Ekonomi nereye gidiyor? | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
03 Ekim 2017, SALI 16:38:10
Ekonomi nereye gidiyor?
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
2017 yılına girmeden önce Türkiye ekonomisinin yıl içerisinde çok ciddi sıkıntılar beklediğini yazmıştık. İlk çeyrekte özellikle KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli piyasaya yaklaşık 100 milyar dolara yakın para pompalanması, piyasada nispi bir rahatlama yaratırken; yılın ikinci çeyreğine girilirken önemli bir rahatlama sağlamıştır.

2017 yılının son çeyreğine girerken Türkiye ekonomisinde piyasalarda adı konmamış, ciddi bir likidite sıkıntısı hissedilmektedir. 2017 yılına girmeden önce Türkiye ekonomisinin yıl içerisinde çok ciddi sıkıntılar beklediğini yazmıştık. İlk çeyrekte özellikle KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli piyasaya yaklaşık 100 milyar dolara yakın para pompalanması, piyasada nispi bir rahatlama yaratırken; yılın ikinci çeyreğine girilirken önemli bir rahatlama sağlamıştır. Adeta oksijen çadırında olan hastaya aşırı oksijen verilerek ayağa kaldırıldı ama ciddi operasyonlar yapılmaması, kalıcı tedbir ve önlemler alınmaması neticesinde piyasalar etkisinde de kötü olmaya adaydır. 2001 krizi Kemal Derviş ile birlikte bankacılık-finans sektörleri ile yapılan reformlar, atılan sağlam temeller üzerine kurulan finans sektörü AK Parti iktidarlarıyla perçinlenmiş, dünyanın en sağlam, en güvenilir bir yapıya sahip konumdadır.

Hükümetin yatırım yapan, istihdam olanağı sağlayan, ihracat yapan adeta elini taşın altına değil, kayanın altına gövdesini sokan girişimci kurum ve kuruluşlara karşı çok acil finans desteği vermesi gerekmektedir. Bu tür yatırımlardan kaynak ihtiyacı olan kuruluşların yatırımlarına sekte vurmak isteyen, adeta üretim, istihdam ve ihracat imkanları sunan kurum kuruluşlara karşı finans sektörünün para musluklarını kapatarak, Türkiye ekonomisine çok önemli darbeler vurmaktadır. Eğer hükümet gerekli tedbir ve önlemleri almazsa Türkiye ekonomisi bundan çok ciddi zararlar görecektir. En çok da dünyada en sağlam, güvenilir bulduğumuz bankacılık sektörü kendi bindiği dalı keserek en büyük zararı kendilerine vereceklerdir. Hükümetin bu konuda ciddi bir önlem alması gerektiğini düşünüyorum. 

Mahmut KILINÇ
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 
mahmut.kilinc@anba.com.tr 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 3866 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Siemens Otomasyon Sistemleri, Bonus filo, Denizli, Acquisitions & Development Central & Eastern Europe, Emre Katırcı, FraserPlaceAntasyaİstanbul, Orman Çiftliği, yabancı yatırımcı, Derz Temizleyicisi, Marble, teslim, Mobilya, Likör Fabrikası, ETMD, GC Mimarlık, ErbekOrangeLine , Tamer Saka, İzocam Manto Taşyünü, HDS, Özhan Yurtseven, Fe Metal İnşaat, Bağdat caddesi, Peyiç Transport , Artema Nest Trendy serisi, Hyundai, Artes, Rönesans Gayrimenkul, İkiz Kule, Soytez Vadi Evleri, İstanbulİlSağlıkMüdürlüğü,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.