Türkiye çok önemli bir yerel seçimi geride bıraktı | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
26 Eylul 2014, Cuma 15:24:31
Türkiye çok önemli bir yerel seçimi geride bıraktı
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ülkemizde 17 Aralık'tan bu yana yaşanan çalkantılar durulmazken, Türkiye çok önemli bir yerel seçimi geride bıraktı. Ayrıca yıl içerisinde Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir seçim daha yapılacaktır. Gelinen sürece baktığımızda ülkeyi bu kaos ortamından kurtarmak adına, siyasilerin çok akılcı bir yol izlemediği ortadadır. Buna rağmen vatandaşların daha duyarlı ve iş dünyasının da daha sabırlı olduğunu gözlemekteyiz.

Türkiye 11 yıllık AKP iktidarı boyunca cari açıkta tarihi rekorlar kırmış bir ülkedir. Ayrıca dünyada cari açık konusunda gelişmekte olan ülkeler arasında en yukarılarda yer almaktadır. Geçen 11 yıllık süreçte cari açıktan daha fazla dış kaynak finansmanı aracılığıyla kaynak sağlanmıştır. 11 yılda 399.3 milyar dolarlık cari açığa karşın, 483 milyar dolarlık dış kaynak ülkemize girmiştir. Bunlar; gerek kredi gerekse mevduat, hazine ve sıcak para vs. aracılığı ile olmuştur. Yani tabloya baktığımızda 11 yıl boyunca sadece 2 yıl dışında sürekli cari açıktan daha fazla sıcak para girişi olmuştur. Nitekim bu da dövizin artmamasına, dolasıyla da ithal malların ucuz olmasına neden olmuştur. Böylece Türk parası değerli, dövizin ucuz olması sebebiyle de ithal malların daha ucuz olduğu bir ortam oluşmuştur. Bu kapsamda Türkiye üreterek değil, malların ithal edilmesi yöntemiyle büyüme yaşamış bir ülke durumuna düşmüştür. Ve GSMH içerisinde sanayinin payı yüzde 25'lerden yüzde 15'lere gerilemiştir. Bu altı çizilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. 

Buna karşılık Türkiye enflasyon ve özel sektörün GSMH'ye payı açısından diğer ülkelerden geridedir. Ülkemiz açısından en sevindirici ekonomik göstergeler ise; büyüme, kamu borçlarının gayrisafi milli hasılaya oranı ve bütçe açığının küçük olması yönündeki avantajlardır. Türkiye cari açık ve dolayısıyla dış borç açısından çok riskleri olan bir konumdadır. Bu açıdan siyasi istikrarın gerekliliği tartışmasız en önemli konudur. Amerika merkez bankası kararları da bu kapsamda ülkemiz açısından ayrıca önem taşımaktadır.

Yaşanan bu gelişmelere rağmen 2014 yılında hayata geçirilecek çok önemli projeler yer almaktadır. Başta Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri yaklaşık 50 milyar dolarlık bütçeleri olan yatırımlardır. Gündemdeki diğer enerji projeleriyle birlikte 100 milyar doların üzerinde bir enerji yatırım ortamından bahsetmek mümkündür. Yine ulaştırma açısından otoyol, körfez geçiş projesi ve 3. Boğaz Köprüsü ile birlikte hızlı tren projeleri, duble yollar, 3. Havalimanı ve diğer havalimanı yatırımları ile birlikte en az 250 milyar dolarlık yatırımlardan bahsetmek mümkün. 

Bir diğer taraftan seçimler öncesi, yerel belediyelerin gelirlerinin de artmasıyla birlikte büyükşehir ve diğer belediyelerin projeleri yatırım açısından çok dikkat çekmiştir. Henüz yeni tamamlanmış olan belediye başkanlığı seçimleri belediyelerin altyapı çalışmalarının yanı sıra gündemde olan kentsel dönüşüm açısından da çok önem taşımaktadır. Kentlerin yenilenmesi ve yaşanılabilir şehirlerin oluşturulması adına yerel belediyelerin rolü çok önemlidir. Türkiye'de bilindiği üzere 20 milyon konut stoğunun yüzde 60'ı sağlıklı değildir. Dolayısıyla 12 milyon konutun yıkılıp acilen yeniden yapılması söz konusudur. Bu da rakamsal boyut olarak yaklaşık 500 milyar dolarlık yatırım ortamı anlamına gelmektedir. 

Tüm bu özetlediklerimiz kapsamında geride bıraktığımız yerel seçim ve önümüzde aylarda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi her açıdan çok önemlidir. 

Mahmut KILINÇ / İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 818 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Leif Flojgaard, HermanMiller, Doruk Özcan, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, stanbul Sanayi Odası, çorum, Uptownİncek, Mahmut Nedim Koç, Türk Standardları Enstitüsü, Prof. Dr. Arzu Erdem, Konakkale West, ‘iF Ürün Tasarım Ödülü”, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Maldivler, Ali Kirman, MARİŞ, YamaçYapı, Anadolu Yakası, Tekfen Emlak, MFÖ Kozmetik ve İnşaat, Haute Couture projesi, Trump®International Hotel&Tower, Kalem’i, Altın Emlak, Feyiz Genç, Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., Waldorf Astoria Amsterdam, Four Seasons Hotel Bosphorus, Gayrimenkul Hukuku Derneği, İstanbul Gölpark,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.