Yatırımlar ve gayrimenkul sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
28 Ekim 2016, Cuma 09:09:52
Yatırımlar ve gayrimenkul sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Global gelişmeler ve bölgemizde yaşananlar dikkate alınınca Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörünün zor bir sınav verdiği ortada. Tüm bunlara rağmen ülkemizin genel durumuna baktığımızda yatırımlar ve gayrimenkul adına olumlu gelişmelerin yaşanıyor olması büyük önem taşıyor.

15 Temmuz süreci, global gelişmeler ve bölgemizde yaşananlar dikkate alınınca Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörünün zor bir sınav verdiği ortada. Tüm bunlara rağmen ülkemizin genel durumuna baktığımızda yatırımlar ve gayrimenkul adına olumlu gelişmelerin yaşanıyor olması büyük önem taşıyor.   

Öncelikle, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin yanı sıra, dünya çapında ses getiren mega projelerin sekteye uğramamış olması sevindirici. Bu anlamda önemli gelişmeler oldu. Öyle ki; dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsü olan Körfez Geçiş Köprüsü (Osmangazi Köprüsü) ve dünyanın en geniş köprüsü olan 3. Boğaz Köprüsü'nün (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) açılışları gerçekleştirildi. Ruslar ile normalleştirilen ilişkiler sonrasında Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin çalışmalarına hız verildi. Dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olan 3. Havalimanı'nda hem finansman problemleri çözüldü hem de çalışmalar arttırıldı. 

Ülkemizde ayrıca, dünyanın en büyük entegre hastanelerinin ihalaleri de gerçekleştirilmeye devam ediyor. Böyle bir dönemde, uluslararası kuruluşlar OPIC, EBRD ve EDC'nin yaklaşık 1.3 milyar dolar değerindeki Kocaeli ve İzmir kamu-özel sektör hastane projelerine finansman sağlamak üzere Gama-Türkerler ile, kredi anlaşması imzalıyor olması altı çizilmesi gereken gelişmelerden biridir. Yine Hükümetin, Çanakkale Boğazı ve Otoyolu ile 3. Nükleer Enerji Santral gibi iki büyük projeyi daha bu dönemde müjdelemesi ülkemiz ekonomisini yükseltecek girişimlerdir. Bu gelişmeler, dünyanın en büyük projelerinin gerçekleştirildiği ülkemizde, inşaat sektörü ve ekonominin durmaması açısından büyük önem taşımaktadır. 

Gayrimenkul sektörüne baktığımızda ise TÜİK'in açıklamış olduğu son verilere göre beklenenin çok üzerinde bir talep kaydedildi. 2016 Eylül'de konut satışları yüzde 17.8 artış göstererek 108 bin 918 olarak gerçekleşti. İpotekli (kredili) konut satışları ise eylül ayında yıllık yüzde 46,7 artışla 42 bin 83 adet oldu. Konut satışlarında 50 bin 972 konut ise ilk defa satıldı. Bu veriler, ülkemizin içinden geçmiş olduğu bu dönemi baz alınca büyük önem taşıyor. 

Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27.8 azalarak 1.276 oldu. Rakamlar gerilemeyi işaret etse de; bazı Batılı ülkelerin - siyasilerin, global finans ve derecelendirme kuruluşlarının "Türkiye'ye yatırım yapmayın" yönündeki olumsuz telkinlerine rağmen Ortadoğu, komşu ülkeler ve önemli uluslarası fonların Türkiye'ye olan ilgisinin devam ettiğini görmek memnuniyet verici. 

Tüm bu gelişmeler ülkemiz için büyük bir kazanımdır. 

Hep dile getirdiğim üzere ekonomi, rakamlara dayalı pozitif bir bilim olsada aslında büyük bir ölçüde psikolojik etkenlere bağlıdır. Bundan dolayı umut ve iyimserliğimizi korumalı, moral ve motivasyonumuzu güçlendirmeliyiz. Bu gelişmeler ışığında hem ülke ekonomisi hem de inşaat sektörü adına kasım - aralık aylarının iyi geçeceğini düşünmekte, 2017 yılına umutla bakmaktayım. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1994 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Atış Premium, Küresel Konfor Teknolojisi, Erdal Bölükbaş, Rafineri Yapı, LIGNA, ZiynetSali, Özgür Ceylan Aytaç, Leonardo Da Vinci Projesi, Buvan Yatırım, İTÜ Otomasyon Laboratuvarı, İzmirAtatürkOSB, Ali Sesli, Bosna Hersek, Finansman, Mashattan, marbles, Kale Italia, ZKLD Aydınlatma, Tüketici Ürünleri İçin Kimya Yaratma”, Ebced İnşaat, iFDesignÖdülü, FeraGrup, Norbert Klein, Betostone, Yön. Krl. Üyesi Eski Bakan Kürşad Tüzmen, İstanbul Teknik Üniversitesi, AğaoğluEnerjiGrubu, Melkan Tabanlıoğlu, FYP Proje Geliştirme, 14. Gayrimenkul Zirvesi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.