Mevcutta bulunan otel ve konaklama yapılarının mimarisinin yenilenmesiyle birlikte, oteldeki tüm açık alan sirkülasyonları ve bahçeler yeniden tasarlanmıştır

Editör
22.12.2022

Peyzaj Mimari Tasarım ve Uygulama (Yenileme) Projesi

Konum: Bodrum, Muğla

İşveren: RIXOS Grubu

Tasarım Tarihi: Ekim 2021 - Ocak 2022

Uygulama Tarihi: Ocak 2022 - Nisan 2022

Alan: 48.000 M²

Proje, Torba Koyu’nda Milas-Bodrum karayolu üzerinde bulunan Rixos Premium Bodrum Hotel’in yapısal ve bitkisel peyzaj alanlarının yenilenmesini kapsayan proje çalışmasının yaklaşık 48.000 m2 alanı kapsayan ilk etabıdır. Mevcutta bulunan otel ve konaklama yapılarının mimarisinin yenilenmesiyle birlikte, oteldeki tüm açık alan sirkülasyonları ve bahçeler yeniden tasarlanmıştır.

Alandaki oldukça dik eğimin ve yoğun sirkülasyonun varlığından dolayı, sert zemin etkisini azaltacak şekilde yeşil zemin üzerinde yüzen merdivenler ve yaya akslarında yeşil zemini arttıran yeşil yırtıklar tasarlanmıştır. Ayrıca farklı kotlara oturan yapıları, duvarsız, eğimli yeşil yüzeylerle birleştirerek ve mevcut ağaçları koruyarak doğa içerisinde eğime yumuşak bir şekilde oturtulmuş bir mimari-peyzaj mimari bütünlüğü oluşturulmuştur.

Kapsayıcı tasarım bağlamında, engelli, çocuklu ve yaşlı bireylerin de buggy ve diğer araçları ile konaklama birimlerine ulaşabilecekleri şekilde tüm sirkülasyon yeniden çözümlenmiştir. Bulunduğu doğal çevre ile daha çok bütünleşen, yeşil alan oranının arttırılıp, tüm otel açık alan işleyişinin daha zengin bir şekilde yaşanmasını amaçlayan bir tasarım konsepti hayata geçirilmiştir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account