İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başlanı İhsan Çulhalık, 2021-2022 sektör değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
03.01.2022

2021-2022 yıllarını şirketiniz ve sektör açısından değerlendirebilir misiniz?

2021 yılı, önceki yıllarda değişen ekonomik şartların olumsuz etkisinin nispeten daha azaldığı bir yıl oldu. Konut talebi 2020 yılındaki gibi uygun kredi beklentisi içinde geçti. Beklenilen uygun faiz oranlı kredi kredi uygulaması çıkmayınca 2021 yılı ilk üç çeyreği satışlarda düşüş yaşandı. Ancak dördüncü çeyrekte talep artışı oldu. Şirketimiz de dördüncü çeyrekte beklediği satış rakamlarına ulaştı. Öte yandan 2021 yılında pandemi terimiyle tanıştık. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Pandemi öncesi, hayatımızın koşuşturması içinde hiç fark etmediğimiz ne kadar güzelliklere imkanlara sahip olduğumuzu anladık. İş hayatının ikinci planda kaldığı bir dönem yaşadık, yaşıyoruz. Firmamız açısından da temkinli hareket etmemizin faydalarını gördük. 2022 yılında bu yılı telafi etmeyi ümit ediyoruz.

2021 yılı inşaat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 2022 yılı beklentileriniz nelerdir?

Konut fiyatlarında bir düşüş beklemiyoruz. Tam tersi maliyet artışları nedeniyle ve yeni konut arzının yüksek maliyetler nedeniyle yetersiz kalması sonucu fiyatlar daha da artacaktır. Ancak inşaat şirketlerinin büyük bölümü pandemi sürecinde pasif kalmayı ve üretim yapmamayı seçti. Eğer bu pandemi süreci daha fazla uzamazsa sektör tekrar önceden olduğu gibi üretim faslını hızlandırabilir. İnsay Yapı olarak önümüzdeki yıl mevcut satışı devam eden projemizde satışları tamamlayarak, yeni projelere başlamayı planlıyoruz. Bu projeler kentsel dönüşüm sürecinde olan Yeni Sahra ve Pendik Esenyalı’da olacak.

Döviz artışlarının inşaat sektörüne / konut satış ve maliyetlerine yansıması ne oldu?

Döviz artışları tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de maliyetleri çok ciddi şekilde arttırdı. Firmaların büyük çoğuluğu inşaatlarını durdurarak beklemeye geçti, bu süreçte yatırımlar yavaşladı. Ürün ve para değerlerinin çok farklılık göstermesi, oluşabilecek iş hacmini ne yazık ki olumsuz yönde etkiler hale geldi.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account