Cumhurbaşkanlığı seçimleri Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden biridir | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
26 Eylul 2014, Cuma 17:56:11
Cumhurbaşkanlığı seçimleri Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden biridir
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri Cumhuriyet tarihimizin kuşkusuz en önemli seçimlerinden birisidir. Çünkü ilk defa halkın seçmiş olduğu bir Cumhurbaşkanı belirlenecektir. Nitekim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sürpriz olmadığı taktirde Cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduğu takdirde yetkilerini sonuna kadar kullanacağını ve halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olarak bir başka deyimle noter vazifesi yapmayacağını açık ve kesin bir dille beyan etmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 11 yıllık Başbakanlık döneminde kredilerin dağılımına yüzde olarak baktığımızda, burada defalarca belirttiğim üzere, Türkiye'deki büyümenin üretimden daha ziyade tüketim ve ithalatla sağlandığını görmekteyiz. Ülkemizin son 10/12 yılda büyüdüğü doğrudur. Ancak bu büyüme ne yazık ki üreterek sağlanmamış, geçen süreçte Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içerisinde üretimin aldığı pay önemli ölçüde düşmüştür.

2002-2012 dönemine ait 10 yıllık kredilerdeki paya şöyle bir göz attığımızda 2002'de payı yüzde 33 olan imalat sanayinin yüzde 19'lara düştüğünü görüyoruz. Yine tarım ve ormancılık sektörünün kredi ihtiyacındaki yüzde 8 olan payı yüzde 4'e düşmüş durumda. Aynı şekilde inşaat sektörü, ki bunun altını çizmek istiyorum, inşaat sektörünün özellikle yurt dışı kredilerden aldığı pay bir hayli yüksekti. Bunun da yüzde 11'den yüzde 6'ya düştüğünü söyleyebiliriz. Yina, imalat, tarım-ormancılık ve inşaat sektörünün daha önce yüzde 52 olan payının 2012 yılında yüzde 29'lere düştüğünü gözlemlemekteyiz. Tüm veriler ışığında görüyoruz ki, bizim tezimizi destekleyen üretimle değil, tüketimle büyüyen bir ekonomiden söz etmekteyiz. 

Nitekim 2002 yılında konut, tüketici ve kredi kartlarının yüzde payı sıfırlarda seyredip, yüzde 1 bile olmazken şimdilerde bu oranın yüzde 33 olduğunu görmekteyiz. 2002'de yüzde 8 olup, 2012'de yüzde 12'ye yükselen toptan ve perakende ticareti de eklediğimiz zaman, konut-tüketici-kredi kartlarının payının yüzde 8'lerden, yüzde 45'lere yükselmiş olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bu konuda yaptığı açıklamalar ile son 12 yılda küresel imkanları da kullanarak makro dengelerin kurulduğuna dikkat çekmiştir. Dışarıdan alınan kaynakların üretimden ziyade tüketime ağırlık verdiğini belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin önceliklerinin değişmiş olduğuna vurgu yapmıştır. Mikro reformlara geçilmesi gerekiğine dile getiren Kurtulmuş, yeni dönemde Türkiye'nin üreterek, yatırım ve ihracat yaparak kendine uygun modeller geliştirmek zorunda olduğunu belirtmiştir. Bu açıklamaların önemli ve acilen dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Mahmut Kılınç-İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 934 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Water Jewels çanak lavabolar, IEC, Kentleri Geleceği, ALTER Mühendislik ve Müşavirlik, General Electric, Koruma Temizlik A.Ş, MercedesBenz , Lectus Yoğuşmalı Duvar Tipi Kazan, Ataköysahil, Office21, Concetto serisi , Yeni yıl, SinpaşLivaTurkuaz, İPM, Öğretmen kampüsü, Koçolu, Uğur Eğitim Kurumları, Sultangazi, Toner Mimarlık, İnosolar, SeyriAdalar, Sheraton Hotel , Cevat Kazma, İsmail Kazanç , SağlamTapu, BP, Cem, HalilİbrahimZeytin, 42 Maslak, Marco Milan,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.