Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Genel Müdürü Mehmet Ferman Doğan, sektör değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
17.10.2022

Merhaba sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İngiltere Wolverhampton Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum, ardından yine İngiltere’de Birmingham Üniversitesinde işletme yüksek lisansımı burslu olarak tamamladım. Profesyonel iş hayatına Hilton, Marriott ve Hyatt Regency gibi zincirlerin İngiltere, Rusya ve Ortadoğu’da bulunan otellerinde başladım, üst düzey yönetici ve genel müdür olarak görev yaptım. Six Senses Kaplankaya Bodrum’un açılış ekibinin yöneticisiydim, Almanya'da bulunan Meeting Point Hotels’in Kurumsal Operasyon Direktörü ve Wyndham Hotels Türkiye Bölge Müdürü olarak birçok sorumluluk üstlendim. The Sprits Business London Dergisi ve Hotel by MFD sitesi gibi yayınlarda turizm makalelerimin yer almasından mutluluk duyuyorum. Master of Food and Beverage isimli bir kitabım var, 1950 yılında Paris’te kurulan Uluslararası Gastronomi Kulübü “Chaîne des Rôtisseurs’un Türkiye aktif üyesiyim. Bu yıl Genel Müdürü olarak görev aldığım Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da çok özel bir ekiple birlikte çalışmaya devam ediyorum.

İyi bir otelcinin kişisel özellikleri nasıl olmalı?

İyi bir otelci öncelikle insanlarla ilişki kurmayı sevmeli, mesleğimizin en öne çıkan yönü insan faktörü olduğu için sosyal bir yapısı olması önemli. Meraklı ve araştırmacı olmalı, bol seyahat etmeli, araştırmalı, yeniliklerin takipçisi olmalı. Her alanda dünyadaki ancak özellikle de sektördeki gelişmeleri takip etmek için yabancı dil önemli faktörlerden biri. Hizmet sektörü olması sebebiyle mesleğine tutkuyla bağlı olmalı.

Bünyenizde yer alan “Kempinski Hotels” hakkında bilgi alabilir miyiz, hangi konseptte hizmet veriyorsunuz?

Kempinski Hotel Barbaros Bay, Bodrum’dan dünyaya kapılarını açan ilk uluslararası lüks otel markası. Gökova Körfezi kıyılarında 62.000 metrekarelik bir arazide zeytin, limon ve çam ağaçlarıyla çevrili bir otel. Eşsiz bir deniz ve göz alabildiğine uzanan bir kumsala sahip. Her biri kendi balkonu, terası ya da özel bahçesiyle bölgenin kendine has bitki örtüsüne ve Ege Denizi’ne bakan 149 oda, 24 süit, 36 servisli rezidans ve 42 özel servisli rezidanstan oluşuyor.

Oda, süit ve rezidanslarda özgün Akdeniz mimarisi ile çağdaş Avrupa tasarımı bir arada kullanılıyor. Mavi bayraklı özel plajı, sonsuzluk havuzu ve 5.500 metrekarelik spa merkezi ile dinlenmek ve enerji depolamak için çok özel bir nokta. Avrupa’daki en büyük spa alanına sahibiz.

Yeme-içme alanında da özel bir deneyim sunuyoruz. Barbarossa Beach Restaurant Ege mutfağının, Olives Restaurant Türk mutfağının modern yorumlarını, Saigon Restaurant Asya Pasifik mutfağının egzotik tatlarını sunuyor. Otelde bu sezon Sicilya’nın Ragusa kentindeki iki Michelin yıldızlı şef Ciccio Sultano’nun yönettiği Mammadrau Restaurant’a ev sahipliği yaptık. Villa Rossa dünya mutfaklarından ve yerel lezzetlerden seçenekler sunuyor.

Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz, bu dönemde sağlıklı ve güvenli bir konaklama adına nasıl tedbirler aldınız?

Pandemi tüm dünyayı etkileyen bir süreç oldu, özellikle turizm sektöründeki etkileri şüphesiz çok hissedildi. Pandeminin en yoğun yaşandığı 2020 yılında oteli açmama kararı aldık. 2021 sezonunda hizmet vermeye başladığımızda ise çok köklü bir isim olan Kempinski markasının global kural ve uygulamaları ile en üst düzeyde tedbirleri uygulamaya alarak, misafirlerimize hizmet verdik. Yerel otoritelerin kural ve düzenlemelerine uyarak güvenli bir konaklama deneyimi sunduk. Bu tedbirler arasında sanitasyon konusunda alınan tedbirler, misafir ve çalışanların ateş ölçerle kontrolleri, hijyen kitleri, sosyal mesafe kuralları, menüler ve diğer uygulamalarımızda teması ortadan kaldıran veya minimuma indiren yenilikler ve odaların temizliğinde hayata geçirilen ekstra uygulamalar bulunuyor.

Kempinski Hotels önümüzdeki dönem hedefleri nedir?

Bizim için önümüzdeki dönemin en önemli farkı gördüğümüz yoğun ilgi ve talep sonucunda 12 ay açık olma kararı almamız, tüm sene boyunca misafirlerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Çok başarılı bir sezon geçirdik, Türk ve yabancı konuklarımızdan bu yönde yoğun talep aldık. Sonbahar ve kış aylarında wellness, detoks ve yoga programları sunacağız. Ayrıca unutulmaz düğünler ve davetler için denizimiz, farklı tonları ile yeşilimiz, sahilimiz ve sonsuzluk havuzumuz etkileyici bir fon oluşturuyor, bu görselliği gastronominin en güzel lezzetleri tamamlıyor. Kempinski özeniyle özel davetler, unutulmaz düğünler, etkinlikler, grup toplantılarına hizmet vereceğiz. Yine trendler arasında yabancı misafirlerimizin Bodrum’da gerçekleştirmeyi tercih ettikleri düğün ve davetleri bulunuyor, bu konuda öne çıkan mekanlardan olmaya devam ediyoruz.

Ara tatil ve sömestr dönemlerinde çocuklarıyla unutulmaz bir tatil yaşamak isteyen misafirler için eğlence dolu aktivitelerimiz olacak. Şehrin karmaşasından kurtulmak ve doğada keyifli zaman geçirmek isteyen misafirler, yeni dönemde Bodrum Karaova’da bulunan Barbaros Farm’ın hobi bahçelerinde zaman geçirirken zeytin hasadına katılabilir, zeytinyağının yapım aşamalarını yakından izleyebilirler.

Yeni sezonda Efes Antik Kentine ve Yunan Adalarına kültür turları, dans etkinlikleri düzenleyeceğiz, Bodrum’un kültür ve sanat alanındaki buluşma noktalarından biri olmaya devam ediyoruz. Bayram, Sevgililer Günü, Noel ve yılbaşı paketlerinin yanı sıra eğlenceli etkinlik ve partilerimiz olacak.

Doğa ve spor sever misafirlerimiz için doğa yürüyüşü ve doğa kulüpleri iş birliği ile Bodrum’un güzelliklerini keşif programları, yoga programları sunacağız. Hareketli bir sonbahar, kış sezonu bizi bekliyor.

Sizce Türkiye turizminin en büyük sorunu nedir?

Türkiye turizminin gelişmeye en açık yönü ülkemizdeki destinasyonların doğru olarak tanıtılarak ve gerekli kalite sağlanarak marka şehirler ve destinasyonlar oluşturulması. Bodrum bunu son senelerde yakalamaya başladı, dünyada bir lüks destinasyon olarak konumlanmasıyla birlikte oda fiyatları ve dolulukta artış yaşandı. Ülkemizdeki turizm noktalarını Avrupa ile rekabet edecek seviyelere çıkarmamız ve o şekilde konumlandırmamız çok önemli. Altyapı, insan kaynağı, özen ve koruma, tanıtım ile birleştirerek ülkemize kaliteli, harcama gücü yüksek turisti çekerken onlara en özenli hizmeti vermeye devam etmemiz lazım diye düşünüyorum. Ülkemizdeki güzellikleri korumaya devam etmeliyiz. Trafik, alt yapı ve ulaşım sorunlarının çevre ve sürdürülebilir turizm bakış açısıyla yönetilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Çalışanlarınızı işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle turizm mezunlarına öncelik tanıyor musunuz? Turizm mezunlarından işe alırken beklediğiniz özellikler nelerdir?

Sektörümüz insanı önceliklendiren, hizmete dayanan bir sektör. Gerekli altyapıyı sağladıktan sonra, en büyük farkı yaratacak detay insan unsuru. Biz insan kaynağımıza yatırım yapıyoruz, onların gelişmesi konuklarımızla olan ilişkilerine yansıyor. Elbette turizm mezunlarına öncelik tanıyoruz, bununla birlikte önceki sorularda söz ettiğim insan ilişkileri, araştırmacı ve meraklı oluşu, gelişmeye açık olması, yenilikleri ve trendleri takip etmesi, dünyaya merak duyması gibi tüm faktörleri de bir arada değerlendiriyoruz.

Artık çalışma ortamı performans odaklı, kendi hedeflerini koyabilen, bilgiyi paylaşabilen, liderlik vizyonu taşıyan, teknolojiyi her yönüyle etkin biçimde iş süreçlerine katabilen ekip üyelerinden oluşuyor. Biz de bu özellikleri ile ayrışan adayları bünyemize katmayı önemsiyoruz.

2023 yılı için turizmle ilgili beklentileriniz neler, Antalya ve ülkemiz adına sektörle ilgili neler söylemek istersiniz?

‘TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin turizm geliri, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 2021’e göre yüzde 190 artarak 8,71 milyar dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 83,8’i yabancı turistlerden elde edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan verilere göre; 2022 yılının ilk yarısında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı, %185,2 artarak 5,7 milyondan 16,3 milyona çıktı. Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum olarak hem gelirlerimizde hem de doluluk oranımızda 2019 yılını geçtik ve hedeflerimizi yakaladık. Bu sezon ülkemiz, Bodrum ve otelimiz açısından turist sayısındaki artışı ve ülkeler bazında çeşitliliği görmekten mutluyuz. 2022 yılı ocak-haziran döneminde, Türkiye’ye en çok turist 2 milyon kişi ile Almanya’dan geldi. Rusya pazarı da 1,45 milyonla ikinci sırada yer aldı. Bizim de ağırladığımız turist misafir sayısı ülkeler bazında büyük çeşitlilik gösterdi, otelimizde en çok Rus misafir ağırladık. Ayrıca Avrupa Kraliyet Aileleri mensupları ve cemiyet hayatının önde gelen isimleri de otelimizde konakladılar. Bu sezon en dikkat çeken artışlardan biri de Bodrum’un yabancı misafirler tarafından bir düğün destinasyonu olarak tercih edilmesi oldu. Farklı ülkelerden düğünler ağırladık ancak özellikle Hint düğünlerinde büyük bir artış yaşadık. 2023 yılında da beklenmedik bir durum olmadığı takdirde bu artışın ve olumlu gidişin devam edeceğini düşünüyorum. İklim değişikliği sebebiyle özellikle Almanya ve Rusya’dan misafirlerin geleceğini öngörüyoruz, Avrupa’da yaşanacağı bilinen doğalgaz krizinin de turizmimize özellikle Antalya’ya kısmi etkileri olabilir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account