Türkiye de ilk duvar saati üretimi yaparak başladığı yolda şimdi 5 kıtaya turnike ihracatı yapan Tansa Turnike Genel Müdürü Yalçın SARI, sorularımızı cevapladı

Yazar:Editor
12.03.2020
7922

Tansa Güvenlik Sistemleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tansa 1962 Yılında Altan Akçaylı tarafından kurulmuştur. Kendisi 1960 Yılında İTÜ Makine mühendisliğinden mezun olmuştur. Tansa Sektöre Türkiye de ilk duvar saati üretimi ile girerek İsviçre’de Fuarlara katılıp saat ihracatını da gerçekleştirmiştir. Yıllar içerisinde elektronik saatler ön plana çıktıkça ve ithalat açılınca duvar saati üretimi yerini turnike üretimine bırakmıştır.

  • Faaliyet alanları: Stadyumlar,raylı sistemler,havalimanları ve plazalar
  • Ürün grubu olarak: Tripot turnike, Swıngate,Boy turnikesi ve optik turnike seçenekleri olarak ürün gruplarına ayrılmıştır. Ayrıca müşterilerin istek ve taleplerine göre özel ürün tasarımı da yapılmaktadır.

Çalıştığınız sektörde son 15 yılda yaşanan değişimleri/ gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncesinde bina girişlerinde kontrolü sağlamak için 3 kollu Standart turnikeler kullanılmaktaydı, son 10 yıl içerisinde Türkiye ‘deki inşaatın yükselişi plazalar ve yatırımı yüksek binalar ile beraber kontrollü geçişler daha lüks hale geldi, bu yüzden plaza ve lüks binaların girişlerinde optik turnikeler kullanılmaya başlandı, bu da aslıda sensor kontrollü, insan bedenine değmeden hızlı geçişi sağlamaktadır. Daha sonrasın da optik turnikeler kendi içinde tasarım olarak değişimler gösterdi. Aynı zaman da havalimanların da yeni nesil Turnikeler sayesinde geçişler polis kontrolü dışında yapılabilmektedir.

Firmanızın serktördeki konumu, pazar payı, cirosu gibi rakamsal veriler varsa paylaşır mısınız?

Tansa kendi sektöründe yüksek pazar payına sahip olup globalde de 5 katıya ihracat yapmaktadır.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor. Sektörün kalifiye eleman durumuna dair değerlendirmeniz nedir?

Firmamız 125 personel kadrosuyla yeni binamızda hizmet vermeye devam etmektedir. Kalifiye personel konusunda Sektörün ihtiyacı olan teknik eleman ihtiyaç konusunda zorlanmaktayız. Kendi içimizde sunmuş olduğumuz eğitim destekli programlarla tüm personelimizi destekliyoruz.

2019 nasıl geçti, 2020 yılına dair sektör ve firma adına beklentileriniz nelerdir?

2019 yılı için belirlemiş olduğumuz tüm hedeflerimize ulaşarak 2020 yılında planlarımızı ihracata yönelik gerçekleştirdik. Ülkenin ekonomik durumuna göre stratejiler belirleyip, çözüm ortaklarımızla sürecimize devam etmeyiz.

Son olarak hedefleriniz nelerdir?

Önümüze koyduğumuz hedefin sonucunda Dünya Markaları arasında yerimizi almaktır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account