"Herşeye rağmen parlak bir yıl bizi bekliyor" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
11 ARALIK 2015, Cuma 09:02:52
"Herşeye rağmen parlak bir yıl bizi bekliyor"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Tüm gelişmelere rağmen 2016 yılına sayılı günler kala ülkemizin siyasi ve ekonomik durumuna bakacak ve özellikle de inşaat sektörünü ele alacak olursak, herşeye rağmen parlak bir yılın bizi beklediğini söyleyebiliriz. Sektöre iki yeni girişim olarak "santiyeler.com" ve "şantiyeler ürün tedarik kataloğu" 2016 yılında sizlere sunacağız.

2015 Kasım, Türkiye açısından oldukça önemli bir aydı. Yıl içinde ikinci kez genel seçim yapıldı, sandıktan istikrar çıktı ümidi vardı ancak, ilk günlerde beklenen tam anlamıyla gerçekleşmedi. Aksine ülkemiz, ulusal ve uluslararası alanda çeşitli sorunların ortasında kalındı. Hep jeopolitik öneminden bahsettiğimiz Türkiye, Ortadoğu'da yüzyıllardır bitmeyen karmaşanın ortasında kaldı. Öte yandan Suriye'de yaşanan uçak düşürme hadisesi sonucunda Rusya ile çok ciddi bir krizin eşiğine gelindi. Bunun neticesinde Rusya ani kararlar alarak, Türkiye'yle olan ticari ilişkilerine çeşitli sınırlamalar getirdi.

Rusya, ülkemiz inşaat ve enerji sektörleri açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bilindiği üzere çok önemli enerji projelerinde Rus işbirlikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri açısından Rusya'da oldukça büyük bir iş hacmine sahiptir. Enerjide Rusya'ya bağımlı olduğumuz gerçeğini de ortaya koyunca, siyasi ilişkilerin bu noktada oldukça önem taşıdığına ve hassas dengeler üzerinde olduğuna dikkat çekmek isterim. 

Türkiye, çevre ülkelelerde yaşanan olumlu - olumsuz gelişmelerden, global pazarlardaki siyasi ve ekononik iklimlerden çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Ülkemiz jeopolotik avantajlara olduğu kadar, jeopolotik risklere de sahip bir konumdadır. Bunun için siyasiler, iş dünyası, inşaat sektörü ve tüm yurttaşlar olarak daha sağduyulu davranmalı, jeopolitik avantajları arttıracak eğilimler için gayret göstermeliyiz. Tüm gelişmelere rağmen 2016 yılına sayılı günler kala ülkemizin siyasi ve ekonomik durumuna bakacak ve özellikle de inşaat sektörünü ele alacak olursak, herşeye rağmen parlak bir yılın bizi beklediğini söyleyebiliriz.

Biz de, ANBA Yayın Grubu olarak özellikle inşaat sektöründe yaşanmasını beklediğimiz canlılık için beklentileri analiz ediyor ve yeni girişimlerimize hayat vermeye devam ediyoruz. Sektöre sunacağımız iki yeni girişim olarak "santiyeler.com" ve "şantiyeler ürün tedarik kataloğu"nu öncelikli olarak açıklamak isterim. Bu iki yeni çalışma, projehaber.com ekibinin Türkiye genelinde yapmış olduğu şantiye gezilerindeki talepler sonucunda doğmuştur. Ekibimiz her ay, ülke genelinde 500'ü aşkın şantiyeye saha gezileri düzenlemektedir. Yapılan ziyaretler sırasında şantiyelere yönelik çalışan satın alma birimleri ürün tedariği konusunda önemli bir eksik olduğunu bildirmiş ve bizleri harekete geçirmiştir. 

Yeni çalışmamız olan "şantiyeler ürün tedarik kataloğu" ile satın alma birimlerinin şeffaf, rekabetçi, güvenilir, hızlı ve ekonomik ürün temin etmeleri için çalışmalar aralıksız olarak sürdürülmektedir. Bunu sağlayacak yazılı kaynak ve dijital ortam ile, nşaata yönelik ürünlerin tek kaynakta ve tüm detayları ile yer alması sağlanacaktır. Katalog, inşaat firmaları ve mimarlık ofislerin satın alma birimlerine rehberlik edecektir. Çalışmaları devam eden yazılı kaynak 24x30 ölçülerinde, 135 gram kuşe kağıda ve ilk etapta 10 bin adet olarak basılacaktır. Böylece ürünlere ait tüm teknik detaylara ve görsellere rahatlıkla yer verilecektir. Bunun yanı sıra çağın getirdiği online yaşama uygun olarak, söz konusu çalışma e-katalog olarak santiyeler.com üzerinden de yayınlanacak olup, dijital ortamda daha fazlasına da yer verilecektir. Ayrıca bu portal üzerinden şantiyeler ihtiyaçları doğrultusunda ürün satın alma taleplerini de yazabileceklerdir. 

Kısacası "inşaat satın alma portalı" olarak tasarlanan ve hazırlıkları son aşamaya gelen santiyeler.com 2016 itibariyle yayın hayatına başlayacaktır. İçeriği oluşturulan ve Şubat/Mart 2016 itibariyle baskısı tamamlanacak olan "şantiyeler ürün tedarik kataloğu" da ülke genelinde dağıtıma çıkacaktır. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 7292 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Megabuild fuarı, Lineadecor, ınfo, Art by Evmanya, Mimarlık ve Tasarım Zirvesi Arch+Dsgn Summit 2018, Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, Kerim Alain Bertrand, Çanakcılar Şirketler Grubu, SabahcıHolding, MimariTasarımFikirleri , Sancaktepe Bilim Deney Merkezi , Türkiye İMSAD, Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim, Memiş Sağıroğlu, Gama, Oxford Grey , Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, Bursa, Mesa Mesken-Tepe İnşaat, Polisan Boya, IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı, HaliçPort, ENTPA, Endüstriyel Park, EKNGroup, 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, Mr. Koo Ja-Jin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, San Leon Energy, Bulvar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.