Ülkemiz kırılgan bir ekonomiye sahip | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
23 Haziran 2017, Cuma 11:02:50
Ülkemiz kırılgan bir ekonomiye sahip
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Dış ticaret açığı ve buna bağlı cari açık, ülkemizin kırılgan bir ekonomiye sahip olmasına neden oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kırılgan ekonomik yapıdan kurtulması ve dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olabilmesi için acilen bir "kalkınma modeli"ne ihtiyacı var. Bu model, global pazara entegre olabilen, diğer yandan da milli unsurlar taşıyan bir yapıya sahip olmalı.

15 yıldır bu satırlarda hep yazdığım üzere dış ticaret açığı ve buna bağlı cari açık, ülkemizin kırılgan bir ekonomiye sahip olmasına neden oluyor. Global piyasalardaki en ufak bir dalgalanma, bölgemizdeki olumsuz gelişmeler, ülkemizdeki yaşanan siyasi gelişmeler ve terör olayları bu kırılgan ekonomiyi daha da hassas bir hale getiriyor. 

Geçtiğimiz ay da yazdığım üzere, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kırılgan ekonomik yapıdan kurtulması ve dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olabilmesi için acilen bir "kalkınma modeli"ne ihtiyacı var. Bu model, global pazara entegre olabilen, diğer yandan da milli unsurlar taşıyan bir yapıya sahip olmalı. Bunun için modern ve gelişmiş ülkelerdeki örnekler incelenip, ülkemizin jeopolitik durumuna, milli değerlerlerine, insan gücüne dayanan, kendine özgü bir model oluşturulmalıdır. Böyle bir kalkınma modeli ülkemizin gücünü ortaya çıkarır ve dünyada ekonomik anlamda bir reform yapılmasını sağlayabilir. Böylece dünyada eşi benzeri olmayan, yaratıcı, gecesini gündüzüne katan müteşebbis zenginliğimize katkı sağlanırken, bunu dünyaya açma imkanı da doğar. 

Buna birde inşaat sektörü özelinde bakacak olursak; hiç kuşkusuz inşaat, ekonominin lokomotifidir. 200'ün üzerinde alt sektörü peşinden sürüklemektedir. İnşaat; altyapı-enerji-ulaşım, konut ve konut dışı yatırımlar olmak üzere 3'e ayrılmaktadır. Ülkemizin mega projeler açısından dünyada birinci sıradadır. Konut dışı projelerde mutlak suretle reel sektör olan sınai tesislere ağırlık verilmeli, turizm - sağlık - eğitim projeleriyle  yurtdışına açılmamız gerekir. Bunun için hedefler konulmalıdır. Örneğin turizmde klasik yatırımların dışına çıkılmalı, 100 milyar dolarlık gelir hedefine odaklanılmalıdır. Sağlıkta 30 milyar dolarlık, eğitimde ise en az 1 milyon yabancı uyruklu öğrenci hedefiyle döviz girdisi hedef alınmalıdır. Konutta ise uluslararası fonlar, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, İran'dan kaynak yaratılırken, diğer yandan da batılı ülkeler hedeflenmelidir. Özellikle, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere batıdaki emeklilere konut satışı yapılmalı, bu önemli bir ihracat kapısı olarak görülmelidir. Bu saydıklarımız gerçekleşirse yabancılardan hem ülkemize kaynak yaratılır, hem de yılın belki de yarısını ülkemizdeki geçirmeleri neticesinde yüksek oranda döviz girişi sağlanmış olur. 

Tüm bunların olabilmesi için ise öncelikle ülkemizin cazibe merkezi olması sağlanmalıdır. Bu da ancak daha demokratik, çağdaş, insanların kutuplaşmadığı, huzur - güven ve barış ortamının hakim olduğu bir hukuk devleti ile sağlanabilir. Bunun olması için hepimizi büyük görev düşmektedir. Huzur ve barışın hakim olduğu nice bayramlar dilerim. 

İnşaat&Yatırım
Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut KILINÇ
mahmut.kilinc@anba.com.tr

Mahmut KILINÇ

Bu yazı 4124 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Cepli Asmolen Blokları, PowerGloss, AvrupaYapısalÇelikBirliği, Muharrem Acartürk, Kaynak Yapı, Hunter, AcarBluRezidans, VMware Türkiye, Erzurum Fabrikası , SAP, Sampaş, TAAM, Poğda Demircan, SarayGrup, Özyurt A.Ş., Ibis Otel, Pratik hazır konut, Signature, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Anatolium Marmara, Bizim Evler , Vali Amca, Sento, ZaferErgüney, Capital 500 Listesi, Levazım, Murat Camadan, Mallofİstanbul, Aggreko,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.