CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul Genel Müdürü Murat Arslan, turizm sektörü ile ilgili değerlendirmelerini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
04.11.2022

Merhaba sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Yaklaşık 40 yıldır turizm sektöründe çeşitli kuruluşlarda yöneticilik yaptım. İlk iş hayatına İstanbul Sheraton Hotel’de başladım. Daha sonra Pullman Etap Marmara, Swissotel The Bosphorus, Ceylan InterContinental İstanbul’da Restaurant Müdürü olarak görev aldım. 2007 yılında Belarus’un ilk uluslararası oteli olan Crowne Plaza Minsk’in açılışını gerçekleştirdim. Mövenpick Hotel İstanbul, Ataköy Sheraton İstanbul, Kaya Ramada Plaza İstanbul, Elite World Europe Basın EkspresHotel, Crowne Plaza Ora, CVK Park Bosphorus’un da açılışlarını gerçekleştirdim. Şu an çalışmalarıma CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’un Genel Müdürü olarak devam ediyorum.

İyi bir otelcinin kişisel özellikleri nasıl olmalı?

Otelcilik, hizmet sektörünün en zor iş alanlarından biridir. Çok çalışmanın yanı sıra emek ve zaman isteyen bir meslek. Bizler otelde konaklayan kişileri müşteri olarak değil, evimize gelen bir misafir olarak görür ve bu şekilde ağırlarız. O yüzden insan ilişkileri kuvvetli, iletişime önem veren, iyi bir yabancı dil bilgisine sahip, yeniliklere açık, özverili, prezentabl, dürüst, titiz ve çalışkan olmayı özellikler arasında sayabilirim.

CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul ” hakkında bilgi alabilir miyiz, hangi konseptte hizmet veriyorsunuz?

CVK Hotels & Resorts, turizm sektörüne ilk adımını Taksim Meydanı’nda bulunan CVK Taksim Hotel İstanbul ile attı ve böylelikle ilk işletmesinin kapılarını misafirlerine açtı. Ardından tarihi Park Otel’i tekrar hayata geçiren CVK Hotels & Resorts, 2013 yılında CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’u şehre kazandırdı. Çok kısa bir süre içinde şehrin gözde adreslerinden biri haline gelen CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul, son yıllarda İstanbul’da hayata geçirilen en büyük turizm yatırımı unvanına sahip. Hem yurt içinde hem de yurt dışında marka değeri hızla büyüyen CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul, konfor ve lüksü bir arada sunan yaşam alanı konseptiyle hayata geçen 135.000 m2 kapalı alan, 1.085 yatak kapasitesi ve otelin içerisinde bulunan stüdyo dairelerden 4+1 dairelere kadar toplam 68 rezidans ile hizmet veriyor.

Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz, bu dönemde sağlıklı ve güvenli bir konaklama adına nasıl tedbirler aldınız?

Covid-19 dönemi başlar başlamaz bizim için her şeyden önemlisi her zaman çalışanlarımızın, ailelerinin ve otelimizde konaklayan misafirlerimizin sağlığı ve güvenliği oldu. Sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde kontrollü erişim; kişisel koruma ekipmanının gerektiği gibi kullanılması; sıhhi temizlik ve dezenfeksiyon önlemlerinin artırılması; uygun olduğunda dijital araçları kullanarak güvenlik, hijyen, uzaktan erişim ve alternatif çalışma çözümleriyle bu süreci kontrollü bir şekilde geçirdik.

CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul, önümüzdeki dönem hedefleri nedir?

Dünyada gelişen tüm trendleri ve sektörel yenilikleri yakından takip ediyoruz. Bu sayede her gün biraz daha değişiyor, gelişiyor ve büyüyoruz. Globalleşme yolundaki hedefimiz ise gelecek 10 yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışında toplam 14 otele ulaşmak. Bu süreçte franchise veren bir marka olmak için de gerekli alt yapımızı oluşturuyoruz. 14 otel hedefimiz gücünü, CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul ve CVK Taksim Hotel işletmeleri ile kazandığımız marka değerinden ve tecrübeden alıyor. CVK Karaköy Hotel’de misafirlerimizi ağırlamak da bu hedefin ilk somut adımı olacak. Yakın zamanda CVK Hotels & Resorts ailesine dahil etmeyi planladığımız bir resort otel yatırım projemizin yanı sıra Batı ve Doğu Avrupa’da 6, yurt içinde ise 4 otel projesi ile sektörde fark yaratmak istiyoruz.

Sizce Türkiye turizminin en büyük sorunu nedir?

Yatırımcılar ve otelciler için son dönemde yaşanan en büyük sorunlarından bir tanesi ise günlük kiralanan ev ve oda sektörünün kontrolsüz bir şekilde büyümesi bunun yanında kalifiye eleman bulmakta sorunlar yaşanmasıdır. Ayrıca destinasyon pazarlamalarındaki stratejilerinde eksikliği ve bu doğrultuda ülkemizi halen daha ucuz bir destinasyon olarak göstermektedir.

Çalışanlarınızı işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle turizm mezunlarına öncelik tanıyor musunuz? Turizm mezunlarından işe alırken beklediğiniz özellikler nelerdir?

Kesinlikle işe alımlarda önceliği Turizm mezunlarına vermekteyiz. Yine işe alırken o kişinin sektördeki tecrübesinin yanı sıra otelimize, misafirlerimize ve işletmemize ne kadar katkıda bulunacağına dikkat etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda gelişime açık, yenilikçi ve yabancı dil bilgisi de işe alımlarda dikkat ettiğimiz özelliklerdir.

2023 yılı için turizmle ilgili beklentileriniz neler, Antalya ve ülkemiz adına sektörle ilgili neler söylemek istersiniz?

Pandemi sonrası yaşanan olumlu tablonun 2023 yılında da artarak eski canlı günlerine geri döneceğini düşünmekteyim. İstanbul ve Antalya bölgesinde yeni yapılan otellerin yatak kapasitelerinin artması ve doğru fiyat politikası ile sektörün 2023 yılında turizmdeki yeri ve grafiğinde artış olacaktır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account