QUA Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, firmanın faaliyetlerini ve çalışmalarını İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
30.01.2023

QUA Granite hakkında bilgi alabilir miyiz? (Kuruluş, faaliyet konuları vs.)

QUA Granite Türkiye’de sadece granit üreten tek firma. Türkiye teknik granitte ithalatçıydı, ithal gelen teknik granitin fiyatı yüksek olduğu için pazar payı düşüktü. Biz de bu ihtiyacı doğru okuyarak ve doğru adımları atarak 2016 yılında QUA Granite’i kurduk. Biz üretime girerek fiyatı düşürüp, teknik granite talep yarattık. Kurulduğumuzda kapasitemiz 5 milyon metrekareydi, bir yılda 11 metrekareye çıktı. Yeni kurduğumuz tesis tam kapasiteye ulaştığında bu rakam yaklaşık 45 metrekare olacak.

Fabrikamızı Aydın’ın Söke ilçesine kurmamızın nedeni granitin hammaddesi feldispatın orada bulunması. Bu hammaddeyi, biz granite dönüştürerek büyük bir katma değer yaratıyoruz. OUA Granite olarak Söke’deki fabrikamıza şimdiye kadar 3,5-4 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Teknik granit üretiminde Türkiye’nin en uzun hatlarını ve fırınını kurduk. Fabrikamız 1,2 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun fabrikası unvanına sahip. 2017 yılında ikinci hattımızı faaliyete geçirdik. Son olarak yeni iki hattımızı da 23 Aralık’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Aydın Söke’deki fabrikamızda devreye alarak 2022 yılını kapattık. Böylece üretim hattı sayımızı 6'ya çıkardık. 41 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin en büyük granit üretim tesisi unvanını da elde etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bununla birlikte yüzde 100 geri dönüşüm sağlayan arıtma tesisi kullanan tek şirketiz. QUA Granite Türkiye’de dış deşarj izni almayan tek fabrika özelliğine sahip. “Deşarj izni almamak” şu anlamı taşıyor? Üretimde kullanılan suyun tamamını yeniden arıtarak, içeride yeniden kullanıyoruz. QUA Granite olarak sadece arıtma tesisimiz için 80 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Arıtma tesisinin aylık 1 milyon TL maliyeti var. Arıtma tesisinde çıkan çamuru da üretimde kullanma kapasitemiz bulunuyor.

Sektörde bu anlamda sürdürülebilirlik sertifikasını almak için başvurumuzu yaptık. Söz konusu sertifika için başvuru yapan tek firmayız. İstanbul Borsası’nda da Sürdürülebilirlik Endeksi’ne bu yıl içinde gireceğiz. Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmek için enerji verimliliği, hammaddenin geri dönüşümü ve arıtma tesisiyle ilgili tüm kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. QUA Granite olarak şu anda enerji verimliliği, geri dönüşüm ve arıtma konusuna odaklanarak, en üst değerden puan alıp Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmek için çaba harcıyoruz.

Ürünleriniz, özel çalışmalarınız ve yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

QUA Granite olarak; önceliğimiz her zaman en iyi ürünü yaratmak oldu. QUA kelimesinin anlamı Latincede saf ve temiz anlamı taşıyor. Bizim ilk teknik granitimiz, düz beyaz çıktı. Çünkü düz beyaz bu işteki en zor üründür. QUA Granite düz beyaz bir ürünle piyasaya çıkarak, iddiasını ortaya koymuş oldu. Bir start-up tesisinin düz beyaz graniti üretmesi büyük bir başarıdır. Bu başarıyı arttırarak devam ettirmek üzere Ar-Ge’ye ciddi yatırımlar yapıyoruz. Genel giderlerimiz içinde Ar-Ge çalışmaları yüzde 10-15 arasında bir paya sahip. Örneğin; Türkiye’de bütün ürün kategorilerimizi 7 milimetreye çevirdik. 7 milimetre şu anda sektörün en ince teknik graniti olarak geçiyor. Sektörde üretim yapan herkesten daha ince, daha sürdürülebilir, daha sağlam, daha esnek bir yapıda teknik granit üretiyoruz. Çevre üretim teknolojisi, binaların yükünü azaltan hafifliği, üstün dayanıklılık ve estetik görünümüyle birçok üstün özellik sunan 7 mm’lik granitler, %0,5’in altında su emme derecesine sahip. Aynı zamanda dezenformasyonu az, esnekliği yüksek ve oldukça hafif bir yapısı bulunuyor. Ayrıca kolay temizlenebiliyor, kırılmaya, çizilmeye ve kimyasalların yanı yüksek ısı ve don gibi olumsuz koşullara karşı da üstün bir dayanıklılık gösteriyor. Daha az hammadde kullandığımız doğa dostu 7 milimetre ürünlerimiz ile sürdürülebilir üretim gerçekleştiriyoruz.

QUA Granite olarak sadece üretime değil, dizayn ve tasarıma da yatırım yaparak her segmente ve zevke hitap eden, her sene yenilenen tasarımlarımızla farkımızı ortaya koyuyoruz. Aynı zamanda fabrikamızda dünyanın en uzun parlatma hattı bulunuyor. Bu sayede ürünlerimize ekstra parlaklık, derinlik ve doğallık verebiliyoruz. Son teknolojiyle üretilen 7mm’lik devrim niteliğindeki ince formlu ürünlerimizin yanı sıra, 60x120 ölçülerinde granit üreten Türkiye’nin en büyük fabrikasıyız. 60x120 ebatlarında, 8 farklı yüzeye sahip olan Sukha Bookmatch ürünümüz, tüketicilerin tercihine göre 4 farklı şekilde kombinlenme özelliği ile ön plana çıkıyor.

Bunların yanı sıra mimarlara ulaşarak, ürünlerimiz hakkında bilgi veriyoruz. Pazarlama faaliyeti olarak piyasaya sunduğumuz yeni ürünlerimiz için büyük tanıtım lansmanları düzenliyoruz.

Qua Granite olarak dijitalleşmede de önemli adımlar atıyoruz. Online satışlarımız için önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Evim.com adlı bir platform oluşturduk. Bir buçuk yıl önce yaptığımız bu yatırımın online tarafını geliştirmeye devam ediyoruz. Online yapı market tarafını da geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verebilir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız?

QUA Granite olarak, dünyanın önde gelen en prestijli sanat etkinliklerinden Contemporary İstanbul’un partneri olarak çağdaş sanata desteğimizi sunduk. Yenilikçi bakış açısıyla, prestijli, mimariye özgü fikirler sunan, çevre konusunda her zaman hassasiyetini ortaya koyan, sektöründe öncü bir marka olarak, sahip olduğumuz değerleri değerli sanatçımız Günnur Özsoy’un “Su Taşı” isimli eseri ile yansıtmaya çalıştık.

Günnur Hanımın; QUA Granite için özel olarak tasarladığı eser, doğanın bir parçasını yansıtıyor. Parlayan sedef rengi ve akışkan formu ile izleyenlere bir su damlasını veya doğada bulunan taşları hatırlatıyor. Bu özel eseri UNİCERA fuarında da sergileyerek uluslararası fuar ziyaretçilerine de ulaştırmak istedik. Hem Contemporary İstanbul’dan hem de UNİCERA’dan çok olumlu yansımalarla ayrıldık. Bundan sonrasında da sanatı ve sanatçılarımızı desteklemek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Yurtdışı satışlar, çalışmalarda yer alıyor musunuz?

QUA Granite olarak 5 kıtada 90’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin yüzde 50’lik bölümünü ihraç ediyoruz. Yılda 10 milyon metrekare teknik granit ihracatı gerçekleştiriyoruz. QUA Granite’ın USD olarak ihracat rakamının 600-700 milyon dolar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Avrupa ülkelerine ihracatımız söz konusu, Almanya, İtalya ve İngiltere’de ihracat için depolarımız bulunuyor. Ancak yeni dönemde Ortadoğu ve Amerika’da da ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte yurtdışında da Cersaie gibi dünyanın önde gelen fuarlarına katılım sağlıyor ve sektörü domine ediyoruz.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

QUA Granite olarak şu anda bin beş yüz kişiyi istihdam ediyoruz. Ancak bu yıl kapasite genişlemesiyle bu oranı 2500’e çıkaracağız. Biliyorsunuz Ercan Şirketler Grubu bünyesinde Türkiye’nin köklü markası BIEN Seramik de bulunuyor. Grubun tamamında 9000 kişilik çok büyük bir aileyiz. Önümüzdeki yıl ailemizi daha da genişleterek 13000’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte sektörümüzde yüzde 23 kadın istihdamı ile öne çıkıyoruz. QUA Granite’in hatlarında üretime katılan çok sayıda kadın çalışanımız bulunuyor. Bu oranı her kategori ve departmanda artırmak için de yoğun çaba içerisindeyiz.

Bununla birlikte doğru üretim doğru servis hizmeti de sektörümüz açısından çok önemli. Servis hizmeti için geniş lojistik ağı ve depolar gerekiyor. Ürüne ulaşmada bayilere servis ağının iyi işlemesi gerekiyor. Çünkü sadece iyi ürüne sahip olmanız yetmiyor, ürünü müşteriye zamanında teslim etmeniz ve hızlı servis vermeniz de çok önemli. Müşteri ile doğrudan iletişimde olmak gerekiyor. Biz QUA Granit olarak bunların her birine ciddi yatırımlar yaptık. Bu anlamda bir yandan bayilerimizi eğitiyoruz, diğer yandan Türkiye’nin her bölgesinde sertifikalı usta eğitimleri de veriyoruz.

QUA Granite’nin Türkiye'de toplam kaç bayisi var? Sene sonuna kadar kaça ulaşmayı planlıyorsunuz?

Şu anda Türkiye’de 7 bölgeye yayılan toplam 66 bayi ile hizmet veriyoruz. Bu yıl içerisinde Türkiye çapında bayi ağımızı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bayi ağımızı genişletirken, öncelikle bizimle çalışmak isteyen bayilerin başvurularını kabul ediyoruz. Çalışmaya karar verdiğimiz bayilerle birlikte showroom’lar oluşturarak, çalışmalarımıza başlıyoruz. Ayrıca tali bayiler aracılığıyla da QUA Granite’ın bayi ağını genişletmeye devam ediyoruz. Yani QUA Granite’in Türkiye çapında hem bayileri hem de ana bayilere hizmet veren tali bayileri mevcut.

Firmanız ve sektör açısından 2022 yılı nasıl başladı ve nasıl geçiyor? 2023 yılı beklentileriniz nelerdir?

QUA Granite olarak, 2022 yılını bir önceki yıla göre üretim olarak 2,5 kat, ciro olarak 3 kat bir büyüme ile kapattık. 2022’de ciromuz 3,5-4 milyar TL seviyesinde oldu.

2023’te yeni üretim hatlarımızın da devreye girmesi ve tam kapasite çalışmasıyla ciromuzu iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.

QUA Granite olarak üretimimizin yüzde 30-35’ini ihraç ediyoruz. Bu rakamı da 2023’te yüzde 40’ın üzerine çıkartmayı ve özellikle oldukça büyüyen Orta doğu ve Rusya pazarlarında ihracat payımızı artırmayı hedefliyoruz

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account