İHA’ların arama kurtarma çalışmasındaki en büyük katkısı ise termal dronların yanında RGB sensörü bulunan İHA’lar ile hasar tespitinde yardımcı olmaktır.

Editör
15.02.2023

İnsansız Hava Araçları ( İHA) günümüzde tarımdan enerjiye, inşaattan savunmaya sanayisine, kargo hizmetlerinden sağlık sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyor. Dron teknolojilerinin en çok yararlanıldığı alanlardan biri ise yaşanan afetler sonrasında yapılan arama kurtarma faaliyetleri. İHA’ların arama kurtarma çalışmasındaki en büyük katkısı ise termal dronların yanında RGB sensörü bulunan İHA’lar ile hasar tespitinde yardımcı olmaktır.

Dronların artık hayatımızı kurtarabilme yeteneğine sahip olduklarını ve pek çok arama kurtarma ekibinin görevlerinde kendilerine yardımcı olmak için dron teknolojisine yönelmeye başladığını belirten Türkiye’nin öncü dron teknolojileri platformu Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız; “Dronlar ile hasar görsen bölgelerin çok kısa sürede tespit edilmesi sağlanır. Termal kameralı dronlar ile gece ve gündüz saatlerinde afet bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları yapılır. Kapanmış yollar dronlarla hızlıca saptanır. Yangın gibi acil eylem gerektiren durumlarda hızlı müdahalede kullanılır. Arama kurtarma ekiplerinin etkili kullanılması sağlanır. Afet bölgesinin havadan güncel haritası çıkarılır” dedi.

Yaşanılan afetler dolayısıyla hayat kurtarmak için arama ve kurtarmanın öneminin her geçen gün daha da arttığını belirten Yaldız; “ Öncelikle yaşadığımız bu felaket için çok üzgün olduğumuzu söylemek isterim. Kayıplarımıza rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyoruz. Afeti duyar duymaz elimizdeki termal kameralı tüm cihazlarımızı ekibimizle beraber bölgeye gönderdik(Adana-Kahramanmaraş-Hatay). Bölgeye giden ekiplerimizi ve diğer pilotların koordinasyonunu sağlamak amacıyla yaklaşık 250 kişilik bir grup kurarak sahadaki pilotların gerekli konumlara gitmesini sağlamaya çalıştık ve detaylı konum ve teknik bilgilendirmeleri anlık olarak paylaştık. Bu süreci birlikte aşmak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account