Küçük çaplı hükümet krizi finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
01 Haziran 2016, Carsamba 10:50:03
Küçük çaplı hükümet krizi finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Yaşanan küçük çaplı hükümet krizi ve global piyasalardaki dalgalanmalar ülkemizde başta borsa, döviz ve faiz cephesi olmak üzere finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan küçük çaplı hükümet krizi ve global piyasalardaki dalgalanmalar ülkemizde başta borsa, döviz ve faiz cephesi olmak üzere finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu. Türkiye, câri açığı çok yüksek olan, dış kredi açısından riskli bir ülke algısından kurtulabilmiş değil. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve bölge ükelerde yaşanan çalkantılardan ötürü daha istikrarlı ve güvenli bir liman olarak algılanmakta ve ülkemize para akışı devam etmektedir. Ancak, "bu akış daha ne kadar devam edecek?" sorusu da akıllara gelmektedir. Çünkü Türkiye'nin dış borcu ve ülkemize giren sıcak para hızla artmaktadır. Bu, önümüzdeki yıllar için çok ciddi riskleri beraberinde getirebilir.

Başbakan Binali Yıldırım'ın kurduğu 65. hükümet göreve başladı. Binali Yıldırım, önceki görevi nedeniyle ulaşım, demiryolu yatırımları, hızlı tren projeleri, enerji, altyapı ve havalimanı başta olmak üzere mega projeler içinde en fazla yer alan isimlerden biridir. Bu bilgiler ışığında yeni hükümetin, 2023 vizyonu çerçevesinde yatırımcı bir kimliğe sahip olması bekleniyor. 

Türkiye bilindiği üzere gündeminde olan çok önemli projeleri Yİ, YİD veya kamu-özel sektör işbirliği modelleri ile yapmaktadır. Bunları da çoğunlukla dış finansman kredileri ile gerçekleştirmektedir. Daha önce ihale edilmiş projeler hazine garantisiz ihale edildiği için bu projeleri üstlenen konsorsiyumlar kredi bulma konusunda çok büyük zorluklar yaşamıştır. Hazine garantisi getirilerek, projelerin kredi bulması sağlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin atılımlar yapacağı yönünde görüş birliği olmasına rağmen, dış borcun artmaya devam edeceği de öngörülmektedir. İnşaat sektöründe de hareketliliğin süreceği yönünde veriler olmasına karşın, temkinli ilerlemek fayda sağlayacaktır.

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Kayseri'de yıllarca başarılı belediye başkanlığı yapmış Mehmet Özhaseki'nin getirilmesi çok doğru bir karardır. Bu bakanlığın, şimdiye değin inşaat sektörüne büyük katkılar sağladığını söylemek pek mümkün değildir. İnşaat sektörünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan radikal kararlar alması, sektöre yasal düzenlemeler getirmesi ve çeşitli sorunlara yönelik çözümler üretmesi yönünde beklentileri var. Bakanlık bu zamana kadar inşaat sektöründe çok atılımcı bir pozisyonda olmamıştır ancak, Özhaseki ve kuracağı ekibin bu anlamda yenilik getireceği yönünde büyük bir beklenti vardır. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1880 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
SaltGalata, KOSB, 5500 Schindler, geri dönüşüm, Akbaş Holding, Aydem Elektrik Dağıtım, EYGGrup, MTOSB, Uluslararası Turizm Fuarı MITT, AE ARMA-ELEKTROPANÇ, Ersin Turgut, AYD, Sichuan Chaghong Electric, YaşarÜniversitesi, İSKİ, Tuğrul Baran, RönesansSağlıkYatırım, Arc International, 32. Enerji Verimliliği Haftası, Manisa OSB, Yön. Krl. Bşk. Yard. Adil Mirmahmutoğulları, Talas, Kudret Önen, Doğan Acar, Çatıcılık Mesleki Eğitim Müfredatı, Yapı Denetimi Kanunu, DuPont Lamine Cam Çözümleri, inşaat atıkları, GOİC Genel Sekreteri Abdulaziz Bin Hamad Al-Ageel, BAUHAUSTürkiye,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.