Ülkemizin jeopolitik konumu çok daha fazla önem kazandı | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
22 Eylul 2016, Persembe 12:47:02
Ülkemizin jeopolitik konumu çok daha fazla önem kazandı
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ülkemizin jeopolitik konumu eskisinden çok daha fazla önem kazanmıştır. Bu durum büyük bir avantaj ve prestij olsa da, özellikle Ortadoğu'ya komşu olmamız nedeniyle ciddi risk ve tehditleri beraberinde getirmektedir.

SSCB'nin dağılmasından sonra dünya, Türkiye'nin jeopolitik önemini yitireceğini düşünmüş ancak umulduğu gibi olmamıştır. Aksine, ülkemizin jeopolitik konumu eskisinden çok daha fazla önem kazanmıştır. Bu durum büyük bir avantaj ve prestij olsa da, özellikle Ortadoğu'ya komşu olmamız nedeniyle ciddi risk ve tehditleri beraberinde getirmektedir.

Türkiye, fazlasıyla riskli bir coğrafyanın ortasındayken, bir yandan da 40 yıldır devletin içine sızmış olan terör örgütü FETÖ/PDY ile mücadele etmektedir. Paralel devlet yapılanması denilen bu terör örgütü, devletin tüm kurumlarını neredeyse tamamen ele geçirmiş durumda. Açık konuşmak gerekirse bu konuda AK Parti iktidarının çok büyük sorumluluğu vardır. Durum böyle olmasına karşın, bu örgütü yenebilecek tek isim ise kuşkusuz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu örgütün yirmi - otuz yılda bile ortadan kaydırılamayacağı düşünülse de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birkaç yıl içinde çok etkili bir şekilde temizleyeceğini ve tamamen ortadan kaldıracağını düşünüyorum. 

Ülkemiz, dünyadaki gizli örgütlerin cirit attığı bir coğrafyanın ortasında kalmıştır. FETÖ/PDY terör örgütü etkisinde kalan istihbarat birimlerimiz de ne yazık ki, uluslararası istihbaratların figüranı haline gelmiştir. Tüm bunlar dikkate alındığında darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL, kesinlikle yerinde bir karardır. Uygulamada vatandaşları ve şirketleri mağdur etmeyecek adımlar ise büyük önem taşımaktadır. OHAL, yasama-yürütme ve yargıyı da kapsayacak şekilde hükümetin ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın elinde kontrolsüz bir güç olmamalıdır. 

Toplam güç ve sayı bakımından dünyanın 8., NATO'nun ise 2. büyük ordusu olduğu bilinen Türk Ordusu'nun, terör örgütü FETÖ/PDY yüzünden bu hale getirilmiş olması büyük üzüntü vermektedir. Ordumuz şimdi yeniden dizayn edilmektedir. Bu süreçte kimi ciddi hataları görmek ise ülkemiz adına büyük kayıptır. Türk Ordusu yeniden yapılandırmak istenirken çok dikkatli hareket edilmelidir.

Bu darbe girişimi, Türkiye'de eğitimin, din ile nasıl sömürüldüğünü de bir kez daha gözler önüne sermiştir. İşte tüm bunların önüne geçmek, FETÖ/PDY terör örgütü başta olmak üzere tüm cemaatlerin etkisinden arındırmak, ülkemizi aydınlığa çıkarmak adına eğitim sistemimiz tamamen laiklik çerçevesinde, devlet kontrolünde ve adil bir şekilde uygunlanmalıdır. 

Darbe girişimi, Türk halkının vatanını ne kadar sevdiğini, zor zamanlarda nasıl birlik içinde olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bu sağduyulu tutum bizlere şüphe ile bakan, birlik ve beraberliğimizi zedelemek isteyen tüm dış ve iç düşmanlarımıza büyük bir ders olmuştur.  

Bu birlik ruhu iş dünyasında da kendini göstermiştir. Yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda ekonomide sarsıntılar olmaması oldukça önemlidir. Öte yandan özellikle inşaat sektöründeki birlik takdire şayandır. Devlet destekli mega projelerin hız kesmeden devam etmesi ise memnuniyet verici. Hükümetin desteği, inşaat - gayrimenkul firmalarının birlikteliği, finans kuruluşlarının tutumu en az yara ile çıkmayı sağlayacaktır. 

Millet olarak sağduyulu birlikteliğimizin devam etmesini ve ülkemiz adına herşeyin en kısa zamanda yoluna girmesini temenni ediyoruz. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 2297 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Haliç Tersanesi, Alaçatı Alavista Evleri, Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci klübü, Ever Grubu, Soner Yıldırım, SeranitPorselen, Garimenkul, AvrupaKonutlar, APC, Maksimum Kart, fiyat, Florencia Almirón ve Ragıp Basmazölmez, konutendeksi, TürkTelekom, LUX*, Trump®International Hotel&Tower, Suriyeli Mülteciler, Metin Duruk, Adnan Menderesi, Avesta Concern, Next Level Rezidans, VMZINC, Stefan Girschik, MTMD, Suriye, Haldun Dormen, Hitit Seramik, Kenan Çiftçi, Çevre, Esra Altay,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.