270 milyon dolarlık yatırım 2028’de tamamlanacak

Editör
06.06.2023

Kompoze yüzeylerde global bir marka olan Cosentino Group, üretimini Kuzey Amerika'ya genişletiyor. Cosentino, Jacksonville, Florida'daki 270 milyon dolarlık üretim tesisi yatırımını 2028’de tamamlamayı planlanıyor.

Tasarım ve mimarlık dünyası için yenilikçi, sürdürülebilir yüzeyler üreten Cosentino, 
üretimini Kuzey Amerika'ya genişleteceğini duyurdu. Jacksonville, Florida'da hayata geçmesi planlanan 270 milyon dolarlık yatırım 2028 yılında tamamlanacak. "Bu bizim şimdiye kadarki en büyük kilometre taşlarımızdan biri” diyen Cosentino Kuzey America CEO'su ve Küresel Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eduardo Cosentino yeni yatırıma yönelik değerlendirmelerde bulundu: “Kuzey Amerika'da 1.400'den fazla, dünya çapında ise 6.000 kişiyi istihdam eden Cosentino olarak, 45 dağıtım merkezi, 5 lojistik merkezi, ABD ve Kanada'da 10 showroom toplamda 60 showroomu ile sektöründeki en büyük lojistik ve dağıtım ağlarından birine sahibiz. Bununla birlikte Kuzey Amerika pazarı, markamızın sektörün ön saflarında yer almasında çok önemli bir rol oynadı. Yeni dönemdeki bu girişimimiz uzun vadeli vizyonumuzun bir parçası olacak. Yeni üretim tesisi büyüme hızımıza katkı sağlayacak.”

“Yer tercihimizin birçok avantajı bulunuyor”

Yeni tesiste ilk aşamada 180 kişinin istihdam edileceğini söyleyen Cosentino, "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki farklı şehirleri değerlendirirken, Jacksonville ve Florida eyaletinin birçok avantajı olduğunu gördük. Tesisin limanlara, demiryollarına ve kilit altyapıya yakınlığı, eyalet ve bölge düzeyindeki genişleme fırsatları ve teşviklerle birleştiğinde, bu bir kazan-kazan haline geliyor. Jacksonville Belediyesi, Florida eyalet yetkilileri ve Jacksonville halkının desteğine sahip olduğumuz için çok müteşekkiriz.  Buranın Cosentino için yeni bir yuva olmasını dört gözle bekliyoruz" diye konuştu. 

“Sanayi parkı büyüme planı devam edecek”

Eduardo Cosentino, yenilikçilik, sürdürülebilirlik ve güvenlik açısından mevcut fabrikalarında var olan yüksek standartlara sahip olacak endüstriyel projenin, ürünlerin lojistik hareketini ve depolanmasını desteklemek ve gerektiğinde ürün hatlarını daha da geliştirmek için ek genişleme planlarına dahil olduğunu söyledi. Cosentino açıklamasına şöyle devam etti: “Buna paralel olarak Cosentino, Cantoria (Almería) sanayi parkı için modernizasyon ve büyüme planına devam edecek. 2023-2025 döneminde yaklaşık 400 milyon euroluk tahmini bir hacimle yatırım yapmaya devam edeceğiz. En büyük yatırım miktarını ise, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği kriterlerinin yanında üretim kapasitelerinin genişletilmesine ve büyümesine ayıracağız.”

“Cosentino kentimize büyük fayda sağlayacaktır”

Yatırıma ilişkin konuşan Jacksonville Belediye Başkanı Lenny Curry, "Jacksonville, yaşamak ve çalışmak için olağanüstü bir yer olarak ününü artırarak heyecan verici ekonomik kalkınma fırsatlarını kendine çekmeye devam ediyor. Cosentino'nun sürdürülebilirlik ve temiz üretime odaklanması kentimize büyük fayda sağlayacaktır. Cosentino'yu Jacksonville'nin üretim ve lojistik topluluğuna davet etmek için sabırsızlanıyorum."

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account