Sektörünün 3 yıl aradan sonra, global düzeyde gerçekleşen ilk yüz yüze ticaret fuarı olan Asansör İstanbul 2022, yurt dışı satın almacı sayısını yüzde 16 arttırırken, organizasyona tam 111 ülkeden ziyaretçi geldi

Editör
23.03.2022

Dünyanın iki büyük asansör fuarından birisi olan Uluslararası Asansör İstanbul, 10 – 13 Mart tarihlerinde gerçekleşti. Tarsus Turkey tarafından, AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteğiyle 17.’si gerçekleştirilen fuarda yurt içi ve yurt dışından tam 345 katılımcı firma, daha akıllı, daha güvenli ve daha hızlı asansör teknolojilerini bir arada sergiledi. Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki organizasyonu 6.672’si yurt dışından toplam 22.348 satın almacı ziyaret etti.

Sona eren fuar hakkında açıklamalarda bulunan Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, “Asansör İstanbul 2022, üç yıl önceki son fuara göre yurt dışı ziyaretçi oranını yine arttırmayı başararak, uluslararası marka kimliğini güçlü biçimde sürdürüyor. Amerika, Orta ve Batı Avrupa, Orta Doğu, Afrika, BDT ve Balkan ülkeleri ile Asya Pasifik Bölgesi ülkelerinden binlerce satın almacıyı ağırladığımız fuarda, sırasıyla İran, Irak, Mısır, Lübnan, Ürdün, Fas, Tunus, İsrail, Cezayir ve Yunanistan en çok ziyaretçinin geldiği ülkeler oldu” dedi.

Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı, daha hızlı, daha güvenli ve daha akıllı asansör teknolojilerine 17. kez ev sahipliği yaptı. Üç yıl aradan sonra gerçekleşen organizasyonda konut ve ticari bina asansörlerinden hastane asansörlerine, ev içi asansör ve kişisel taşıyıcılardan oto asansörlerine, yük ve servis asansörlerinden engelli asansörlerine kadar tüm yeni makine, ekipman ve teknolojilere bir arada sergilendi.

Sektörün Tüm Paydaşları Asansör İstanbul 2022’de Buluştu

Asansör İstanbul 2022, geride kalan 16 buluşmada olduğu gibi yine asansör ve yürüyen merdiven sektörünün tüm paydaşlarını çatısı altında buluşturdu. Fuarın ziyaretçi sonuç raporuna göre Asansör İstanbul 2022’ye en çok ilgi yüzde 38 ile asansör montaj, taahhüt ve bakım firmalarından geldi. Onu yüzde 18 ile asansör aksam üreticileri, yüzde 14 ile müteahhitlik ve inşaat firmaları, yüzde 13 ile asansör aksam tedarikçileri izledi. Fuarı ziyaret eden diğer meslek grupları ise proje, mimarlık, mühendislik ve danışmanlık firmaları, apartman yöneticileri, bina sahipleri, asansör kullanıcıları, belgelendirme kuruluşları, kamu kuruluşları ile akademisyenler, danışmanlar ve basın mensupları oldu.

Fuar Katılımcıları Asansör İstanbul 2022 ile ilgili Görüşlerini Paylaştı

Kemal Uyumaz - AH&MET Asansör Satış Müdürü

“Asansör İstanbul’a sekizinci katılışımız. Fuarımız oldukça yoğun geçti. Hem yeni firmalarla tanışma hem de uzun süredir görüşemediğimiz mevcut firmalarımızla bir araya gelme fırsatı bulduk. 1/3 sistemle çalışan üçgen asansör tasarımımızın lansmanını fuarda gerçekleştirdik. Ziyaretçilerimiz, yeni ürünümüze büyük ilgi gösterdi. Asansör İstanbul’a doğrudan sektörle ilgili olan profesyoneller geliyor. Bu açıdan çok memnunuz.”

Tuğba Demiröz Şengül - Akar Asansör Planlama Sorumlusu

“Fuar gayet güzel ve verimli geçti. Yurt dışından bayağı güzel, ilgili ziyaretçilerimiz oldu. Gerçekten, sektörle doğrudan ilgili insanlar fuardaydı. Yurt dışından, Afrika’dan, Asya’dan ve Güney Amerika’dan iyi geri bildirimler aldık. Güzel kontaklar kurduk. Gayet memnunuz. Asansör İstanbul Fuarı’nı tek kelime ile özetlemek gerekirse; teknoloji diyebiliriz.”

Sefa Targıt - Asray Genel Müdürü

“Fuar, doğrusu beklediğimizden iyi geçti. Hem müşterilerimizin hem firmalarımızın gayretiyle ve sektördeki coşkuyla oldukça güzel bir fuar geçirdik. Beklentilerimizi karşılamaktan öte beklentilerimizin üstüne çıktı diyebilirim. Gayet memnunuz. Yurt dışından da çok misafir geldi. Çok eski dostlar geldi, çok eski müşterilerimiz geldi.”

Melih Aybey - Aybey Elektronik Genel Müdürü

“Asansör İstanbul fuarına başladığından beri katılıyoruz. Bölgesel olarak çok önemli bir fuar. Her zaman yoğun ilgi ve ziyaretçi aldık. Fuarda, yurt dışından çok ziyaretçimiz vardı. Asansör İstanbul Fuarı, her zaman için profesyonel ziyaretçi ağırlıklı bir fuar. Herkes mesleki olarak belirli bir beklenti ve ilgiyle geliyor. Son derece seviyeli bir ziyaretçi grubu var. Rahatlıkla görüşmelerimizi profesyonel düzeyde yürütebiliyoruz. Beklentilerimizin üzerinde, iyi oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.”

Nihat Güven - MİK-EL Elektronik Genel Müdürü

“Asansör İstanbul fuarını emekleme döneminden itibaren bildiğimiz için rahatlıkla söyleyebiliriz ki her geçen sana daha da büyüyerek, daha da gelişerek artık bütün dünyada tanınan, bu sektörün en önemli fuarlarından biri haline geldi. Dünyadaki en büyük 3 fuardan biri oldu. O yüzden mutluyuz. Hem ülkemiz adına hem de ürünlerimizi daha geniş kitlelere, birçok kıtadan gelen ziyaretçilere gösterebilmek açısından bu fuar gittikçe daha da önemli oluyor. Beklediğimizden daha iyi diyebilirim. Ziyaretçi profilinin kalitesi olarak memnunuz. Katılmamız gerekliydi, faydalı oldu.”

Sektörünün en yeni teknolojilerine ve eşsiz ticaret fırsatlarına ev sahipliği yapacak olan 18. Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı, “Yeni Dünya Yeni Fırsatlar” sloganıyla 9-12 Mart 2023 tarihlerinde yine Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account