Dünya; orta çağ, yeni çağ ve sanayi devrimleri derken artık "Bilişim ve Teknoloji" çağındadır | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
06 Mart 2018, SALI 10:34:31
Dünya; orta çağ, yeni çağ ve sanayi devrimleri derken artık "Bilişim ve Teknoloji" çağındadır
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Dünya; orta çağ, yeni çağ ve sanayi devrimlerinden sonra şimdi yeni bir çağa girdi: "Bilişim ve Teknoloji". Dünyayı değiştiren bu yeni çağ, iletişim, teknoloji ve globalleşmek açısından tüm ülkeleri kaynaştırması gerekirken, maalesef soğuk savaştan sonra yeni güç arayışı içerisine giren sözüm ona barış getireceğini iddia eden silah lobisi, başta Amerika olmak üzere, gittikleri ülkelere, kaos, kargaşa, terör, kan ve savaş götürmektedir.

Dünya; orta çağ, yeni çağ ve sanayi devrimleri derken günümüzde yeni bir çağa girmiştir. Bunun adı da "Bilişim ve Teknoloji" çağıdır. Dünyayı değiştiren bu yeni çağ, iletişim, teknoloji ve globalleşmek açısından tüm ülkeleri kaynaştırması gerekirken, maalesef soğuk savaştan sonra yeni güç arayışı içerisine giren sözüm ona barış getireceğini iddia eden silah lobisi, başta Amerika olmak üzere, gittikleri ülkelere, kaos, kargaşa, terör, kan ve savaş götürmektedir. Nitekim bölge ülkelerimizde yaşananlar tam da bunun ispatıdır. Afrin Operasyonu'nun, asla bir ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik bir harekât olmadığını, tam tersi Suriye'nin birlik ve beraberliğine yönelik bir barış harekâtı olduğunu, dünyaya hep vurguluyoruz. Bu konuda şehit olan kahraman askerlerimize rahmet, cephede çarpışan kahraman Mehmetçiklerimizin de Allah yar ve yardımcısı olmasını dilerim.

Bilişim ve teknoloji çağını yaşadığımız bu günlerde, dünyanın en değerli firmaları Google, Apple, Microsoft, Amazon, Facebook gibi bilişim ve teknoloji firmalarıdır. 2017 yılı piyasa değeri 550,39 milyar dolar olan Apple Inc. Borsa İstanbul'da işlem gören tüm şirketlerin değerini katlamaktadır. 15 yıldır bu satırlarda yazıyoruz. Dış Kredi - Sıcak Para - Hizmet odaklı ekonominin değil, Yatırım - Üretim - İhracat yapan bir ekonomik kalkınma modelimiz olması gerekir. O zaman dış borcu yüksek, dış ticaret açığı ve buna bağlı cari açığı yüksek kırılgan bir ekonomiye sahip olmayız.

Türkiye'nin Yeni Ekonomik Modeli'nde alt yapıya, enerjiye, ulaşıma mutlak süratle yatırım yapması gerekmektedir. Öncelikler belirlenerek, stratejik sanayi yatırımlarına teşvik edilmelidir. Türkiye'nin bilişim sektöründe çağa ayak uydurması, global firma çıkarması ve buna uygun stratejisi, beyin fırtına ekibi, teşvik sistemi ve hatta bilişim konusunda kendi sistemini üretmesi şarttır. Kritik ve önemli jeopolitik konumda olan ülkemiz, ancak stratejik yatırımlar ve bilişim çağında atacağı adımlarla bölgede ve global dünyada güç sahibi olabilir.

Mahmut KILINÇ
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 3173 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları






 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
LCS, KoçHolding, Rondomat Duo , Autumn, Monestt Mimarlık, koşuyolu koru evleri, Emlak Konut GYO A.Ş., Bizim Mahalle, Proje Yönetim, İzmirSerbestBölgesi, Ankara İşadamları ve Sanayiciler Derneği (ANKİSAD), Yönetim Kurulu Üyesi, ISO 140025, Atatürk Havaalanı, İbrahim Dumankaya Holding, Küresel Etki Raporu, Ekonomist Dergisi, DumankayaCadde, Mimar Sanja Jurca Avcı, Ece Mandacı, EMEABölgesi, The Food Hotel , Entegre GROHE DreamSpray®, RotanaTürkiye, KartalKule, ‘7 Bölge 7 Orman’, Belediye, Sinop, FerYapı, DüfaBoya,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.