Ülkemiz zor günlerden geçiyor... | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
29 KASIM 2016, SALI 09:55:25
Ülkemiz zor günlerden geçiyor...
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Türkiye, üretim, yatırım ve ihracat yaparak, yani reel sektör ile büyümelidir. Gelişmiş ülkelerde de gördüğümüz üzere, uzun vadede en mantıklı ekonomik çözüm budur.

Suriye ve Irak meselesi, terör tehdidi, siyasi gelişmeler, OHAL uygulamaları, Avrupa Parlemantosu ilişkilerindeki son durum ve ABD Merkez Bankası'nın faiz arttırım kararları... Tüm bunlar olurken bir yandan da, 30 yıldır ülkenin tüm kurumlarını alçakça ele geçirmiş olan hain FETÖ/PDY terör örgütünün neden olduğu 15 Temmuz darbe girişiminin hala devam eden olumsuz etkileri...

Türkiye, bu satırlarda hep vurguladığım üzere mutlaka üretim, yatırım ve ihracat yaparak, yani reel sektör ile büyümelidir. Gelişmiş ülkelerde de gördüğümüz üzere, uzun vadede en mantıklı ekonomik çözüm budur. Ancak ülkemiz, dış kaynaklı finansal girdiler ve içerde kredi borçlanmalarıyla finans, hizmet ve inşaat sektörlerinde büyüme sağlamıştır. Bir diğer tehdit ise dış kredi borcu ve sıcak para girdilerinin yarattığı ciddi boyutlardaki döviz açığıdır. Bu durumun kalıcı çözümü, dış ticaret neticesinde sağlanabilecek cari açığın giderilmesi ile mümkün olabilir. Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, ülkemizin kanayan yaralarından cari açığın giderilmesi de pek mümkün görülmemektedir. 

Peki bu durumun üstesinden nasıl geleceğiz? Türkiye'nin finansal sıkıntıları aşması için tek seçenek kalıyor, o da düşük faizli yeni krediler bulup, dış kaynaklı sermaye akışı yaratılması, böylece döviz ihtiyacını gidermesidir. Ancak son döneme baktığımızda ülkemize sermaye akışının da çok sıkıntılı bir döneme girdiğini söylemek zorundayız. Ülkemizde dış kaynak yaratmanın maliyetleri çok arttığı gibi, artık ciddi riskler de taşımaktadır. Dövizin yükselişi kimi çevreler tarafından, dış ticaret ve cari açık açısından olumlu gibi algılansa da, aslında hiç de öyle değildir. Türkiye'de özel şirketlerin borcu 200 milyar doları aşmıştır. Sadece bu veri bile, dövizdeki yükselmenin piyasayı ne derecede olumsuz etkilediğinin en somut işaretlerinden biridir.

2016 ülkemiz için çok zor bir yıl oldu. Bardağın dolu tarafına bakmaya çalışıp, 2017'nin çözüm odaklı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Ancak makro sorunlarımız çözülmediği sürece, para politikaları, teşvik sistemi, inşaat ve gayrimenkul sistemiyle ilgili alınacak önlemler yeterli olmayacaktır. 

2017 yılının dünyada, bölgemizde ve ülkemizde önce barışın sağlandığı, sonra da istikrar içinde akılcı, demokratik ve sağlıklı kararların alındığı, pozitif bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Mahmut KILINÇ
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1928 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İstanbul Basın Ekspres Showroom, Messe Frankfurt Fuarcılık, Apostol Hanı, Mehmet Büyükkıdık , Metrolife, HydroCabin Slim, Aykut Akın, 
GebzeOrhangaziİzmirOtoyoluProjesi, mobil, UmutDurbakayım, Ametal Asansör, Enerji verimliliği, Cankoçak, Tarık Gürdil, UNISTONE, Gürçelik, CHRISTIAAN MAATS, Urban, Hacıbey Döner Lokantası, LEED sertifikası, Bayburt Belediyesi, Dev Kuleler, Huma Yapı, Uluslararası Riba Ödülü, Coşkun Aral, Halil İbrahim Daşöz, Hekim Holding, Faik Açıkalın, EMAS Elektronik, zmir Kamu Hastaneleri Birliği,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.