Gayrimenkulün, özellikle de enflasyon ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde her zaman güvenli liman olduğunu söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, bu nedenle gayrimenkule yatırımın her zaman cazip ve revaçta olduğuna dikkat çekti.

Editör
25.01.2024

2024 yılında konut satışlarına yönelik kampanyalara start verilmesini beklediklerini söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık “Bu kampanyalar konut kredi faizlerini yüzde 2'nin altına çekecek şekilde ve 15 yıllık ödeme planları gibi olursa özellikle ilk konut satışlarında ciddi bir hareketlenme bekleyebiliriz. Çünkü elinde nakit parası olmayan ama konut almak isteyen kesim için kredi faizleri belirleyici kriter oluyor” dedi.

Gayrimenkulün, özellikle de enflasyon ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde her zaman güvenli liman olduğunu söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, bu nedenle gayrimenkule yatırımın her zaman cazip ve revaçta olduğuna dikkat çekti. Gayrimenkule olan talebin artmasına rağmen, yetesiz arz ve ağır piyasa koşulları nedeniyle konut alıcısının harekete geçemediğine vurgu yapan Çulhalık, 2023 yılı konut satış verilerini değerlendirerek 2024 yılı beklenti ve önerilerini açıkladı.

“Her zaman güvenli liman”
İhsan Çulhalık “2023 yılını konut satışlarında yüzde 17,5 düşüşle kapattık. Bu da 1,2 milyon adet satış demek oluyor. Oysa ki, önceki yılların ortalama satış adetleri 1,5 milyon adet civarında seyrediyordu. 2023’te sektöre destek olan yabancı yatırımcıya satışlarda da yüzde 48,1’lik bir daralma, ciddi bir kayıp yaşanmış oldu. Ancak, yıllık ortalama 800 bin yeni konut ihtiyacı 2023’de yaşanan daralmanın geçici olduğunu gösteriyor. Barınma ihtiyacını karşılmasının yanı sıra bir yatırım aracı da olan gayrimenkul, daima güvenli liman olma özelliğini koruyacaktır. Burada önemli olan; ev sahibi olma ihtiyacı bulunan kesimi harekete geçirecek şartların oluşturulmasıdır” dedi. 

İnşaat sektörü ve beslediği yan kolları için 2023 yılıyla ilgili çok olumlu şeyler söylemenin mümkün olmadığına dikkat çeken İhsan Çulhalık, 2023 yılı içerisinde artan inşaat maliyetlerinin de kaçınılmaz şekilde vatandaşa yansıdığını hatırlattı. 

“Anadolu Yakası’na ilgi daha fazla olacaktır”
2024 yılında ise konut satışlarına yönelik kampanyalara start verilmesinin beklendiğini belirten İhsan Çulhalık, konut kredi faizlerini yüzde 2'nin altına çekmenin önemli bir kesimi harekete geçirebileceğini söyledi. Çulhalık “2024, arz ve talebin daha dengeli şekilde buluştuğu bir yıl olacaktır. Yılın ilk yarısı, seçim nedeniyle biraz daha rölantide geçse de ikinci yarıdan itibaren sektörde hareketlenme başlayacaktır. Özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki evlere yoğun ilgi olacağını öngörüyorum. Çünkü o bölgedeki fiyatlar daha makul seviyelerde seyrediyor. Bu dönemde konut satışlarına yönelik kampanyalara start verilecektir. Bu kampanyalar konut kredi faizlerini yüzde 2'nin altına çekecek şekilde ve 15 yıllık ödeme planları gibi olursa özellikle ilk konut satışlarında ciddi bir hareketlenme bekleyebiliriz. Çünkü elinde nakit parası olmayan ama konut almak isteyen kesim için kredi faizleri belirleyici kriter oluyor.

“Konut alacak olan tüm kesimler desteklenmeli”
Konut kredisi kullanım koşullarını sağlayamadığımız sürece ev sahibi sayısını artırmamız ve kiralık konut krizini çözmemiz çok mümkün olmaz. Ayrıca, ilk evini alacaklara destek olacak kampanyalara destek olmanın yanı sıra ikinci ve üçüncü konutunu alacak olanların da krediye erişiminin önünün açılması da önemli olacaktır” diye konuştu.

İnşaat sektörünün, milyonlarca istihdam yaratan 250’den fazla alt sektöre de kapasite kullanımı sağladığını unutmamak gerektiğinin altını çizen İhsan Çulhalık, inşaatta kullanılan malzemelerin büyük kısmının yerli ürünlerden meydana gelmesinin de ekonomi için önemli bir katkı olduğunu belirtti. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account