"İnşaat sektörü sadece konuttan ibaret değildir" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
10 Mart 2015, SALI 12:05:37
"İnşaat sektörü sadece konuttan ibaret değildir"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
2023 hedefi doğrultusunda, inşaat sektörüyle ilgili oldukça güçlü yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bunların pek çoğu da konut dışı yatırımlar... Öyle ki söz konusu projelerin toplam değerinin 1 trilyon doları aşacağı öngörülüyor.

İnşaat sektörünün sadece konuttan ibaret gibi algılanmasının yanlış olduğunu bu sayfada defalarca vurguladık. 2023 hedefi doğrultusunda, inşaat sektörüyle ilgili oldukça güçlü yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bunların pek çoğu da konut dışı yatırımlar... Öyle ki söz konusu projelerin toplam değerinin 1 trilyon doları aşacağı öngörülüyor.

Bu çerçevede özelkile ulaşım ve enerji projeleri başı çekmekte, dev havaalanları ve demir yolları yatırımları dikkat çekmektedir. Özellikle de hızlı tren, metro, raylı toplu taşıma, havaray çalışmaları önemli hamleler arasındadır. 2023 yılına kadar ulaştırma sektörüne 400 milyar dolarlık yatırım yapılması bekleniyor. Bu rakamın yaklaşık 100 milyar dolarlık kısmı hızlı tren, raylı sistem ve metro yatırımlarına ayrılmış durumda. Kurulması planlanan lojistik kentleri de dikkate alınca, demiryolu yatırımlarının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Bu alanlar da kamunun yanı sıra YİD, Yİ, kamu-özel sektör ortaklığının yanı sıra özel sektörün tek başına gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği yatırımlar çok önem arz etmektedir. 

Enerji de yine önemli başlıklardan biri. Öyleki 3 nükleer santralin sadece yatırım bedeli 60 milyar dolar civarındadır. Enerji sektöründe 2023 yılına kadar yapılacak enerji yatırımlarının tamamının ise 150 milyar dolar mertebesinde olması bekleniyor.

Öte yandan çalışmaları çoktan başlamış olan mega projeler de var. Örneğin, Gebze - İzmir Otoyol projesi dahilindeki İzmit Körfez Geçiş Köprüsü. Proje, tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak. Yine, dünyanın en büyük havaalanı olacak 3. Havalimanı ve 3 Köprü unutmamamız gereken yatırımların başında geliyor. Türkiye, bunların yanı sıra Kanal İstanbul, petrokimya tesisleri, doğal gaz boru hatları gibi dünya çapında projelerle de gündeme gelmektedir.

Ülke geleceği açısında hayati önem taşıyan bu projelere değindikten sonra, yeniden konut sektörüne dönecek olursam, "İnşaat sektörü, sadece konut olarak algılanmamalıdır" yönündeki eleştirimizin çok haklı olduğunu düşünüyorum. Ancak, konutun ülke adına önem taşıyan yönlerine de değinmek istiyorum. Türkiye'de konut yatırımları hızla devam ediyor ve her yıl 1 milyon adet civarında konut satışı yapılıyor. Konut, kentsel dönüşümün de etkisiyle sektörün birinci gündemi olmaya devam ediyor. Uzunca bir süre de bu durum devam edecektir. Konutun yanı sıra ofis, AVM, endüstriyel tesis, sağlık ve turizm yatırımları da hızla devam etmektedir. Entegre sağlık yatırımları ile sağlık turizmi başta olmak üzere, fuar ve kongre turizm yatırımları çeşitlendirilmeli, böylece yıllık 100 milyar dolar turizm geliri hedeflenmelidir. 

Hep vurguladığımız gibi reel sektöre yatırım çok önemlidir. Bu konuda Türkiye, orta ve uzun vadeli, startejik yatırım planlaması yapmak zorundadır. Markalaşmanın önü açılmalı, Kore modeli ile uluslararası arenada dev firmalar ortaya çıkarılmalıdır. Bu da ancak, devletin doğrudan ve agresif desteğiyle sağlanabilir. Bu kapsamda yurt dışı müteahhitlik hizmetleri ülkemiz için çok önemli olmakla birlikte, yabancılara gayrimenkul satışı ve önemli yabancı yatırımcı fonları ülkemize çekilmesi en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Öyle ki yabancıya gayrimenkul satışı ihracat kadar değerlidir. Bu tedbirler ve girişimler ile dış ticaret açığı giderilebilir, dolayısıyla cari açık engellenebilir.


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 3496 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
"Hayatınıza Değer Katan Ürünler", Barış Işık, Öncüoğlu Mimarlık, Samsung, UKINOX, ANFAŞ Otel Ekipmanları Fuarı, Alper Tunga Dost, DemirDöküm Akademi , Suudi Arabistan, ATALIAN ENTEGRE, AlitoYatakOdası, TÜV SÜD, Chaim Litewski , Selective Samandıra, TAB Gıda, Siemens Audiology Solutions, Prof. Dr. Atilla Çiner, LOVE-WAVE, Fikret Öztürk, Topaloğlu İnşaat, Elsan Elektrik, François Desné, Via, Sika Grind, SKS 4.0 , Yeni Şehir, 600, KAGİDER, Eşref Çakmak İş Merkezi, 5. Uluslar arası İnşaatta Kalite Zirvesi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.