İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
01 Haziran 2017, Persembe 14:24:48
İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır.

2000'li yıllarda ABD & FED ve AB'nin para politikaları sonrasında gerçekleşen para akışı ile, Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir kalkınma gerçekleşti. Ülkemiz de siyasi istikrarın da etkisi ile, bu durumdan ekonomik kaynak sağlayarak önemli hamleler yapmıştır. Finansman yapısı sağlam olan ülkemiz, maalesef dış ticaret ve buna bağlı cari açık problemi için radikal kararlar almamış, Türkiye ekoomisinde kronikleşen ve büyük tehlike arz eden sıcak para ve dış kredilere bağlı kalınmıştır. Bunun yanı sıra global piyasalardaki gelişmeler, Ortadoğu'da yaşananlar, Suriye'deki savaş, FETÖ ve terör olayları ülke ekonomisini derinden yaralamıştır. 

2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel ve genel seçimler, iktidar partisindeki genel başkanlık seçimi, bakanlar kurulu değişiklikleri ve şimdi 16 Nisan Referandumu derken, ülkemizde eskisi gibi siyasi istikrardan söz etmek mümkün değildir. Referandumdan çıkacak olan sonuç ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir ancak, çıkan sonucun ekonomide buna bağlı olarak inşaat sektöründe çok ciddi dalganlamalara neden olacağına inanmıyorum.

İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır. Bu da göstermektedir ki, yurtdışı kaynaklı finansmana bağlı ve bağımlı bir durumdayız. Dolayısıyla Batı ile ilişkileri gerginleştirmemek mega projelere ekonomik kaynak sağlanması açısından da son derece önemlidir. 

Konut projerine geldiğimizde ise yeni projelar & lansmanlar gündemden düşmemektedir. Hükümet konut satışlarını arttırma adına bir dizi önlem almıştır. Fakat, saıtşların yabancılara yapılmasına özen gösterilmeli, teşvik edilmelidir. Bu sağlanırsa cari açığın giderilmesi için önemli bir panzehir elde edilmiş olur.  

Konut dışı üstyapı projeleri ise; ofis - idari bina, AVM, turizm, eğitim, sağlık, kültür, spor ve dini yapılar, endüstriyel tesisler, fabrika ve lojistik yatırımlar olarak sıralanabilir. Aslında bu alandaki projelerde çalışmalar hızla devam etmektedir. Ancak, burada mutlaka önem verilmesi gereken yatırımlar endüstriyel tesis ve fabrikalardır. Ülkemizin geleceği için üretim ve ihracat son derece önemli. Dış ticaret ve cari açığın giderilmesi bu yatırımların gerçekleştirilmesi ile sağlanabilir. Bu yönde hükümet tarafından alınan kararlar ve verilen teşvikler son derece önemlidir. 

Ülkemizin barış ve huzura her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bunun için tüm siyasiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının, aydınların ve tüm halkın hoşgörü, birlik - beraberlik içinde olması en önemli meseledir.

İnşaat&Yatırım
Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut KILINÇ
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1428 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Uğur Dumankaya, YASED, İtalyan, otomobil, Sur Çelik Kapı, HiltonGardenInn, Audi Dome, CommerceCenter, Eco İstanbul, CMLKK, Condens 5000 W kazanları, Bakan Bayraktar, LINAK, İrfan Kocabaş, MŞB İnşaat, Kordon İstanbul, EMO, ThyssenKrupp, The Function of Form, TCDD, turist, Re-ACT, 1056 konut, Yapı Denetimi Kanunu, TAV İnşaat, BanuEvleri, AbdurrahmanYıldırım , Merve Gürsel, Seyr-i Adalar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.