Kentsel dönüşümün ana hedefi tüm Türkiye’yi salaş yapılardan, kaçak yapılardan, afet riski taşıyan binalardan kurtarmaktır” demişti.

Editör
24.02.2023

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve Hatay başta olmak üzere çevre 11 ilde yıkıma sebep olan depremler tüm Türkiye’de adeta yürekleri dağladı. 40 binin üzerinde can kaybının yaşandığı facia, geride yüz binin üzerinde yaralı ve on binlerce yıkık ve hasarlı bina bıraktı.

Başta TOKİ’nin yapmış olduğu konutlar olmak üzere bu depremler bizlere bir kez daha gösterdi ki asıl korkulması gereken depremin kendisi değil, üstündeki dayanıksız yapılardı... Üst üste yaşanan depremlerde hiçbir TOKİ binası yıkılmadı ve can kaybı yaşanmadı.

Bir dönem TOKİ Başkanlığı görevini de yürüten Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Erdoğan Bayraktar da 11 yıl önce yaptığı açıklamalarında güvenli gayrimenkulün vatandaşların en tabii hakkı olduğunun altını çizerek, insanların salaş ve kaçak yapılarda oturmamasının önemine defalarca vurgu yapmıştı. Bayraktar, özellikle dayanıksız yapılarda oturan vatandaşlardan dönüşüme razı gelmelerini isteyerek belediyelerle gönüllülük esasında dönüşümün hızlıca gerçekleşmesinin önemine dikkat çekmişti. Programlanan kentsel dönüşümün ana ekseninin, riskli binaların dönüştürülmesi üzerine olduğunu ve insan canını korumaya yönelik geliştirildiğinin söyleyen Bayraktar, “Kentsel dönüşüm; sadece eskiyen evleri, kaçak evleri, salaş evleri, afet riski taşıyan evleri yenilemek değildir. Aynı zamanda; gelişen, değişen dünyanın gerektirdiği konfora sahip evleri üretmektir. İnsanımızın hayat kalitesini arttırmaya yönelik bir projedir. Kentsel dönüşümün ana hedefi tüm Türkiye’yi salaş yapılardan, kaçak yapılardan, afet riski taşıyan binalardan kurtarmaktır” demişti.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account