Katılımcılar arasında, İtalya Ülke Pavilyonu ile Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya, İran gibi ülkelerden farklı kurumlar da yer aldı. 

Editör
08.05.2023

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 3 Mayıs’ta başlayan ve üç gün boyunca devam eden 7. Heritage İstanbul kültür mirası meraklılıların buluşma noktası oldu. TG Expo Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen ve  ArtCloud Network International’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen fuar konferans, atölye ve miras sohbetlerinde alanında isimleri kültür mirası sevdalılarını ile bir araya getirdi. 

Kültürel miras bilincinin artması, bu mirasın korunması konularını kendine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müzecilik ve kütüphanecilik teknolojileri fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL, bu yıl 7.kez kapılarını açtı. 

Müzecilik, arkeoloji, restorasyon, kütüphanecilik sektörlerinde faaliyet gösteren lider ulusal ve uluslararası firmaları, konferans, söyleşi ve atölye çalışmalarında alanında uzman isimleri ağırlayan Heritage İstanbul, fuar süresince gerçekleştirilen “Afet zamanında kültürel mirasın korunması”, “Kültürel mirasın korunması”, “Afet risklerinin yönetimi”, “Depremin ardından kültürel varlıklarımız” panellerinde özellikle 6 Şubat depremi sonrasında kültürel varlıkların korunması ve deprem, afet yönetimi konularına odaklandı. 

Son günden kısa kısa

Fuar’ın ana sponsor olan ArtCloud Network International fuarın son gününde gerçekleştirdiği “Miras 4.0 Kültür Mirasının Geliştirilmesinde Yeni Teknolojilerin Kullanımı’’ konulu panelde İtalya Kültür Bakanlığı, Emekli Sanat Tarihçisi Alessandro Bianchi, ArtCloud Network International Kurumlararası İletişim Danışmanı Fabrizio Conti, ArtCloud Network International Ceo’su Laura Conti, İş insanı ve Fütüristler Derneği Başkanı Alphan Manas ve Gazeteci, Yazar Marco Morello konuşmacı olarak yer aldı. 

Fuar, son gününde Avrupa Heritage Fuarları Başkanı Emanuele Amodei’i  “Avrupa Heritage Fuarları ve Heritage Ekonomisi” konulu ağırladı.  

“Tarihi Belediyeler Paneli’’,‘’Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Paneli’’, “Bir Bizans Hazinesi Keşfedildi ve Yeniden Doğdu’’, ‘’Selçuklulardan Cumhuriyete Tarih Çalışmaları ile Necdet Sakaoğlu’’, ‘’A’dan Z’ye Restorasyon’’, ‘’Yüzyıllar Boyunca Her Şey Yolunda Giderken Neden Bugün Tarihi Mirasımızı Korumamız Gerekiyor?’’, ‘’İklim Değişikliği ve Doğal Afetlerin Müze Deneyimi Üzerindeki İlişkisi’’ fuarın son gününde gerçekleştirilen diğer panellerdi.

7. Heritage İstanbul hakkında bilgiler:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği, İBB Kültür A.Ş. tarafından desteklenen HERITAGE İSTANBUL, 7. senesinde 27 yabancı ve 100’ün üzerinde yerli katılımcıya ev sahipliği yaptı. Katılımcılar arasında, İtalya Ülke Pavilyonu ile Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya, İran gibi ülkelerden farklı kurumlar da yer aldı. 

7. HERITAGE ISTANBUL, kültürel miras endüstrisinin müzecilik, arkeoloji, restorasyon ve kütüphanecilik alanlarında “duayen” isimlerini 3 gün boyunca 25 konferans, 17 Miras Sohbeti ve 11 atölye etkinliği ile kültürel miras meraklılarını buluşturarak sektör için önemli bir çekim merkezi yarattı. Yine ayrıca 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi nedeniyle özellikle müzecilik ve restorasyon alanında afet önleyici koruma konularında oturumlar da fuar boyunca konusunda uzman kurum, kuruluş ve kişilerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account