'Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye' ye Merhaba Dedi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
'Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye' ye Merhaba Dedi
25 Temmuz 2011, Pazartesi 09:43:41
'Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye' ye Merhaba Dedi
Dünya çapında inşaat projeleri alanında 400' e yakın mühendis çalışanıyla komple çözümler sunan Enmarcon AG yeni bir ortaklıkla Türkiye'ye merhaba diyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto


Dünya çapında inşaat projeleri alanında 400' e yakın mühendis çalışanıyla komple çözümler sunan Enmarcon AG yeni bir ortaklıkla Türkiye'ye merhaba diyor.   Tuncer Çakmaklı Architects ile 30 yıldır bireysel olarak çalışan Enmarcon AG, Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye olarak ülkemizde proje yönetimi anlamında hizmet verecek. Bu ortaklık ayrıca bir ilk olma özelliği taşımakta. Enmarcon hizmet verdiği ülkelerde sadece kendi ofislerini açarak çalışmakta.  Avrupa da marka olmuş projelerin bir çoğunun yönetimini  yapan  Enmarcon, Türkiye'de de  iddialı işlere imza atacağa benziyor. Bu yeni ortaklığı bizlere  Enmarcon AG Ceo'su Dr. Sam Patrick Foos ve  Tuncer Çakmaklı Architects kurucusu Tuncer Çakmaklı  detaylarıyla anlattı.

 

Öncelikle proje yönetimi ihtiyacı nasıl doğdu?

Bu hizmet proje yönetimi kavramından önce mimar ve müteahhitten isteniyordu. Mimarlar projeyi tasarlarken tasarım kabiliyeti ile ekonomi kalite ve zaman gibi 3 bileşenini yönetmede zorluk çekiyordu. Dolayısıyla büyük problemler doğuyordu. Özellikle  zaman süreci yüzünden.  Ayrıca keşif ve maliyet arasında ciddi farklar oluşmaktaydı. Birde mimar, müteahhit ve yatırımcı arasındaki iletişimi bağımsız olarak sağlayacak profesyonellere ihtiyaç vardı. Müteahhit, yatırımcı ve mimar arasında yaşanan bu olumsuzluklar sonucunda proje yönetimi ihtiyacı doğdu.Enmarcon AG hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünya çapında inşaat projeleri için komple çözümler sunan Enmarcon 40 yıllık bir firma. Enmarcon proje süresince;  planlama, mimarlık, mühendislik ve yönetim hizmetlerini müşterilerine sunmakta.  Almanya ve Avrupa'nın en büyük danışmanlık şirketlerinden sayılan ve tüm dünyada her türlü bina ve inşaat alanında çok sayıda büyük projeyi başarıyla tamamlayan  Enmarcon, 400 den fazla mühendis  çalışanıyla pek çok ülkede hizmet vermekte. Enmarcon olarak kaliteyi arttırmak için projeyi detaydan bütüne komple ele alıyoruz. Ekonomik, hızlı ve kaliteli üretimi garanti ediyoruz. Projelerimizdeki en büyük amacımız ise projeye kalite katmak.

Çalışma alanlarınızdan bahseder misiniz?

Gökdelenlerden, otellere, AVM'lerden, havaalanlarına, spor yapılarından, endüstriyel binalara kadar geniş bir yelpazede çalışmaktayız.


Kadronuzdan bahseder misiniz?

Zamanı sadece mühendislik anlamında ayırabilen kişilere ihtiyaç var. Enmarcon  olarak inşaat üretiminden gelen bir yönetimle sadece mühendislik anlamında vaktimizi bu işe ayırarak işimizi profesyonelce yapmaktayız.  Bizim beyin takımımız öncedende değindiğim gibi 400'ün üzerinde mühendisten oluşmakta.

Bizim kadromuzun yöneteceği işle, sadece bünyesinde sınırlı sayıda çalışanın yapacağı işi aynı kefeye koymamalıyız. Bir şirket bu kadar mühendisi ve uzman kadroyu doğal olarak bünyesinde barındıramaz.


Hangi ülkelerde varsınız?

Almanya, Türkiye, Hindistan, Bahreyn, Katar; Dubai, Libya, Batı Afrika gibi ülkelerde varız.


Enmarcon ilk kez bir ortaklık gerçekleşiyor...

Enmarcon hizmet verdiği ülkelerde sadece kendi ofislerini açarak çalışmakta. İlk kez  Enmarcon AG ve Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye olarak bir ortaklık gerçekleştiriyor. Tuncer Bey bizimle Tuncer Çakmaklı Architects  olarak zaten 30 yıldır çalışıyor.Peki neden Türkiye?


Türkiye  Asya’ya açılan kapı. Son yıllarda ise Türk müteahhitleri önemli gelişmeler kaydetti. Gelecekte de bu başarıların artacağını düşünüyoruz. Bu gelişmeler sonucunda tabii ki proje yönetimi anlamında da ihtiyaçlar artacak. Proje yönetimi gelecek çağın bir gereksinimi olacak.


Kendi ekibinizle mi Türkiyede hizmet vereceksiniz?


Bu işi yöneten kendi mühendislerimiz olacak. Lokasyon olarak ihtiyaç ve gerekli olursa buradan da takviye alabiliriz. Ama ana merkez biz olacağız.  Yani projeye göre değişecek..


Enmarcon TR olarak vereceğiniz hizmetler neler?

Bir müşterinin arsası olsun  ya da sadece parasıyla gelsin, “ben bişey yapmak istiyorum” dediği andan itibaren inşaat sonlana kadarki süreç...


Sizin ne gibi farklılıklarınız olacak ?

Farklarımızdan biri; proje başlangıcından itibaren bilgi ve proje yönetimi ile ilgili müşteriyi beslemek, sonrasında değil. Bir diğer farkımız; hiçbir proje yönetim firmasında uluslararası düzeyde  peyzaj mimarı, mimar, inşaat mühendisi, mekanik ve elektirik mühendisliği gibi konularında uzman gruplar yer almaz. Biz çok büyük bir ekibiz. Bir projede en önemli nokta planlama ve hazırlık dönemi...  Proje ve uygulamaya başlamadan önce çok fazla mesai harcamak gerekiyor. İşte biz buna daha fazla mesai harcıyoruz.  Biz, doğacak zarar ve zaman kaybını çözüyoruz.


Türkiye' de ki hedef ve beklentileriniz neler?

Avrupa da marka olmuş projelerin bir çoğunun yönetimini biz yaptık. Hedefimiz en büyük projeleri almak.


 3387 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Tuncer Çakmaklý Architects, Tuncer Çakmaklý Enmarcon Türkiye, Enmarcon AG,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

'Tuncer Çakmaklı Enmarcon Türkiye' ye Merhaba Dedi


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hideaway, Bilkent , AyferAltun, ÇATES , Beauty&Care, Soyak, Servotel Corporation, Mitsubishi Heavy Industries, Kağıthane-Küçükçekmece-Şişli, Mehmet Çanakc, Çatalca, Koray Tuncer, ‘‘Ortak Eğitim’’, Taha Aydın, Polatlı, HydrodanPlus, Saydamlık ve Modornite, çinko, Berker B.IQ, 20 milyar dolar, Yahya Arıkan, KADEX 2018, Süzer Plaza, Demet Evgar, ÖzgeSüzen, Han HoGyun , Prof. Dr. Şener Oktik , ACE of M.I.C.E. Kongre Toplantı ve Etkinlik Ödülleri, Lusi Adut , TheatronBodrumVillaları,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.