"2017’nin ilk çeyreğinin de zor olacağı tahmin ediyorduk" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
07 Subat 2017, SALI 14:36:36
"2017’nin ilk çeyreğinin de zor olacağı tahmin ediyorduk"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
İlk 3 aydan sonra Türkiye için daha iyimser bir havanın hakim olacağına inanıyoruz. Bu süreçte; Suriye ve bölge ülkelerde nispeten çözüme doğru adımlar atılacağı, ABD’deki yeni başkanlık sonrası FED faizlerinin renginin ne olacağı ve belirsizlik ortamından daha reel politikaya geçileceği, Rusya ve İran ilişkilerinden sonra Avrupa ve ABD’yle olan ilişkilerde de iyileşme olacağı kanaatindeyim.

Zor bir yıl olan 2016’yı geride bırakırken, maalesef 2017’nin ilk çeyreğinin de zor olacağı tahmin ediliyordu. FETÖ ve diğer terör örgütleri, siyasi gelişmeler, Anayasa değişiklik süreci, dış politika, Türkiye’nin AB ve ABD’yle olan ilişkilerinin yanı sıra, Suriye’deki iç savaş, bölgemizdeki kargaşa, yeni ABD yönetimi, FED faiz politikaları ve dünya ekonomisindeki gelişmeler bu zorlu sürecin ortaya çıkmasına etki eden unsurlar oldu. İlk 3 aydan sonra Türkiye için daha iyimser bir havanın hakim olacağına inanıyoruz. Bu süreçte; Suriye ve bölge ülkelerde nispeten çözüme doğru adımlar atılacağı, ABD’deki yeni başkanlık sonrası FED faizlerinin renginin ne olacağı ve belirsizlik ortamından daha reel politikaya geçileceği, Rusya ve İran ilişkilerinden sonra Avrupa ve ABD’yle olan ilişkilerde de iyileşme olacağı kanaatindeyim. Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemindeki son durumun nisan ayında netleşmesiyle beraber, ülkemiz açısından daha istikrarlı bir döneme adım atılmasını öngörüyoruz.

 

Türkiye, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş olduğu notlarla da teyit edildiği üzere, maalesef risk sıralamasında önde gelen ülkelerden. Buna neden olan unsurların başında dış borç, dış ticaret açığı, buna bağlı gelişen cari açık, siyasi ve ekonomik iç ve dış sorunlar geliyor. Yeni açıklanan nüfus verileri ülkemizin 80 milyona ulaştığını gösteriyor. Nüfusun büyük bölümü genç ve müteşbbis – yaratıcı - üretken bir yapıya sahip. Türkiye’nin iç ve dış politikada atacağı istikrarlı politik adımlar sonrasında, genç nüfusun doğru değerlendirilmesi ile oldukça ileriye gidileceğini, bu olumsuz havadan kurtulacağını öngörmek kehanet olmaz.

 

Türkiye zor bir dönemden geçiyor olmasına rağmen; 3. Havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Körfez Geçişi – İzmir Otoyolu, Hızlı Tren Projeleri, Çanakkale Köprüsü, Nükleer Enerji Santrali gibi dünya çapındaki önemli projelerin bazıları tamamlanırken, bazılarının da yapım çalışmalarına devam ediliyor. Bu projelerin tamamı YİD ve dış finansman kredili olmasına rağmen, ara verilmemiş hatta yenilerinin ihale ediliyor olması umut verici. Yatırımların devam ediyor olması, binlerce kişiye ekonomik kazanç ve istihdam sağlayan inşaat sektörünün yavaşlamaması adına çok önemli. Öte yandan 80 milyonluk nüfusu olan Türkiye’nin üretim ve ihracat başta olmak üzere altyapı, ulaşım, enerji ve konut yatırımlarına ihtiyacı var. Ocak ayının son haftasında Emlak GYO öncülügünde başlatılan sıfır peşinat - 20 yıl için 0.79 vade gibi çeşitli seçeneklerin sunulduğu kampanya inşaat sektörüne finansal anlamda soluk aldıracak olup, konut yatırımlarına ilginin devam ettiğini de gösteriyor. Bu kampanyanın şubat ayı içerisinde ses getireceğini ve karşılık bulacağını, hatta rekor satış rakamlarına ulaşılacağını düşünüyorum. Nitekim ülkedeki yapıların yüzde 50’sinden fazlasının nitelik ve nicelik açısından yetersiz olduğu düşünüldüğünde, inşaat sektöründe daha önce yapılan kampanyaların ses getirmiş ve karşılığını bulmuş olması bunu destekliyor.


Tüm bunların ötesinde ihtiyacımız olan ise, Türkiye’nin her zamankinden daha fazla huzura, barışa, birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğudur. Ülkemiz jeopolotik konumu ve yaşanan siyasi gelişmelerden dolayı tarihi bir dönemden geçmektedir. Maalesef ki halkı kışkırtmak isteyen dış güçler olduğu gibi, uluslararası istihbarat örgütleri ve ajanlar da ülkemizde kargaşa yaratmak için ellerinden geleni yaparken, bu zor dönemde halkın ayrıştırılmaması son derece önemlidir. Başta siyasilerimiz bunu partiler üstü bir amaç olarak görmeli ve herşeyden üstün tutmalıdır. Tüm yurttaşları kucaklayıcı mesajlar verilmeli, herkesin düşünce özgürlüğüne saygı duyulmalıdır. Hem tüm siyasetçiler hem de tüm halkımız ülkemizin geleceği adına her zamankinden daha fazla hoşgörü ve iyi niyet çerçevesinde hareket etmelidir.

 

Mahmut Kılınç
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 
mahmut.kilinc@anba.com.tr

 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 6197 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, “Zihni Sinir Ampuller Yarışması”, Younus Inayat, Trump Towers, davlumbaz, Galeri 5, PalmiyeParkMare, MehmetOkay, Mustafa Süzer, Investİnşaat, UNICERA Fuarı, Fethullah Gülen, sağlık merkezi, Pakpen, Conettix D6200, MelaminÜreFormaldehit , Kabil, EYG , Boğaziçi Beton San. Tic. A.Ş, SPD, EnesSu, PSK, Asmalı Bahçeler, Tarım, Hüseyin Kutsi, seramik, Dr. Andreas Neumann, HatayBüyükşehirBelediyesi , Hilton Kongre ve Sergi Merkezi, Christoph M. Grosser ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.