Ülkemizdeki yatırımları 4 ana başlıkta toplayabiliriz | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
26 Eylul 2014, Cuma 17:49:53
Ülkemizdeki yatırımları 4 ana başlıkta toplayabiliriz
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ülkemizde yapılan yatırımları 4 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar konut, konut dışı üstyapı projeleri, kamu yatırımları ve YİD, Yİ, Kamu-Özel Ortaklığı, İşletme Hakkı Devri gibi modellerle hayata geçirilen mega yatırımlar olarak sıralanabilir.

17 Aralık sürecinden bu yana ortaya çıkan siyasi ve ekonomik istikrarsızlık gerek yatırımları gerekse yatırımların finansmanını zora sokmuştur. Konut satışlarında ilk çeyrek itibariyle yüzde 10'luk bir düşüş açıklanmıştır. Ofis, AVM, turizm, sağlık, endüstriyel tesis ve eğitim başta olmak üzere konut dışı üstyapı yatırımlarında da büyük bir durgunluk ve yavaşlama görmekteyiz. Üçüncü kategori olan kamu yatırımları ise bütçede öngörülen şekilde devam etmektedir. Ve son kısım olan mega projelerde de çalışmalar tam gaz devam ederken, bu yatırımlar son dönemde gündeme gelen "Hazine garantisi" uygulaması ile önemli tartışmalara da neden olmuştur. 

19 Nisan 2014 tarihinde 4349 sayılı kanununa dayalı olarak çıkarılan "Büyük Projelerin Finansmanına Hazine Garantisi Getiren Uygulama Yönetmeliği"nin detaylarını paylaşmak isterim. Tartışmalara neden olan Hazine garantisi kapsamında 6 mega proje yer alıyor. Bunlar 30.5 milyar dolarlık 3. Havaalanı, 2.5 milyar dolarlık 3. Köprü, 9.5 milyar dolarlık Entegre Şehir Hastaneleri, 6 milyar dolarlık Gebze-İzmir Körfez geçiş projesi, 1.3 milyar dolarlık Avrasya Tüneli yatırımlarıdır. Yani 49.8 milyar dolarlık dev bir tutar Hazine garantisi kapsamına alınmıştır. 

17 Aralık sürecinden bu yana yaşanan gelişmeler yatırımları zora sokmuş, finansman yükünü arttırmış ve bu yatırımlar için uluslararası piyasadan sağlanan kredinin teminini zorlaştırmıştır. Peki, Hazine garantisi ne getirecektir? Hazine garantisi daha ucuz, daha düşük faizli ve daha rahat kredi bulma imkanı sunacaktır. Ama hiç kuşkusuz bu garanti Hazine ve ülke açısından risk de oluşturabilecektir. Şöyleki; iyi niyetli olsalar dahi bu projelerin altından kalkamayacak müteahhitler, art niyetli müteahhitler, iş bilmez ya da yatırım sürecini iyi yürütemeyen şirketlerin yükü Hazine'ye kalabilir. Dolayısıyla bugün 49.8 milyar dolar; önümüzdeki süreçte ise yeni projelerin de garanti kapsamına alınması halinde çok daha büyük rakamlar, ciddi tartışmalara ve çok büyük risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Bundan sonra Hazine garantisi verilecek uluslararası düzeydeki büyük projeler ihale edilirken ve ihalelerde firma seçimi yapılırken hükümet ve ihale komisyonlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Kesinlikle daha dikkatli ve daha şeffaf olmak zorundadırlar. Aksi takdirde kendileri çok büyük sorumluluk taşımakla beraber Hazine'yi de büyük risk altına sokacaklarını unutmamalıdırlar. 

İnşaat ve ekonomi piyasalarını yakından takip eden biri olarak bu yönde yapılan ikazların dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Mahmut Kılınç - İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni  


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 854 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hatay-Merkez, HELS, Ömer Faruk Şahin, HSBC Türkiye, Emre Oral, AzerbaycanEmlakFuarı, Alev Coşkun, Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, Atatürk Olimpiyat Stadı, İstanbulFinansMerkezi, TEMFED, ArtellaAhşap , TözünMimarlık, Bora İşbulan, İMKB Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, 6 Belgrad Ormanı, Optidriver, SolarTürk, Sektörel Fuarcılık 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, Geofoam Kongresi, Hannover Messe Bileşim Fuarcılık A.Ş, Ilgaz Dağı, 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Bağcılar, FolkartAcademy, Selahattin Erdoğan, Alaçatı Alavista Evleri, Luftsis A.Ş., A Design Award 2015, Metsan Mimari Ofisi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.