"Türkiye'de 100 Mega Projenin Yatırım Durumu ve Gelişmeler" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
11 ARALIK 2015, Cuma 08:54:55
"Türkiye'de 100 Mega Projenin Yatırım Durumu ve Gelişmeler"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Türkiye bir inşaat ülkesidir. Bunu hiç kimse gözardı etmemelidir. Ülkemiz, mega porjeler açısından dünyada 2'nci, Avrupa'da ise 1. sırada geliyor.

ANBA ve EGD girişmleriyle hayata bulan ve ilk "sivil toplum buluşmasını" geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren İNŞAAT PLATFORMU olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Amacımız, inşaat sektörünün sorunlarını tespit etmek ve çözümleri için medya gücü oluşturmaktır. Bu yönde yapılan ilk çalışmalardan birini sizinle paylaşmak istiyorum. ANBA Yayın Grubu kuruluşlarından projehaber.com verilerine dayanarak hazırlanan "Türkiye'de 100 Mega Projenin Yatırım Durumu ve Gelişmeler" isimli araştırma oldukça önemli sonuçlar sunuyor. Buna göre aralarında Akkuyu Nükleer Santrali, TANAP, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Körfez Geçişi Köprüsü, PETKİM Limanı, Horata Vadisi ve Socar & Star Rafinerisi gibi çok önemli projelerin bulunduğu, ülkemizde yapımı veya proje çalışmaları devam eden 100 "mega" projenin toplam büyüklüğü 294.9 milyar dolar civarındadır. Bu mega projelerin dağılım adedi ise; ulaştırma 38, enerji 22, sağlık kurumları 7, konut - karma yapılar 20, endüstri tesisleri 4, turizm 2 ve diğer yatırımlar 7 olarak sıralanmaktadır. Bu kategorilerin yatırım bütçeleri ise oldukça önemli rakamlara işaret etmektedir ki, bu aşağıdaki tabloda çok net anlaşılıyor. 

Türkiye bir inşaat ülkesidir. Bunu hiç kimse gözardı etmemelidir. Ülkemiz, mega porjeler açısından dünyada 2'nci, Avrupa'da ise 1. sırada geliyor. Siyasi istikrarsızlık, iç barış tehdidi, global piyasalardaki dalgalanmalar gibi unsurlar ülke ekonomimizi, dolayısıyla 100 mega projenin gerçekleştirilme sürecini riske atıyor. Sağlık, enerji, ulaştırma yatırımları başta olmak üzere bu projelerin önemli bir bölümü kamu - özel sektör işbirliğinde dış kredi desteği ile yapılıyor. Ülkemiz bilindiği üzere, cari açık ve dış kredi stoğu açısından sıkıntılı bir ülke. Hem ülke içindeki hem de dünyadaki olumsuz gelişmelerden dolayı, gündemde olan mega projelere uluslararası ortak veya dış kredi bulunmaması ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Bu 100 mega proje riske atılmamalıdır, çünkü söz konusu yatırımlar Cumhuriyet'in 100. yılına armağan edilecek ve ülkemizi ekonomik, sosyal yönden kalkındıracaktır. Ulusal ve yakın komşularımız başta olmak üzere uluslararası alanda yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi negatif gelişmeler bir an evvel çözülmeli, tüm yurttaşlar olarak buna sağduyu ile katkıda bulunmalıyız. Söz konusu mega projelerin gerçekleşmesi için en az %70 oranında dış kredi desteğine ihtiyaç vardır. Pozitif yatırım ortamı yeniden ve hızlıca tesis edilmezse hem yabancı yapımcı hem de ortak bulmak konusunda inşaat sektörü zorluklar yaşayacaktır. Binlerce kişiye iş imkanı ve ekonomik güç sağlayan inşaat sektörünün yara almasına engel olmalı, ülkemizi ve ekonomimizi kaos ortamından kurtarmalıyız. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 744 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
TAU Ceramica, aparici, KılıçoğluKiremit, Gökay Seramik, GüzelGroup, NeoFloridaHomes, Makro & Akyapı, Oğuz­han De­mir­baş, Stone&More, Capatect Teknik Şartnamesi, Gaziantep Forum Avm, Gayrimenkul İş Zirvesi, Akasya AVM, Adana MDF Fabrikası, OlaverdeLuxuryResidence, MelihAkkurt, Talassoterapi, Tevfik Güngör, Ormanada, AtlantikLife, Murat İzci, Mehmet Dereli, Birleşik Arap Emirlikleri Parlamentosu Başkanı Jamal Hai, Bilkent , Bingöl, YENİ TATA VİSTA 1, CNR Emlak 2015 Fuarı, BeykonakEvleri, ı M. İlker Aycı, İdris Naim Şahin,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.