İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
01 Haziran 2017, Persembe 14:24:48
İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır.

2000'li yıllarda ABD & FED ve AB'nin para politikaları sonrasında gerçekleşen para akışı ile, Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir kalkınma gerçekleşti. Ülkemiz de siyasi istikrarın da etkisi ile, bu durumdan ekonomik kaynak sağlayarak önemli hamleler yapmıştır. Finansman yapısı sağlam olan ülkemiz, maalesef dış ticaret ve buna bağlı cari açık problemi için radikal kararlar almamış, Türkiye ekoomisinde kronikleşen ve büyük tehlike arz eden sıcak para ve dış kredilere bağlı kalınmıştır. Bunun yanı sıra global piyasalardaki gelişmeler, Ortadoğu'da yaşananlar, Suriye'deki savaş, FETÖ ve terör olayları ülke ekonomisini derinden yaralamıştır. 

2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel ve genel seçimler, iktidar partisindeki genel başkanlık seçimi, bakanlar kurulu değişiklikleri ve şimdi 16 Nisan Referandumu derken, ülkemizde eskisi gibi siyasi istikrardan söz etmek mümkün değildir. Referandumdan çıkacak olan sonuç ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir ancak, çıkan sonucun ekonomide buna bağlı olarak inşaat sektöründe çok ciddi dalganlamalara neden olacağına inanmıyorum.

İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır. Bu da göstermektedir ki, yurtdışı kaynaklı finansmana bağlı ve bağımlı bir durumdayız. Dolayısıyla Batı ile ilişkileri gerginleştirmemek mega projelere ekonomik kaynak sağlanması açısından da son derece önemlidir. 

Konut projerine geldiğimizde ise yeni projelar & lansmanlar gündemden düşmemektedir. Hükümet konut satışlarını arttırma adına bir dizi önlem almıştır. Fakat, saıtşların yabancılara yapılmasına özen gösterilmeli, teşvik edilmelidir. Bu sağlanırsa cari açığın giderilmesi için önemli bir panzehir elde edilmiş olur.  

Konut dışı üstyapı projeleri ise; ofis - idari bina, AVM, turizm, eğitim, sağlık, kültür, spor ve dini yapılar, endüstriyel tesisler, fabrika ve lojistik yatırımlar olarak sıralanabilir. Aslında bu alandaki projelerde çalışmalar hızla devam etmektedir. Ancak, burada mutlaka önem verilmesi gereken yatırımlar endüstriyel tesis ve fabrikalardır. Ülkemizin geleceği için üretim ve ihracat son derece önemli. Dış ticaret ve cari açığın giderilmesi bu yatırımların gerçekleştirilmesi ile sağlanabilir. Bu yönde hükümet tarafından alınan kararlar ve verilen teşvikler son derece önemlidir. 

Ülkemizin barış ve huzura her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bunun için tüm siyasiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının, aydınların ve tüm halkın hoşgörü, birlik - beraberlik içinde olması en önemli meseledir.

İnşaat&Yatırım
Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut KILINÇ
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1279 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Kanuf, Uğur Erdener, EVERLUX, M. Emre Çamlıbel, Creavit Çocuk Takımı, Alfemo Mobilya, Sky Suit, Saudi Aramco Oil Company, Antalya Expo, BursaModern, LeCorbusier , Hendek Üretim Tesisi, Glass Edition soğutucu, Propa Ofis Optima A, DTB, Gelibolu, Gazetta, Yarını İnşa Et, AydosCountry, Levent 199 ofis, Trump Towers İstanbul Genel Müdürü Bülent Kural, HitachiTürkiye, Karen Ferguson, İntemaVega, parti evi, Bamboo, Sivriada da Amfitiyatro , TuğbaMelisTürk, Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.