Dubai Çoklu Emtia Merkezi (Dubai Multi Commodities Centre - DMCC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Sultan Bin Sulayem, son 20 yılda önemli ilerlemeler kaydeden Türk ekonomisinin halen daha hakettiği yerde olmadığını belirterek, yeni iş birliklerine imza atmak istediklerini söyledi

Editör
11.03.2022

Türkiye’nin körfez işbirliği artarak devam ediyor. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ticari hacme katkı sunmak amacıyla Türkiye’ye gelen Dubai Çoklu Emtia Merkezi (Dubai Multi Commodities Centre - DMCC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Sultan Bin Sulayem, son 20 yılda önemli ilerlemeler kaydeden Türk ekonomisinin hak ettiği yerde olmadığını belirterek, iki ülke arasındaki yeni iş birliklerine imza atmak istediklerini söyledi. "Avrupa'nın önde gelen birçok merkezinden eksiği yok. Çok önemli bir rolü ve potansiyeli olan Türkiye'nin belki de tek eksiği bilinirliği." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk ve tek 365 gün açık, 40'tan fazla markalı proje ve yatırım fırsatını tek çatı altına toplayan Property Expo İstanbul'u ziyaret eden Sulayem, burada Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ikili ilişkilere ve Türk ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sulayem, Türkiye'deki şirketlerle sürekli irtibat halinde olduklarını kaydederek, "Türkiye pazarı ile daha fazla iş birliği yapmak için buradayız. Türk ekonomisi son 20 yılda büyük değişimler yaşadı. Önceki yıllarda Türkiye ile BAE arasında birtakım tıkanıklıklar yaşanmış olabilir ancak ilişkiler şu anda çok daha iyi." diye konuştu. Türk gayrimenkul sektörüne ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Sulayem, "Türk gayrimenkul ürünlerine yatırım yapmamak, buradaki fırsatı değerlendirmemek çok zor. Türkiye hem tarihi hem doğal güzellikleri hem konumu itibarıyla önde gelen ülkelerden. Burada gayrimenkul yatırım fırsatlarını değerlendirmeli." diye konuştu. Ahmet Sultan Bin Sulayem, Türkiye'den 444 şirketin DMCC serbest bölgesinde faaliyet gösterdiğini belirterek, başka Türk şirketler ile de irtibat halinde olduklarını da sözlerine ekledi.

‘Yabancıya Konut Satışından Bu Yıl 13-15 Milyar Dolarlık Gelir Bekliyoruz’

Property Expo Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Süngü ise 2021'in yabancıya konut satışı açısından çok güzel geçtiğini ve yüzde 43'ü aşan artışla 60 bin adede yaklaştığını söyledi. Süngü, geçen yıl yabancıya konut satışından 10 milyar dolarlık gelir elde edildiğini hatırlatarak, "Bu yıl 70-80 bin adet aralığında yabancıya konut satışı ve bu satışlardan 13-15 milyar dolarlık gelir bekliyoruz." diye konuştu. Türkiye'nin yabancıya konut satışında henüz istenilen seviyede olmadığını dile getiren Süngü, son yıllarda konut alanların çok karlı çıktığını, bunları takip eden yeni yatırımcıların olacağını bildirdi. Süngü, şu anda Pakistan ve İran Pazarlarının yükselişte olduğunu, savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna'dan konut yatırımlarının artmasını beklediklerini ifade ederek, Avrupa ve ABD'de yaşayan yabancılardan ciddi talep olduğunu anlattı. Süngü, yabancıya satıştaki artış sonrası Property Expo İstanbul’u hayata geçirdiklerini kaydederek, "İstanbul şovrumumuzda kentteki 40-50 markalı projeyi tek çatı altında buluşturduk. İçeride banka, hukuk bürosu gibi yabancıların konut alırken ihtiyaç duyacakları ne varsa tek çatı altında topladık." diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account