Tecrübeli kadrosuyla, yer aldığı projelerde yeteneklerini konuşturan Karamete Yapı'nın kurucusu Mimar Şevki KARAMETE inşaat sektörü hakkında ki düşüncelerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
15.04.2020
3655

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Karamete Yapı 2014 yılında kuruldu. Mimari proje tasarımı, takım proje ve taahhüt işleri yapmaktayız. Ağırlıklı olarak yöneldiğimiz sektör sanayi yapıları ve villa tasarımları. Ekibimiz 3 mimar bir makine mühendisi ve bir elektrik mühendisinden oluşmaktadır. Ekibimiz ile beraber tasarımda noktasal çözümlerin üzerine yoğunlaşmak mesleğimizden aldığımız keyfi daha da artırmaktadır.

Konut stoğu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ne yazık ki gayrimenkul sektöründe geçmiş dönemde görünen yüksek karlılık, günümüzde konut stoğunun, konut  ihtiyacının çok ötesine geçmesine sebep olmuştur. Ülkenin mevcut ekonomik durumunda hükümetin aldığı kararlar ile önümüzdeki dönemde bu oluşan fazla arzın eriyeceği kanaatindeyim.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız?

Genel anlamda sanayi yapıları üzerine ağırlık veren bir ofisiz. Proje tasarımında ve müşavirliğinde bulunduğumuz Özpak Gıda Gross Mantar tesisinden bahsetmek istiyorum. Kayseri’nin Düver İlçesi’nde  bulunun toplam kapalı alanı 5000 m2 olan bu tesis Avrupa standartlarının ötesinde otomasyonu ile Avrupa ve Türkiye’nin en gelişmiş mantar üretim tesisidir. Bölge ekonomisine katkısı olan tesiste çalışanların büyük çoğunluğunu yörenin kadınları oluşturmaktadır. Tamamen üretime uygun çözümler oluşturarak hazırladığımız proje yatırımcıya minimum kurulum maliyetini ve en doğru çözümü üretmeyi esas alarak hazırlanmıştır. Başından sonuna kadar bu tesisin projesinde bulunmak oldukça gurur verici.

İnşaat – gayrimenkul sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz? 

Kendi elimizle oluşturduğumuz bir gayrimenkul balonunun direnç noktasına dayanmış durumdayız. Üretim ekonomisini desteklemediğimiz sürece de bu balon ne yazık ki patlamaya mecburdur. Oluşturduğumuz bu arz fazlasını, mevcut ekonomik durumumuzda azaltamıyor aksine inşaat yapmaya devam ederek stoğun daha da büyümesine sebep oluyoruz. Çıkan yeni müteahhitlik kanunu ile önümüzdeki dönemde konut stoğunun artışının engelleneceği kanaatindeyim. 2021 yılında ekonominin toparlanacağı düşüncesi ile işlerin tekrar rayına oturacağı umudunu sıcak tutuyorum.

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

Yükselen maliyetler, düşen nitelikli iş gücü ve kalifiye eleman sıkıntısı imalatların pahalanmasına ve kalitesizleşmesine yol açıyor. Dünya genelinde korkulan resesyondan elbette Türkiye ekonomisi de etkilendi. Bu pahalı ve özensiz işlerin içerisinde konut almak yatırımcı tarafından günümüzde yatırım aracı olarak görülmemeye başlandı. Ekonominin düzelmesi ile sektöre yeni bir ivme geleceğine inancım tam. Umarım bu süreci en sıkıntısız şekilde atlatırız.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Firmamız bünyesinde 5 kişi çalışmakta olup dönem dönem bu sayı saha elemanları ile artmaktadır. Kalifiye eleman konusunda ise ne yazık ki sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda üniversite eğitimimizi eleştirmek durumundayım. Sektörü hiç tanımayan, malzeme bilgisi çok az olan mimar ve mühendisler mezun oluyor. Çok fazla üniversitenin açılması da bu eğitim kalitesizliğinin sebep olmuştur. 

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl başladı, beklentileriniz & öngörüleriniz nelerdir?

Yaptığımız hazırlıklar ile 2020 yılına hızlı bir giriş yaptık, ancak geldiğimiz şu günlerde corona virüsü ile kısa bir duraklamaya girmiş bulunmaktayız. Alınan tedbir kararları ile bu dönemin de en sağlıklı şekilde atlatılacağına inanıyorum. 2. Çeyrekte proje aşamasında olan projelerimizin temel atmalarını yapacağımızı düşünüyorum.

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadede ofisimizi daha kalabalıklaştırma hedefimiz var. Daha fazla istihdam sağlayarak Kayseri’nin en büyük ofislerinden biri olma hedefliyoruz. Uzun vadede ise yatırımcılarımızla beraber daha fazla üretim tesisini faaliyete geçirme planlıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account