Modern Karton çevre dostu yeni üretim tesisiyle üretim kapasitesini yüzde 50 artıracak Eren Holding iştiraklerinden Modern Karton’un, Zonguldak’ta faaliyet gösterecek yeni “Yeşil Fabrikası”na 650 milyon Euroluk yatırım için finansman hazır.

Editör
19.04.2023


Modern Karton çevre dostu yeni üretim tesisiyle üretim kapasitesini yüzde 50 artıracak
Eren Holding iştiraklerinden Modern Karton’un, Zonguldak’ta faaliyet gösterecek yeni “Yeşil Fabrikası”na 650 milyon Euroluk yatırım için finansman hazır. Zonguldak’ta faaliyete geçecek yeni PM6 üretim hattı ile şirket yıllık üretim kapasitesini artırarak 1.9 milyon tona çıkartacak. Kendi limanına ve su arıtma tesisine sahip olan fabrika yüzde 100 çevre dostu üretim yaklaşımıyla planlandı. Deniz suyunun arıtılmasıyla yıllık 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlayacak olan tesis aynı zamanda her yıl 25 milyon ağacın kesilmesinin de önüne geçecek. 

Finans kuruluşları tarafından “Yeşil Fabrika” olarak onurlandırılan PM6 üretim hattının yatırım finansmanı için yapılacak anlaşma 19 Nisan Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenen törenle tanıtıldı.  Törende Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, ING Türkiye Kurumsal Müşteriler Genel Müdür Yardımcısı İpek Erhan, DZ Bank Türkiye Baş Temsilcisi Pinar Ersoy, Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Melih Tarhan ve Çin Halk Cumhuriyeti Sinosure CEO’su Hetai Sheng hazır bulundu. Devam eden anlaşma sürecinde ING, “Yeşil Kredi” Koordinatörlük sorumluluğunu üstlenerek kredinin sağlanmasına azami desteği gösteriyor.

Eren Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Çorlu’da bulunan fabrikasında gerçekleştirdiği yıllık 1.3 milyon tonluk üretimle sektör lideri konumunda bulunan Modern Karton, Zonguldak’ta kurulacak yeni tesisle üretim kapasitesini yüzde 50 den fazla bir oranda artıracak. PM6 üretim hattı, konumu sayesinde şirketin ihracat kapasitesini de artıracak. Halihazırda ambalaj kâğıdı üretiminde Avrupa’da 5. Sırada yer alan Modern Karton yeni tesisin devreye girmesiyle bu alanda Avrupa’da 3. sıraya yükselecek. 650 milyon euro yatırımla kurulacak ve ilk aşamada yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak yeni üretim hattı için sürdürülebilirlik kriterleri ve lojistik olanaklar göz önünde tutularak Zonguldak tercih edildi. Tesisin bölge ekonomisine de önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

Yüzde 100 Yeşil Yatırım

Zonguldak’ta devreye girecek yeni üretim hattı çevre dostu bir yaklaşımla faaliyet gösterecek. Hammadde olarak tümüyle hurda kâğıt kullanacak olan tesis yılda 25 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecek. Üretimde ihtiyaç duyulan su ise denizden temin edilecek ve arıtım işlemi sonrasında yeniden denize dönecek. Bu sayede yıllık 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacak. Yeni üretim hattının kendi limanına sahip olması da lojistik avantajlar sağlayarak tasarrufa katkı sunacak.

“Ülkemizin yeni yatırımlara ihtiyacı var”

İmza töreninde konuşan Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, yaşanan büyük deprem felaketinin ardından Türkiye Ekonomisine güç kazandıracak yatırımların her zamankinden daha fazla önem kazandığının altını çizerek, “Pandemi ile başlayan son birkaç yıllık süre zarfında küresel tedarik krizi, enerji krizi ve Rusya – Ukrayna gerilimi gibi çeşitli etkenlerle küresel ekonomide zor bir dönem yaşandı. Bu zorlukların elbette ülkemizde de yansımalarını gördük. Eren Holding olarak tüm iştiraklerimizle birlikte bu süreçte doğru adımlar atarak yatırımlarımızı ve büyümemizi sürdürdük. Bütün bu etkenlerin ötesine geçen büyük bir afetle sarsıldık. Milletçe çok büyük bir dayanışma ortaya koyduk ve yaralarımızı sarmaya başladık. Ancak bu sürecin güçlenen bir ekonomiyle desteklenmesi çok önemli. Ülkemizin yeni yatırımlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Faaliyet gösterdiğimiz bütün iş kollarında, yatırımları planlarken ticari hedeflerin ötesinde ekonomiye, topluma ve çevreye katkısı yönünden de değerlendiriyoruz. Kendi sektöründe lider olan şirketimiz Modern Karton’u daha da güçlü bir konuma taşıyacak olan Zonguldak üretim hattı bu bakış açısını çok iyi yansıtan bir örnek teşkil ediyor. Bu yatırımla hem operasyonda verimlilik ve tasarruf sağlamayı hem de üretimde çevresel zararları minimuma indirmeyi hedefledik. Sektör açısından da önemli bir katkısı olacağına inandığımız yeni üretim hattımız için bugün 650 milyon euroluk yatırım için bir anlaşma hazır. Çorlu’da yer alan fabrikamızda yılda 1.3 milyon ton üretim yapıyoruz. Zonguldak hattımızın devreye alınmasıyla üretim kapasitemiz yüzde 50 den fazla artacak. Halihazırda yüzde 15 olan ihracat kapasitemiz de yüzde 40’lara ulaşacak. Üretim ve ekonomi yönünden getirilerinin ötesinde tesisimiz çevresel etki yönünden de örnek bir üretim yapacak. Yüzde yüz hurda kâğıt dönüşümüyle üretim yapacağız. Daha net ifade etmek gerekirse atığı alıp emtiaya dönüştüreceğiz. Bu sayede her yıl 25 milyonu aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçecek ve 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlayacağız. Bu finansman sürecinde bu alanda uluslararası deneyime sahip çok önemli kuruluşlarla birlikte hareket ediyoruz. Bu süreçteki destekleri ve uzmanlıkları için ING, DZ Bank, Ziraat Bankası ve Sinosure’un değerli yöneticilerine ve çalışanlarına ve emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ülkemiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

“Sürdürülebilir dünya hedefinde finans sektörünün dönüştürücü gücüne inanıyoruz”

İmza töreninde konuşma yapan ve sürdürülebilir bir dünyanın kolektif bir bakış açısı ve eylemle mümkün olduğuna vurgu yapan ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay ise şunları aktardı: “ING olarak, ülkemiz için faydalı olacağına inandığımız bu önemli yatırımın finansman sürecine katkı sağlayacağımız ve aynı zamanda “Yeşil Kredi” Koordinatör sorumluğunu aldığımız için mutluyuz. ING olarak sürdürülebilirliği uzun zamandır stratejik önceliğimiz olarak konumluyor, iş yapmanın çevreye ve topluma duyarlı yollarını tanımlamada öncü olma misyonumuzla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. ING Grubu olarak 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Sorumlu bankacılığı temel alan iş modelimizin üç ana önceliği var: ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik. Bunu yaparken de sadece iş dünyasının ekonomik açıdan büyümesine değil aynı zamanda insanlara, doğaya ve gezegene odaklanıyoruz. Finans sektörünün sürdürülebilirlikte dönüştürücü bir gücü olduğu inancımızla ülkemizin sürdürülebilir dönüşümüne katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Grubumuzun uluslararası çapta güçlü çalışmalarını ve tecrübelerini ülkemize taşımayı misyon olarak görüyor, müşterilerimizin sürdürülebilir finansman kaynaklarına ulaşmalarına destek oluyoruz. Sürdürülebilirlik kadar ihracatı destekleyerek ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak da bizim için önemli. İhracatın finansmanında sadece operasyonu finanse etmekle kalmıyor, aynı zamanda ihracat kapasitesini artırıcı yatırımlara da kaynak yaratarak, müşterilerimizin ihracat hacimlerini büyütmeye destek oluyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek hedefine giden bu uzun yolda Türkiye ekonomisinin güçlü ve köklü kuruluşlarından Eren Holding’in gerçekleştireceği bu önemli yatırımın ülkemiz için değerli bir adım olacağına ve sektöre örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. Tüm paydaşlara ve emek veren tüm ekiplere teşekkür ediyor, ülkemiz ve ekonomimiz için bu önemli gelişmenin hayırlı olmasını diliyoruz.”

Çin’in önde gelen uluslararası finans kuruşlarından Çin İhracat ve Kredi Ajansı Sinosure CEO’su Hetai Sheng ise konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle Eren Holding ve ING arasında gerçekleşen imza töreninde, bu güzel şehirde İstanbul’da olmaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Avrupa ile Asya arasında önemli bir bağlantı noktası olan Türkiye, uluslararası fırsatlar arayan Çin şirketleri için her zaman önemli bir destinasyon olmuştur. Sinosure olarak Türkiye pazarına büyük önem veriyor ve bu noktada Türkiye'deki birçok şirket ile verimli iş birliğini yapıyoruz. PM6 Kâğıt Fabrikası projesini hayata geçiren Eren Holding’i ve süreçteki desteği için ING’yi tebrik ediyorum.”  

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account