Konut değer artışlarının en çok arttığı mahalleler Fevzi Çakmak Mahallesi, Yayalar istasyonunun bulunduğu Yayalar ve Güllü bağlar Mahallesi, Kurtköy istasyonun bulunduğu Kurtköy Mahalleleri oldu.” dedi.

Editör
27.12.2022

Pendik - Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı hizmete açıldı. Tavşantepe durağından sonra Sabiha Gökçen hattına kadar olan mahallerde konut ve kira fiyatları artmaya devam ediyor. En çok değerlenen mahalleler Fevzi Çakmak, Yayalar, Kurtköy ve Güllü Bağlar olurken 7 bin TL’den başlayan metrekare birim fiyatları 20 binlere kadar yükseldi. 2022 Yılı Ocak ayından bu zamana kadar geçen süre içerisinde artış oranları %122 ile %170 aralığında gerçekleşti.

EVA Gayrimenkul Değerleme Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının toplam 5 istasyondan oluştuğunu ve 7,4 kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek, “Tavşantepe metro istasyonu Pendik-Doğu Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Metro istasyonu bulunduğu E-5 hattı bölgesinde yaya trafiğini oldukça artırırken, çevresinde kaymakamlık ve özel hastanelerin de yer alması Tavşantepe metro istasyonu çevresindeki gayrimenkullerin değerini yükseltti. Konut değer artışlarının en çok arttığı mahalleler Fevzi Çakmak Mahallesi, Yayalar istasyonunun bulunduğu Yayalar ve Güllü bağlar Mahallesi, Kurtköy istasyonun bulunduğu Kurtköy Mahalleleri oldu.” dedi.

Mahallelerde değeri artıran unsurun Sabiha Gökçen havaalanına sağlanan ulaşım değil, vatandaşların Tavşantepe metrosu ile aktarma yaparak çok daha uzak mesafelere ulaşım sağlanmasının cazip duruma gelmesi olduğunu da sözlerine ekleyen Bal, “Tavşantepe Metro istasyonu çevresinde 2022 Ocak aylarında bölgede m2 birim değerleri 10 bin TL rakamlarında iken Sabiha Gökçen hattının açılış tarihlerinin de yaklaşması ile birlikte Mayıs ayında 15 bin TL rakamlarına, güncel durumda ise ortalama birim değerleri 20 bin TL rakamlarına ulaştı. Ulaşım çeşitliliği ve merkezi konum etkisinden dolayı bu süreç içerisinde tercih edilirliği en yüksek durak Tavşantepe metro istasyonu çevresi oldu. Fevzi Çakmak İstasyonu çevresinde gayrimenkuller 2022 Ocak ayında ortalama m2 birim değerleri 7 bin TL civarında iken güncel durumda 19 bin TL rakamlarına ulaştı. Fevzi Çakmak metro istasyonunun çevresindeki diğer bir avantaj da Marmara Üniversitesi Hastanesine çok yakın konumda olmasıdır. Yayalar Metro İstasyonu; Yayalar Mahallesi ve Güllü Bağlar mahallesi arasında kalıyor. Ocak ayında bu bölgede ortalama m2 birim değerleri 7 bin TL civarında iken güncel durumda 17 bin TL rakamlarına, Kurtköy İstasyonu çevresinde ki gayrimenkuller ise 2022 Ocak ayında ortalama m2 birim değerleri 9 bin TL civarında iken güncel durumda 20 bin TL rakamlarına ulaştı.

Artış Oranları %122 ile %170 Aralığında Gerçekleşti

Bu birim değerler eski bina, yeni bina ve site özellikli konutların ortalamasını temsil ederken,   oran olarak incelendiğine 2022 Yılı Ocak ayından bu zamana kadar geçen süre içerisinde artış oranları %122 ile %170 aralığında gerçekleşti. Verilerde 2022 Ağustos ayı ile Sabiha Gökçen Metro hattının açıldığı 2 Ekim tarihini kıyasladığımızda yaşanan artış oranı ortalama %15-%20 seviyelerinde.” şeklinde konuştu.

Bölgede yatırım yapmanın kârlı bir seçenek olduğunu da sözlerine ekleyen Bal, “ Değerlerde her ne kadar artışlar söz konusu olsa da ilçe merkezlerine kıyasla hem satış fiyatları hem de kira fiyatları yine de insanlara makul gelebilecek rakamlarda olacaktır. Özellikle ulaşım ağı rahatlamış olması nedeni ile vatandaş daha merkezi konumda çok daha yüksek kira bedeli ile yaşamak yerine istasyon durakları çevresinde çok daha uygun bir tutarla kiralık evi tercih edebilir. Bu şekilde de metro hattı ile aktarma avantajlarını kullanarak gitmek istediği yere kolayca ulaşacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account