Ekonomide olmazsa olmaz "Üretim, Yatırım, İstihdam, İhracat" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
08 ARALIK 2017, Cuma 10:01:45
Ekonomide olmazsa olmaz "Üretim, Yatırım, İstihdam, İhracat"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ekonomide olmazsa olmaz üretim, yatırım, istihdam ve ihracattır fakat unutulmaması gereken bir şey de ülke ekonomilerinin tasarrufları olması gerekir. Bu yatırımlar mevduat, BES, hazine bonoları, altın, borsa gibi bazı enstrümanlarla değerlendirilmelidir.

2017 yılı son çeyreğine girerken, 2018 yılı ile ilgili nasıl geçeceğine dair belirsiz düşünceler sorgulanmaya başlandı. Global dünyadaki değişimler, Orta Doğu ve özellikle komşu ülkelerimiz Suriye ve Kuzey Irak'taki gelişmeler kamuoyunu tedirgin ederken, AB ve ABD ile ilgili son gelişmeler karamsarlık ortamı yaratmaktadır. Global dünyayı puzzle parçası olarak düşünürsek, Türkiye'nin jeopolitik konumu ile vazgeçilemez bir parçası olduğunun da altını çizmekte yarar var. Çünkü ne ABD ne de AB, yönünü Batı'ya dönmüş bir Türkiye'den asla vazgeçemez.

Türkiye İran ve Rusya ile yakınlaşırken, bu yakınlığı ABD ve AB'ne diplomasi yoluyla koz olarak kullanmalı, asla ayrışma şekline getirmemelidir. Çünkü bölgemizdeki ABD'nin izlemiş olduğu politika, Türkiye'nin aleyhine bir politikadır. Bölge ülkeleriyle güç birliği yaparak, bu durumu lehimize çevirmek isterken, diplomasi yoluyla da çevirmemiz gerekir. İçinde bulunduğumuz ve önümüzdeki süreç hem siyasi hem de ekonomik açıdan, çok büyük önem taşımaktadır. 

Ekonomide olmazsa olmaz üretim, yatırım, istihdam ve ihracattır fakat unutulmaması gereken bir şey de ülke ekonomilerinin tasarrufları olması gerekir. Bu yatırımlar mevduat, BES, hazine bonoları, altın, borsa gibi bazı enstrümanlarla değerlendirilmelidir. Şirketler/kişiler zora girdiği zaman bu tasarruflarına yönelmelidir. Ülkemizde bu tasarruflar çok az, neredeyse yok derecesindedir. Daha öncede gündeme taşıdığımız gibi gerçek üretim, ihracat yapan reel sektörün her şekilde desteklenmesi gerekmektedir. 

Mahmut KILINÇ 
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 197 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
micro- loft Bulut, Kilyos serisi, Ersaş Alüminyum, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, meridyenevleri, Dedeman Bostancı, Piazza, PwC Küresel Gayrimenkul Sektörü, 240 ay, Dr. M.Emre Çamlıbel, Andrey Nezhkin, istanbul silüeti, Esin Avukatlık Ortaklığı, Novella cam serisi, Gökhan GÖRÇİZ, Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, r DC, Extratapete, Wittmann, Kalıp, Vatan Şaşmaz, KLK YAPI, Fas Batimat Fuarı, GE Türkiye Su Teknolojileri, Sapphire Serisi, italyan dondurma, TAET, Katı Atık, Paşabahçe Fabrikası, VASCO,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.