Ülkemizde halkın oyu ile ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
26 Eylul 2014, Cuma 17:57:54
Ülkemizde halkın oyu ile ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ülkemizde halkın oyu ile ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı. Sürpriz beklenmiyordu.. İlk turda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı oldu. Başbakanlık için ise, sürpriz bir isim olan Ahmet Davutoğlu göreve getirildi.

Ahmet Davutoğlu yabancı basın tarafından yoğun ilgi gördü ve olumlu karşılandı. Siyasi açıdan önemli bir süreci tamamladık. Şimdi, Haziran 2015'te yapılacak olan genel seçimlere kadar; yeni Cumhurbaşkanının tavırları, Davutoğlu'nun durumu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geleceği ve pozisyonu, yeni kabinenin açıklanması ve kabinede yer alacak isimler, Başbakanı Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın durumu, partide yaşanacak olan gelişmeler ile global yansımalar, ekonomi, çevre ülkelerin durumu, demokratikleşme çalışmaları ve barış sürecine dair yaşananacak gelişmeler oldukça önem taşımaktadır.

Siyasi gelişmelere dair değerlendirmelerimizi bu noktada kapatıp, ekonomik ve inşaat sektörüne dair gelişmeleri paylaşmak isterim. 2014 yılına baktığımızda, yaşanan bu önemli gelişmelere rağmen fevkalade iyi bir sene geçirdiğimizi belirtmek gerekir. Türkiye'de inşaat denildiği zaman basında ve kamuoyunda ilk olarak "konut" akla geliyor. İnşaat sektörünü; kamu-altyapı yatırımları, konut dışı ve konut yatırımları olarak 3 ana başlıkta topladığımızda en dikkati çeken ve herkesi mutlaka ilgilendiren kısım konut olarak öne çıkıyor. Bunun için konutta yaşanan gelişmeler herkes tarafından yakından takip ediliyor. Bazı verileri paylaşacak olursam; Türkiye'de 2013 yılında yaklaşık 1 milyon 140 bin adet (2012'de 701 bin adet) konut satışı yapılmış olması ve bir önceki yıla göre kaydedilen yükseliş bu tezimizi oldukça desteklemektedir. Bu bölüme dair yapmak istediğim son değerlendirme ise "konut stoğu - konut fazlası vardır, yoktur" tartışmalarıyla ilgili. Bu anlamda kesinlikle konut fazlası olduğunu düşünmekte ve  bu yönde bir planlama yapılması gerektiğine inanmaktayız.

Değinmek istediğim bir diğer önemli konu ise kentsel dönüşüm. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanuna göre Türkiye genelinde 20 yılda 14 milyon konutun elden geçirilmesi, 6.5 milyon konutun da yıkılıp yeniden yapılması planlanıyor. Dönüşümün Türkiye'ye maliyetinin yaklaşık 400 milyar dolar olması planlanırken, bu rakamın 100 milyar dolarlık bölümü ise sadece İstanbul'a ait olacak. İstanbul'da ise 3.5 milyon konut stoğunun 2.5 milyonunun yenilenmesi gerekiyor. Halk da kentsel dönüşüme kayıtsız değil. İstanbul'da 400 bin kişi, depreme karşı riskli olan evini kentsel dönüşüme sokmak için tespit yaptırmıştır. Ve  105 bin konut ve 22 bin bina kentsel dönüşüm için belirlenmiştir. Söz konusu tespitler yapılırken, bu binaların yıkılıp, yeniden, daha planlı ve altyapısı daha sağlam bir şekilde yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla bu yapılardan tahliye edilen insanların da konut arayışlarıyla birlikte kira rakamları da önemli ölçüde yükselmiştir. 

İki önemli seçim, Ramazan ayı, yaz mevsi gibi inşaat sektörünü doğrudan etkileyen faktörler neticesinde konut satışları bir miktar düşmüştür. Bu olağan bir durumdur. Eylül ayı itibariyle, devam eden %1 KDV avantajının da etkisiyle bu olumsuz gelişme geride kalacak ve konut satışları yeniden artacaktır. 2015'te yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerden yine ilk etkilenecek sektörün inşaat olacağı bilinmeliı ve dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Mahmut Kılınç-Genel Yayın Yönetmeni 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 772 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Phoenix Contact, DU&KA, Ernest Moniz, Batıçim Batı Anadolu Çimento, Park Dedeman Levent, Güz ve Tropik , Güzeldere Geçidi, Fırat Muşlu, Gürhan Akdoğan, Hikmet Eraslan, Rotto Workstations, Klaus Jesse , Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, Fevzi Zafer, Kenan Kalı , Kabataş - İkitelli metrosu, Yunanistan Korfu, (İZTO), Ege Yıldız, LOT Duvar Kağıdı, Çevreci Tesis Ödülü, İZBETON şirketi, 
Atık Isı Geri Kazanım Tesisi, DivanAdana, Simon G. Shaya, ErdalBahçıvan, UNIDO, Dubai Emiri, Design District, IBCSolar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.