Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk gününde kripto para piyasasını değerlendirdi.

Editör
20.02.2023

“Kripto paralarda boğaların baskın geldiği günlerden geçiyoruz. Yeni haftada piyasanın toplam değeri 1.120 trilyon dolar düzeyinde ve artış devam ediyor. Lider kripto para birimi de altı ayın zirvesini zorluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk gününde kripto para piyasasını değerlendirdi.
 

Geçtiğimiz hafta içi 25.000$ seviyelerini aşan ve 2022 ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye yükselen Bitcoin, hafta sonu bu seviyeyi tekrar aşmaya çalıştı. Son dönemde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC’in Kraken ve Binance borsalarına soruşturma açarak devreye girmesi Bitcoin’in yükseliş hareketi bir miktar güç kaybetmişti. Ancak daha sonra gelebilecek cezaların miktarları düşük olabileceği haberleri ile kripto paralarda tekrar yükseliş görüldü. Yeni haftaya 24.300$ seviyelerinde başlayan Bitcoin, sabah saatlerinde 24.500$ bölgesinden alıcı buluyor. Ethereum ise 1.700$’ın hemen altında işlem görüyor. 

Bitcoin dominasyonunun bir miktar gevşemesiyle birlikte altcoinlerde de alıcılı bir seyir görünüyor. Genel olarak olumlu bir havanın hâkim olduğu kripto para piyasasında boğaların baskın geldiği günlerden geçiyoruz. Bitcoin’in kasım ayında görmüş olduğu dip seviyeden %60 prim yapması ise dikkat çekiyor. Yeni haftada kripto para piyasasının toplam piyasa değeri ise 1.120 trilyon dolar düzeylerinde ve artış trendini sürdürüyor. Günlük hacimlerde ise yükselişe bağlı olarak 60 milyar doların üzerinde bir seyir söz konusu.

Küresel piyasalarda ise ABD’de hem üretici hem de tüketici fiyat endeksinin ocak ayında beklenenden yüksek gelmesi sonrası şahin beklentiler güç kazanmaya başladı. ABD Merkez Bankası FED’in yayınlayacağı tutanaklar bu hafta piyasanın radarında olacak. Enflasyon görünümüne ilişkin gelebilecek mesajlar ile önümüzdeki toplantılara ilişkin alınabilecek ipuçları takip edilecek.     
Yurt içinde ise TCMB’nin faiz kararı alınacak. Son toplantıda faizleri sabit tutan ancak toplantı notunda önümüzdeki toplantılarda düşürme trendini devam ettirebileceğini belirten merkez bankasının, bu haftaki toplantıda faizi %8’e çekmesi bekleniyor.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin kritik direnç noktası olan 25.250$ seviyesini hafta sonu ikinci kez test etti. Fakat direnci kıramayan Bitcoin bu sabah saatlerinde 24.500$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Hareketlilik gösterdiği kanalın üst bandından ret alarak kalıcılık sağlayamayan Bitcoin için, yukarı yönlü bir harekette tekrar kanalın üst bandı yani 24.800$ seviyeleri test edilebilir. Ardından bir sonraki direnç seviyesi olarak 25.220$ seviyesi karşılanabilir. Bu seviyenin aşılması hızlı yükselişleri beraberinde getirebilir. 
Aşağı yönlü bir hareketlilikte ise ilk destek seviyesi 24.350$ olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeye tutunamaması halinde ise 23.250$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum her ne kadar düşen majör trendi kırmış olsa da 1.700$ olan kritik direncin üzerinde kalıcılık sağlayamamış gibi gözüküyor. Ethereum bu sabah saatlerinde 1.690$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Geçtiğimiz dört gün boyunca test ettiği 1.700$ seviyesinin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 1.791$ ardında da 2.040$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir. Aşağı yönlü bir hareketlilikte ise tekrar düşen majör trend (1.618$) test edilebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 1.555$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account