazarlamayı yönetmek. Satış faaliyetlerimizde ve ürün geliştirme çalışmalarımızda markamızın tercih edilmesi için çalıştığımız ideal müşteriye uygun stratejiler geliştirebilmemize olanak tanımak. Veri tabanımızdaki müşterilerimizin personalarına göre segmentlere ayırarak, mesajlarımızı farklı müşteri tiplerine göre özelleştireceğiz. Bu da satış dönüşümümüzü artıracak.

Erse Kablo’daki pazarlama iletişim yönetimi için yapılan ürün tanıtım faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Erse Kablo olarak, geleneksel PR çalışmalarımız, güncel basın bültenlerimiz, sektörün önde gelen yayıncılarıyla olan iletişimimiz bizim için önemli ve çok değerli. Her yıl yurtiçi satış ve ihracat satış hedeflerinden yola çıkarak ürün tanıtım materyallerini belirliyor ve buna göre pazarlama iletişimi uygulamalarımızı dönemsel olarak yönetiyoruz.

2017 yılında bayilerimiz ve müşterilerimiz için dağıtımına başladığımız özel tasarım kablo tanıtım stantlarımızın yurtiçinde ve yurtdışında beğenilmesi ürünlerimizin tanıtımında marka imajımızı sağlamlaştırmamızı sağladı. Her yıl dönemsel olarak yurtiçinde dağıtımını gerçekleştirdiğimiz fiyat listelerimizin bayi ve müşterilerimize ulaştırmamız, Pazarlama Departmanı’nın satışı destekleyici önemli unsurlarından.

Yıl içinde dağıtımı yapılan promosyonlarımız müşteri ihtiyaçlarımıza göre her yıl farklılık gösteriyor. Promosyon ürünlerinde kaliteyi odak noktamıza alarak belirliyoruz. Reklam tasarımlarımızı müşterilerimizin satış yaptığı ürün kategorilerine göre ayırarak uyguluyoruz. Bu da satış kanallarımız için doğru reklamla doğru pazarlama yönetimini gerçekleştirmemizi sağlıyor.

Bu faaliyetlerimizle beraber, sosyal medyanın iletişim gücünü kullanmamız da bizim için oldukça önemli. Bu süreçte süreklilik sağlayarak sosyal medyada yerimizi sağlamlaştırdık. Yer aldığınız sosyal medya platformlarınız doğrudan sektörümüzdeki ilgili kitleye ulaşmamızı sağlıyor.

Erse Kablo’nun pazarlama amaç, hedef ve stratejileri nelerdir?

LPCB ve VDE onaylı yangına dayanıklı kablolarımız için (Ervital, Ervital Fire Safe Cable, Ervital Fire Safe Gold Cable) Ortadoğu, Körfez, Kuzey Afrika ve Uzakdoğu pazarlarında markamızın kullanımının artırılmasına yönelik iş geliştirme ve pazarlama faaliyetlerimiz devam edecek.

Başta İngiltere, Almanya olmak üzere tüm Avrupa; Asya, Ortadoğu ve Körfez Bölgeleri’nde 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu noktada müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak kalitemizi uluslararası belgelerle destekliyoruz. Entegre Yönetim Sistemi’ni uyguluyoruz ve bu çerçevede oluşturulan ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 yönetim sistemlerimizi belgelendirmiş durumdayız. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgemiz ile müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemi belgelendirdik. Ulusal ve uluslararası standartlar kapsamında “TSE, VDE, MPA, LPCB, REACH, RoHS, CE (LVD, CPR)” normlarında sertifikalara sahibiz.

Geçtiğimiz yıl TET (Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği) sıralamasında 40. sırada yer aldık ve kendi segmentimizdeki liderliğimizi sürdürdük. Özellikle son beş yılda İhracat ciromuzu iki katın üzerine çıkartırken, şirketimiz içerisindeki pay ise %60 ın üzerine çıktı. Bu yöndeki ivmeyi artırarak sürdürmek vizyonuna sahip olduğumuzdan, global bir marka olma hedefimiz bizi yürüttüğümüz işlerdeki bakış açımız için nasıl yol çizeceğimizi belirliyor. 

Erse Kablo 2018 yılında Ar-Ge Merkezi unvanını aldı. Teknik faaliyetlerinizi pazarlama yönetiminize nasıl yansıtıyorsunuz?

Sektörde zayıf akım kablo üreticisi olarak, 2019 yılında ciromuzdan ayrılan %1 lik pay ile Ar-Ge faaliyetlerimizi başarıyla sürdürüyoruz. Modern tesislerimizde yerli üretimi destekleyerek T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi unvanını sahip olarak, yenilikçi projeler üreterek, ihracatta artış hedefliyoruz.  

Ayrıca; Erse Kablo olarak, CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) sürecinin ilk döneminden itibaren Ar-Ge, kalite kontrol faaliyetlerimiz, iç ve dış eğitimlerimiz, pazar araştırmalarımız ve kendi bünyemizde kurduğumuz CPR laboratuvarımızla beraber iş ortaklıklarımıza katma değer kazandırdık.

2019 yılında gelen prestijli projelerdeki ürünler için oluşan CPR taleplerinin, 2021 yılında daha da artacağı birçok projede CPR sınıflarına göre ürün talepleri olacaktır. CPR test laboratuvarı yatırımımız ürünlerimizin performansının değişmezliğini takip etmemizi sağlamaktadır. 

Son olarak, Erse Kablo’nun sektördeki misyonu ve bayilik sistemi hakkında pazarlama değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Erse Kablo olarak ürettiğimiz zayıf akım kablo ürünlerimizle prestijli ve önemli projelerin tercih edilen markasıyız. Bayi ve müşterilerimizin raflarında talep edilen ürünler üreterek, yurtiçinde geniş ve sağlam bir bayi ağına sahibiz.

Müşterilerimizle beraber oluşturduğumuz bir hikayemiz var. Bu hikayeyi yaratmak için müşterilerinizin bakış açısından yararlanmak, onları dinlemek hikayenize çok güçlü bir başlangıç noktası kazandırıyor. Biz Erse Kablo olarak, iş ortaklarımıza onlar için nasıl değer yaratabileceğimizi anlatıyoruz; onlara sunduğumuz değeri, bu değerin müşterimizin hayatında nasıl bir yere sahip olduğunu anlatarak bu hikayeyi hep beraber yazıyoruz. 

Bayilerimizle riski ve kazancı beraber paylaşıyoruz. Birlikte kurduğumuz bir sadakat bağı var; bu bağı pazarlama faaliyetlerimizle ve müşteri ilişkileri yönetimimizle beraber korumak, desteklemek önceliğimiz. Bayilerimiz ve müşterilerimize karşı sorumluluklarımızı bilerek, onları yenilikler için desteklememiz hikayemize somutluk kazandırıyor. Bize duydukları güven, pazardaki etkinliğimizi daha da artırıyor. Hem yurtiçinde hem yurtdışındaki yeni başarılara ve projelere birlikte imzamızı atacağız.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account