17 Aralık'ta başlayan süreç aslında çok şaşırtıcı ve beklenmedik değildi | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
26 Eylul 2014, Cuma 15:22:46
17 Aralık'ta başlayan süreç aslında çok şaşırtıcı ve beklenmedik değildi
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ülkemiz siyasi ve ekonomik gündemine dair 17 Aralık'ta başlayan süreç aslında çok şaşırtıcı ve beklenmedik değildi. Gezi olaylarından sonra tırmanan gerginliğin bazı ayrışmaların ve inatlaşmaların habercisi olduğunu gözlemlemek zor olmadı. Ancak bu sürecin tüm ülkemiz tarafından şaşırtıcı ve çok derin izler bırakan neticeleri doğdu.

Vatandaşların ibretle ve hayretle izlediği bu süreçte iş adamları ve reel sektörün, durumun normalleşmesi adına sağ duyulu bir tavır takınmaları bence en olumlu adım oldu. Yaşanan gelişmeler hukuk sisteminde ciddi reformlar yapılması gerektiğini de gündeme getirdi. Ayrıca kuvvetler ayrılığı ilkesinin sınırlarının belirginleştirilmesi de dikkat çeken bir diğer konu oldu. Cumhuriyet tarihinin en ilginç ve en şaşırtıcı olaylarını izlerken bundan nasıl dersler çıkartabiliriz, buna odaklanmalıyız. Çünkü ülkemizin her zamankinden daha fazla barışa, siyasi ve ekonomik istikrara ihtiyacı var. 

Tüm bu toplumsal gelişmelerin yanı sıra, yaşanan sürecin inşaat sektörüne yaşatacağı olumsuz etkiler ise bizler için ayrıca önem taşıyor. Ülkemizde inşaat piyasası lokomotif sektör olurken, ekonominin itici gücü ve en önemli kaynağı olmuştur. 

İnşaat sektörünü birkaç başlık altında toplarsak; gayrimenkul, enerji, ulaştırma, altyapı, sağlık, turizm, eğitim ve yurt dışı müteahhitlik hizmetleri başta olmak üzere, nasıl dev bir pazar olduğu ortadadır. Gündemde olan konular ışığında faizlerin yükselmesi ve siyasi kargaşanın hat safhaya ulaşması ile 2014 yılının zorlu bir yıl olacağı ortadadır. Buna rağmen, özellikle yurt dışı kaynaklı taleplerin çok iyi tanıtılması yönünden bir atak yapılırsa, bu olumsuz havayı dağıtmak mümkündür. En önemli konulardan bir diğeri de kamu ve özel sektör işbirliğiyle yapılacak olan havaalanı, köprü, otoyol gibi ulaştırma projeleri ve nükleer santraller başta olmak üzere kömür ve yenilenebilir enerjiye yönelik dünya enerji devlerinin gerçekleştirdiği yatırımlardır. Ayrıca entegre sağlık projeleri, eğitim kampüsleri ve uluslararası düzeyde ses getirecek olan turizm projeleri de önem taşımaktadır. 

Dünya ikinciliğine sahip olan müteahhitlerimiz, global pazarda önemli bir yer edindi. Dövizin yükselmesi ile müteahhitlerimizin uluslararası alanda rekabet gücü açısından daha şanslı duruma geldiğini ve pazar paylarının artacağını düşünüyoruz. 

İnşaat sektörünün canlı kalabilmesi için siyasi ve ekonomik istikrarla beraber; Türkiye'nin kredibilitesinin yüksek olması, faizlerin yükselmemesi, moral-motivasyon unsurları önem arz etmektedir. Sektörün yara almaması adına, ülkemiz müteahhitlerine ve piyasanın önemli oyuncuları haline gelmiş gayrimenkul firmalarına yönelik gerçek dışı operasyonlara ve dedikodu mekanizmalarına karşı kamuoyunun daha dikkatli olması gerekir. Elbette, her kim olursa olsun suçluların arkasında durulmamalıdır. Ancak yerli yersiz yapıldığına şahit olduğumuz, sektöre zarar getirecek suçlamalar veya dedikodulara karşı hassas davranılmalıdır. 

Ülkemizde inşaat sektörü lokomotif olmanın çok ötesinde istihdam açısından da en güçlü alandır. ANBA Yayın Grubu olarak inşaat sektörüne olan inancımız tamdır. Biz sektöre yansıyan tüm zorluklarına rağmen 2014 yılını bir atılım yılı ilan ediyoruz. Bunun için de, yatırımcı ve müteahhitlerin online satınalma yapabilecekleri ONLİNE İHALE ve inşaat sektörünün online tedarik kataloğu, sanal fuar ve e-katalog olarak başvuracağı en önemli kaynak olan ONKAT oluşumlarımızla yakında yayına alarak, bu olumsuz havanın dağıtılmasına  katkı sağlayacağız.

Mahmut KILINÇ / İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 809 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Soyak Evreka, Bilgili İnşaat, Devremülk, ODAŞEnerji, Güran Gökyay, Mete Zadil, Akro Yapı, Grand Koza, ısı, Sinpaş GYOv, NFPA 20, İsdemir, DieterJohn, Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, Demet Evgar, AquaTowers, Zemin ve Duvar Kaplamaları, TCA Barcelona, Manzara 7/24, Çelik yapı, Karabük Demir Çelik Fabrikaları, Adana Mutfak Festivali, laboratuvar üssü, tayyip, Sultanahmet, FXFOWLE Architects , Aşkabat Belediye Başkanlığı , Karadağ Liman İdaresi, WWFGüneşAtlası, Oliver Hermes,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.