Türkiye'nin lokomotifi inşaat sektöründe "İnşaat Platformu" çalışmalarına başlıyor... | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
31 Temmuz 2015, Cuma 11:24:00
Türkiye'nin lokomotifi inşaat sektöründe "İnşaat Platformu" çalışmalarına başlıyor...
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
İnşaat, ülkemizin en önemli lokomotif sektörü... 200 civarında alt sektöre katkı sağlıyor. GSMH milli hasıladan yaklaşık %30 pay alıyor. İstihdama katkısı oldukça büyük; doğrudan 2 milyon, inşaat sanayicileriyle birlikte yaklaşık 5 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

İnşaat, ülkemizin en önemli lokomotif sektörü... 200 civarında alt sektöre katkı sağlıyor. 40 bin çeşit ürünün kullanımına imkan tanıyor. GSMH milli hasıladan yaklaşık %30 pay alıyor. İstihdama katkısı oldukça büyük; doğrudan 2 milyon, inşaat sanayicileriyle birlikte yaklaşık 5 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor. 2014 yılında inşaat sanayisinde verdiği dış ticaret fazlası ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri ile dünyada ses getiriyor. Öyle ki, ENR'nin "Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi" listesinde 42 firmayla elde ettiği dünya 2.'liği bunu tescilliyor. 

Yukarıda verdiğim özet bilgiler inşaat sektörünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, böylesine büyük bir sektör olmasına rağmen inşaatın ülkemizde çok önemli sorunları var. İlk olarak ülkemizde müteahhitliğin tarifi ne yazık ki doğru yapılamıyor. Sektörde düzensizlikler ileri boyutta. Hayati öneme sahip olmasına rağmen inşaatın halen bir yasası veya odası yok. İş güvenliği sağlanamıyor ve kazaların önüne geçilemiyor. Projelerin tamamlanması ve yapılarda standartların sağlanması konusunda önemli sıkıntılar var. Gayrimenkul ve kentsel dönüşüm konusunda çalışmalar yeterli değil. Sağlıklı kentleşme konusunda gerekli adımlar atılmıyor. Aksine, gelecekte büyük sorunlara neden olacak girişimlere devam ediliyor. Yurt dışında müteahhitlerimiz başarılara imza atıyor ancak, çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Ayrıca, mühendislik-müşavirlik ve proje gruplarımızın uluslararası pazara teşvik edilmesi noktasında eksiklikler var. İnşaat malzemelerinin üst standartlara kavuşturulması ve ihracatımızın arttırılması gerekiyor. Kısacası, Türkiye inşaat sektörünün ülke içinde daha sağlıklı noktaya getirilmesi, 2023 hedeflerine ulaşıltırılması ve 9.3 trilyon doları aşan dünya inşaat pazarından daha fazla pay alması gerekiyor. 

Biz, 30 yıldır inşaat sektörüne yayıncılık hizmetleri sunan ve söz konusu sorunların farkında olan ANBA Yayın Grubu olarak, problemlerin çözümü için neler yapabileceğimizi düşündük ve sonucunda da ülkemizin en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve 800 civarında üyesi olan Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) iş birliği ile inşaatın sorunlarını masaya yatırdık. Yapılan görüşmeler, "İnşaat Platformu"nun en hızlı şekilde hayata geçirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkardı.  

Evet, iki dev kuruluş EGD ve ANBA işbirliği ile, Türkiye'nin en güçlü lokomotifi inşaat sektörünün sorunlarını ele alıp, çözüm yollarını hep birlikte arayacağız. Bir sivil toplum oluşumu olan "İnşaat Platformu"nun ilk toplantısı, yani ilk "sivil toplum buluşması" 30 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Amacımız; inşaat sektörünün önemine vurgu yapmak, hak ettiği kalite ve verimliliğe ulaşması yönünde sorunlarının en hızlı şekilde çözülmesine katkı sağlamak, bilinçlenmeyi arttırmak ve el birliği ile daha iyi bir inşaat sektörü oluşturmaktır. "İnşaat Platformu", bir sosyal sorumluluk oluşumudur. Bu bilinç ile hareket etmekte, herhangi bir dernekleşme faaliyeti içinde olmadığımıza dikkat çekmek isterim. Ayrıca, hiçbir tüzel kişiliğe bürünmeyecek ve siyasetten tamamen bağımsız olacağız. İnşaatın değerinin arttırılması noktasında tüm sektör temsilcilerinin fikir, öneri ve katkılarına açığız, bunun için bize info@insaatplatformu.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 7036 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Recordati, "www.arsatrend.com” , V. İstanbul Karbon Zirvesi, Renium Yapı, Asansör Eğitim Merkezi, VIP Villas Dalyan, Çağdaş Belen, MetroMall, Üçüncühavaalanı, Bernabéu, EnzaHome, Yörsan Gıda, NeşecanÇekici, Esma Sultan Yalısı, ISAFFuarı, Mehmet Gür, İVAFlatsKağıthane, Darksky Assosiation, Diyarbakır Eğil İlçe Eğitim Müdürlüğü, Turgay Şarlı, ABD Yeşil Binalar Konseyi, Fehmi Ökten, ButlerBrothers, M.Reşit Gediz, (Massachusetts Institute of Technology), TualBahçekent, HANESELYAPI, Bodrum Kayrak Serisi, AFS Boru, TJK,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.