"MIPIM, gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili dünyanın en büyük etkinliklerinden biri" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
25 Nisan 2016, Pazartesi 15:51:35
"MIPIM, gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili dünyanın en büyük etkinliklerinden biri"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
15-18 Mart tarihleri Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM, gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili dünyanın en büyük etkinliklerinden biri. Bu yıl, 90 aşkın ülkeden 20 binin üzerinde gayrimenkul profesyonelinin katılım gösterdiği MIPIM'e Türkiye'nin ilgisi de oldukça yoğundu.

15-18 Mart tarihleri Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM, gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili dünyanın en büyük etkinliklerinden biri. Bu yıl, 90 aşkın ülkeden 20 binin üzerinde gayrimenkul profesyonelinin katılım gösterdiği MIPIM'e Türkiye'nin ilgisi de oldukça yoğundu. 

Türkiye, 2013 ve 2014 yıllarında üst üste MIPIM'in Onur Ülkesi seçilen bir ülke. Bu, MIPIM tarihinde bir ilk... Bu da gösteriyor ki Türkiye, gerçekten de uluslararası yatırımcıların dikkatle izlediği, ciddi gayrimenkul yatırımları yaptıkları ve küresel gayrimenkul etkinliklerde mutlaka olması gereken bir ülke. MIPIM 2016 da Türkiye'nin yıldız firmaları ve şehirlerinin gösterisine sahne oldu diyebiliriz. Alkaş'ın Türkiye temsilciliğini yaptığı etkinliğin Türkiye ayağındaki çalışmalar "Türkiye, MIPIM 2016'ya yıldız kadrosuyla katılıyor" teması ile gerçekleştirildi. MIPIM'in ana teması ise "Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri" olarak belirlendi.

MIPIM izlenimlerinden bahsedecek olursam, İstanbul Ticaret Odası'nın 685 metrekarelik İstanbul Gayrimenkul Tanıtım Çadırı ve 96 metrekarelik Yaşayan İstanbul Maketi yine dikkat çekiciydi. İstanbul, Antalya, Kocaeli, Konya, Balıkesir, Bursa, Hatay ve Ordu Belediyeleri'nin standları ile yer aldığı MIPIM'de Kayseri, Tekirdağ, Urfa ve Bodrum Belediyeleri ise münferit katılım sağladılar. Ayrıca TOKİ, Emlak Konut GYO, TSMD gibi önemli kurumlarının katılımlarının yanı sıra, fuara standları ile katılan Beyoğlu Investors Group (BIG), Efekta Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Hashim Gayrimenkul, Hill International, İzka İnşaat, Lal Gayrimenkul Değerleme, Özak-Yenigün-Ziylan Ortaklığı, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Özer+Tulgan Mimarlık, ProPlan, Sabri Paşayiğit Design Office, Tabanlıoğlu Mimarlık, Tahincioğlu Gayrimenkul ve TSKB Gayrimenkul Değerleme de büyük ilgi gördü. 

Tüm bu önemli gelişmelere rağmen, ülkemizdeki bazı gayrimenkul temsilcilerinin, kurum ve kuruluşların dünyanın en büyük gayrimenkul etkinliği olan MIPIM'i doğru kavrayamadığını da düşünüyorum. Önceki yıllarda bazı gayrimunkul firmalarının - kişilerinin MIPIM'e katılıp, "görgüsüzce" para harcadığını, buna rağmen gerekli karşılığı alamadıklarını gördük. MIPIM, klasik anlamda bir emlak veya gayrimenkul fuarı değildir. Geçmişte karşılaştığımız üzere tabir-i caizse panayır & show alanı olmadığı gibi, bir "gezi" hiç değildir. MIPIM, dünyanını en pahalı fuarlarından da biri. Bu etkinlik, gayrimenkul ve inşaat sektöründeki küresel gelişmelerin yakından takip edildiği, sadece profesyonellere hitap eden, dünyaca önemli bir fuardır. Son kullanıcının doğrudan pek fazla yer almadığı MIPIM'e ülkemizden 1 kişinin katılım maliyeti bile 5 bin Avro'nun üzerindedir. Dünyanın en pahalı fuarlarından birine keyfi katılımların olması üzüntü vericidir. 

Katılım maliyetlerinin de çok yüksek olduğunu hesaba katınca, Türkiye'den katılımcıların, fuarın gerçekten hakkını vermesi gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın en pahalı fuarlarından biri olan MIPIM'de, Türkiye'yi temsil edecek olan insanların yeterli donanıma sahip, gayrimenkul sektörüne uluslararası anlamnda katkı sağlayacak, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek, yabancı dile hâkim ve profesyonel kişiler olması oldukça önemlidir. Ülkemiz adına, amacı sadece Cannes şehrini gezmek olan, Türkiye'yi orada temsil edemediği gibi, gördüklerini de kamuoyu ile paylaşamayacak olan kişilerin, büyük kurumların imkanları ile MIPIM'e katılım sağladığını görmek üzüntü vericidir. Kurumların böylesi kaynakları varsa, akademisyenlerin fuara katılımlarına destek olabilirler. Ülkemiz adına en azından kaliteli bir temsiliyet olur. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1394 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
EnsarElektronik, Bakırköy Meydanı, Seyr-i Sapanca, Space architects & designers, GBCI, PATARA PRINCE HOTEL & RESORT, Marcode Pazarlama Danışmalığı, Dupont Montelli, Sampaş, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık veTasarım Fakültesi’, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, Newada Rezidans, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, İpekBaycan, ÇEVKO, Kompresör, Conrad İstanbul Bosphorus Hotel, Ebru Şener, Vaillant, Ersin Kayalar, ParkInnbyRadisson, Haute Couture, İsmet Güngör, Ukra İnşaat, MuratDönmez, HI-TECH Serisi, Westland, GebzeİzmirOtoyolProjesi, Celal Yüksel, Mahmut Demirtaş,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.