Hager Grup Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör firmanın faaliyetlerini ve çalışmalarını İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
18.04.2023

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
48 yaşında, evli ve iki çocuk babasıyım. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2003 yılında ise aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsünden Elektrik Yüksek mühendisliği ünvanını aldım. 1997 yılından itibaren elektrik sektöründe yerel ve global şirketlerde satış, pazarlama ve yönetim kadrolarında çalıştım. 4 senedir Hager Grup Türkiye Genel müdürü olarak görev yapmaktayım.

Hager Türkiye hakkında bilgi verebilir misiniz. ( Kuruluş, Ekip vs )

Hager Group olarak konut ve ticari binalarda elektrik tesisatı alanında önde gelen çözüm ve hizmet tedarikçileri arasında yer alıyoruz. Çözüm ve hizmetlerimiz, enerji dağıtımından, kablo yönetimine ve güvenlik sistemlerinden bina otomasyonuna kadar uzanıyor. Türkiye’de binlerce konut, otel ve işyeri referansına sahibiz. 2008 yılından bu yana faaliyette bulduğumuz Akıllı Bina Sistemleri ile başladığımız serüvenimize 2016 yılında Enerji Dağıtım grubunu da dahil edip sektöre yön veren firmalar arasında yer alıyoruz. 2020 yılından itibaren de enerji yönetimi ve enerji verimliliği çözümlerinde de söz sahibiyiz. Dünya genelinde 24 fabrika ve 136’dan fazla ülkede binalarda enerji yönetimi ve yaşam konforu alanında entegre çözümler sunuyoruz. Dünya genelinde 12 bini aşkın çalışanımız  ile akıllı bina otomasyonu, güvenlik sistemleri ve bina kablo aksesuarları ile enerji yönetim ve dağıtım sistemleri alanlarında faaliyet gösteriyoruz.

Ürün gruplarınızdan ve yenilikçi ürünlerinizden bahsedebilir misiniz? Depreme karşı hazırlıklı olmak amacıyla geliştirdiğiniz son teknoloji ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hager Group olarak enerji verimliliği, kablo yönetimi, anahtar priz ve bina otomasyonu olmak üzere 3 ana ürün grubumuz bulunuyor. Son dönemlerde şarj istasyonları yatırımlarının yanında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin sürekliliğini sağlamak adına enerji depolama alanında çözümlere odaklanıyoruz. Böylece insanları sadece şebekeden gelen enerji ile yetinmesinin önüne geçip yenilenebilir enerjinin depolanmasına, araçların verimli şarj olmasına ve yüksek enerji masraflarından kurtulmasına teşvik ediyoruz. Aynı zamanda şebekedeki bütün tüketicilerin anlık ya da geçmiş verilerini enerji izleme yazılımları ile kullanıcılara sunarak konutların ve işletmelerin enerji verimliliği durumunu öğrenmesini, bununla ilgili nasıl bir tasarruf yapabileceğine dair önerileri sağlıyoruz.


Referanslarınızda yer alan önemli projelerinizden bahseder misiniz?
Ülkemizde ve dünyada her yıl birçok üst segment otel, konut projelerini bitiriyoruz. Ülkemizde de Sheraton, Ritz Carlton, Hyatt gibi uluslararası markaların projelerinde yer alıyoruz.  

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Şu anda toplam 12.000’i aşkın çalışanımız var. Tabi birçok sektörde olduğu gibi elektrik sektöründe de kalifiye personel ihtiyacı var. Hager olarak enerji ve teknoloji odaklı çözümler geliştiriyoruz. Sektörümüz çok dinamik ve değişimin önünde yer almamız gerekiyor. Bu sebeple Ar-Ge’ye ve Ar-Ge personeline ciddi yatırım yapmaktayız. Bünyemizde 800’ün üzerinde Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. Bununla birlikte toplam 1700 adet patente sahibiz. Hager Group olarak her yıl ciromuzun yüzde 7’sini araştırma ve geliştirme çalışmaları için ayırıyoruz. Şirket olarak dijital çözümler çerçevesinde yaşam alanlarına daha fazla konfor sunabilmek için yenilikçi çözümlere odaklanıyoruz. 

Türkiye' toplam kaç bayiniz var? Sene sonuna kadar kaça ulaşmayı planlıyorsunuz? 

Türkiye’de 40’ı aşkın sözleşmeli bayi ve partnerimiz var. İş ortaklarımızla birlikte karşılıklı bilgi paylaşımı, sürekli eğitim, şeffaflık ve güven unsurları eşliğinde çalışıyoruz. Yıl içerisinde bayi sayımızı artırmak gibi bir hedef izlemiyoruz. İş ortaklarımızla toplam potansiyelimizi ve iş birliğimizi güçlendirecek aksiyonlar planlıyor ve yıl içerisinde toplam hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz.

Akıllı bina otomasyon Sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bina otomasyonu endüstrisinin yapısı temel olarak güç ayrımı ve güç kontrolü ilkelerine dayanıyor. Sistem içerisinde sağlanan bu yapı sayesinde, herhangi bir zamanda yapının montajı da değiştirilebiliyor. Hager olarak; akıllı ev ve bina otomasyon sistemlerimizde müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına en uygun şekilde geniş ürün yelpazesi sunuyoruz. Berker teknolojileri sayesinde ev, iş yeri ve kurumlarda ideal yaşam konforuna katkı sağlıyoruz. Duvara pratik olarak gömülebilen sade yüzey altına gizlenebilen sistemlerimiz, tek bir dokunuş ile tüm ışıklar, ısıtma sistemi ve panjurları kontrol fırsatı sunuyor. Öte yandan rakiplerimizden güvenilirlik, uzun servis ömrü, estetik gibi yönlerimizle farklılaşıyoruz. 

 2022 yılı sizin için nasıl geçti? Beklentiniz karşılandı mı?

2022 yılında da ürün satışından çok mühendislik katkısı olan çözümlere odaklandık. Özellikle elektrik enerjisi maliyetleri günümüz dünyasında en yüksek işletme gideri olarak karşımıza çıkıyor. Bu gideri en aza indirmek ve verimden ödün vermemek için işletmelere bir takım yatırımlar yapılması gerekiyor. Hager olarak bu gereklilikten yola çıkarak enerji ölçüm cihazları üretimine imza attık. Yenilikçi ürünlerimizle konfor sunarken tasarruf ve estetiği de kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyoruz. Hager Grup Türkiye olarak estetik ve enerji tasarrufuna uygun çözümlerimiz ile 2022 yılında Euro bazında ciddi oranda büyüme gösterdik. 

2023 yılı için sektördeki plan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Günümüzün ve geleceğimizin ana konusu enerji. Buna paralel olarak enerji verimliliği ile ilgili ürünleri daha da arttıracağımızı söyleyebiliriz.  Mevcut elektrik altyapısı ve bina otomasyonunu tek bir çatı altında toplayarak kullanıcılara konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu çözümleri sunma hedeflerimiz söz konusu. Ayrıca artan elektrikli otomobil talepleri ile bu sistemin altyapı otomasyonu da gündemimizde olup ilerleyen zamanlarda bunlarla ilgili lansmanlar gerçekleştireceğiz. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account