2010 yılında Mimar Yelin EVCEN ve İç Mimar Gönül ARDAL ortaklığıyla kurulan ve kurulduğu günden itibaren bir çok başarılı işlere imza atan Gönye Proje Tasarım, İnşaat & Yatırım'a hedeflerini anlattı

Yazar:Editor
30.04.2020
2555

Gönye Proje Tasarım’ı kurma hikâyeniz nedir?

Ortağım Gönül Ardal ile 2004 yılından beri tanışıyorduk. Birlikte bir süre çalışıp birçok başarılı proje yaptıktan sonra, 2010 yılında isimlerimizin ilk hecelerinden oluşan Gönye Tasarım’ı kurduk. 2010’da 4 kişilik bir ofis olarak başlayan şirket hikayemizde, 5 yıl sonrası için hedefimiz Markalı Konut Projeleri iç mimarisinde akla gelen ilk firmalardan biri olmaktı. Bize güvenen müşterilerimiz arasında bulunan, Türkiye’nin en iyi gayrimenkul yatırım ve inşaat firmaları ile kurduğumuz başarılı iş birliği sayesinde 5 yılda gerçekleştirdiğimiz çok sayıda proje ve yurtdışı ödüllerimizin de katkısı ile bu hedefimize ulaştık. Şu anda 16 kişilik ekibimiz ile 2017’den bu yana Bilim Sanayi ve Teknoloji Başkanlığı’na bağlı “Tasarım Merkezi” olarak tasarım ve proje hizmeti vermekteyiz. Tasarladığımız mekanlarda yaşayacak insanların memnuniyetini gözeten bir ekip anlayışı ile sürekli gelişime inanan, yeniliklere açık ve yaptığımız her işte en iyiyi hedefleyen bir iç mimari tasarım firmasıyız.

Başlayacak veya devam eden projeleriniz var mı?

Firmamızda aynı anda farklı proje safhalarında birçok projemiz devam etmekte. Oyak Dragos konut projemizin satış ofisi ve örnek daireleri çok yeni tamamlandı, şu anda lobi ve ortak alanları çiziliyor. Trabzon Çamburnu otel projemizin yeni etap odaları konsept aşamasında, aynı anda devam eden dört farklı Mavera projemizde Mavera Residences, Mavera Homes, Mavera Comfort örnek daire yapım aşamasında, Mavera Villas’ta işe konsept sürecine yeni başladık. Decovita Seramik mağazalarını tamamladık, tasarım danışmanlığı sürecimiz başarı ile devam ediyor. Bunların yanında Çamlıca’da bir villa projemiz, Akpres Otomotiv ofis projemiz ve yurtdışı işlerimizden Romanya konut projemiz, Manhattan Penthouse projemiz, Tashkent otel ve Rezidans projelerimiz devam ediyor. Moskova’da yeni başlamak üzere olan bir penthouse projemiz var.

Daha çok hangi tür projelerde yer alıyorsunuz?

Markalı konut projelerinin satış ofisleri, örnek daireleri, daire tipleri, lobi ve kat koridorları, sosyal tesis ve havuz alanları çok yaptığımız projelerden, bugüne kadar 80 civarı markalı konut proje iç mimarisi gerçekleştirdik. Kurumsal ve özel ofisler de çokça yaptığımız projelerden. Bir çok inşaat firmasının merkez ofislerinin yanında Sampa Otomotiv, Akpres Otomotiv, Aşhan Yemek, Emlak Bankası merkez ofis binası, Colin’s ve Loft merkez ofislerini sayabiliriz. Mercedes Benz Egemer Showroom projesi, Gelecek Otomotiv VIP alanları, Decovita Seramik İstanbul, Ankara, Bodrum mağazaları da projelerimiz içinde yer alıyor. Son zamanlarda butik otel ve zincir otel projelerinde de çalışmaya başladık.

Mimarlık sektöründe nitelikli eleman konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

İç Mimarlık sektörü için fikirlerimi söyleyeyim. Mimarlık ve iç mimarlık eğitimi veren özel okulların sayılarının kısa zamanda artmasının sektörde niteliği düşürdüğünü ne yazık ki çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Birçok yeni mezun, yeterli bir eğitim almadan mezun oldukları için iş bulmakta zorlanıyorlar. Okulda alamadıkları temel bilgileri iş hayatında tamamlamaya çalışmaları tabii ki zor. Ama her dönem olduğu gibi gençler içinde kendini çok iyi geliştirmiş, çalışkan ve yetenekli arkadaşlarımız var, biz de hem stajyer hem de personel seçiminde tabii ki kendini geliştirmeye emek harcayan ve istekli arkadaşlara öncelik tanıyoruz. Bugünlerde Gönye olarak genç arkadaşlarımızın yetiştirilmesine de katkıda bulunmak adına online programlar hazırlamaktayız.

Türkiye’de 5-10 yıllık süreçte mimarlık sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Mimarlık gelişti mi?

Mimarlık değil iç mimarlık yaptığımız için kendi sektörüm adına konuşmayı daha doğru buluyorum. Mimarlığın gelişip gelişmediği konusunda yorumları mimarlık yapan arkadaşlarıma bırakmak istiyorum. Sadece, inşaat sektörünün gelişmesinin nitelikli mimarlık gelişmesi olarak algılanmasının yanlış olacağını düşünüyorum. Mimarlık sadece inşaat ile sınırlanamayacak kadar geniş kapsamlı bir daldır. İç mimarlık için sorarsanız, zaten Türkiye’de çok yeni olan bir sektör ve esas gelişimini son 10 yılda yaptığını düşünüyorum. 

Ülkemizde oldukça yoğun olan “Kentsel Dönüşüm” hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Maalesef şehircilik olmadan yapılan bir kentsel dönüşüm süreci geçirdik. Yeteri kadar yol altyapısı olmadan, yeşil alan bırakılmadan dikilen beton yığınları görüyorum etrafımda. Beni rahatsız eden bir diğer konu da her yerde birbirinin benzeri bina tipleri ve malzemeleri ile kimliğini kaybetmiş şehirlerimiz. Sürekli yıkılıp yeniden yapılma döngüsü ile hafıza mekanlarının yok edilmesi, geçmişimizden, kültürümüzden, tarihimizden izlerin, anılarımızın hatta belleğimizin yok olması demek. Kentsel dönüşüm ülkemiz için yanlış olanları düzetmek, çirkini güzelleştirmek, çarpık kentleşme ile bozulan şehirleri daha sağlıklı, insancıl, yaşanılası yerlere dönüştürmek için bir fırsattı, ama doğru değerlendirilemedi, bir kazanç kapısına çevrildi. Bu konuda çok üzgünüm.

Geleceğe dair hedefiniz nedir?

Bu yıl şirketimizin 10. Yılını kutlarken, Türkiye’nin önde gelen İç Mimarlık şirketlerinden biri ve bir Tasarım Merkezi olarak anılmaktan çok mutluyuz. Bundan sonraki hedefimiz, konut projelerinde gösterdiğimiz başarıyı otel projelerinde de elde etmek, uzun vadede ise Gönye’yi global bir marka olarak görmektir. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için, vizyoner bakış açısı ile sistemli çalışma, kayıt tutma ve kalite standartlarımızı oluşturup sürekli geliştiriyor, bu çalışmalarımızın ülkemizdeki iç mimarlık sektörüne de katkısı olacak şekilde paylaşımı için de planlar yapıyoruz.  

2019 yılı nasıl geçti, 2020 yılı beklentileriniz nelerdir?

2018 yılındaki krizin konut sektöründe oluşturduğu ani durgunluk sürecinde hızla yeni stratejiler belirleyerek yüzümüzü yurtdışı projelerine ve turizm sektörüne çevirdik. 2019 yılı, bu stratejimizin karşılık bulduğu yıl olarak bizim açımızdan oldukça verimli geçti. 2020 yılı çeşitli beklenmedik olaylarla hepimizi şaşırtsa da, biz yaşamın dinamik olduğunun farkında bir ekibiz. Yaşamın hiçbir evresinde uzun süreli stabilite beklemememiz gerektiğini biliyoruz. Yaşam farklı evreleri, iniş çıkışları ile bir bütündür, sürekli bir istikrar beklentiniz yoksa krizler sizi şaşırtmaz. Hayat başarısı, insanın bulunduğu ortama ve zamana ne kadar hızlı adapte olabildiği ile doğru orantılıdır. Bu ülkede 20 yıldır iş hayatını tecrübe etmiş biri olarak öğrendiğim ders budur. Bir şirket sahibi olarak ortağımla birlikte gözümüz her zaman bir sonraki adımda, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl ve hatta 50 yıl sonrasına tuttuğumuz projeksiyondadır. 2020 yılını Gönye Tasarım olarak yine fark yaratan, müşterilerimizin yatırımına değer katan, sektöre katkıda bulunan projelerle başarılı bir şekilde geçireceğimizi ümit ediyorum.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account