İkiz kardeşler Hüseyin Önder ve Cevahir Önder tarafından 2002 yılında kurulan İkiziz.com, kurulduğu günden itibaren gerçekleştirdiği başarılı işlerle, reklam sektörüne adını altın harflerle yazdırmaya devam ediyor

Yazar:Editor
28.05.2020
2375

İKİZİZ.COM Medya’yı tanıtır mısınız?

İkiziz reklam ajansı 2002 yılında ikiz kardeşler Hüseyin Önder ve Cevahir Önder tarafından kuruldu. Sektörede edindiğimiz tecrübe ve  birikimlerimizi artık kendi markamızla yeni markalara aktarmak istedik. Faliyet alanlarımız markanın markalaşma sürecindeki pazarlama stratejisini belirleyerek markayı kendi pazarında istediği noktaya getirmek için gerekli enstrümanlar. Öncelikle doğru rakip analizi yaparak markanın pazardaki durumunu belirlemek. Sonrasında pazarlama bütçesi ışığında online ve offline mecralarda en doğru stratejiyi en doğru mesaj ve  görsel çözümlemelerle hedef kitleyle buluşturuyoruz.

Siz sadece dijital reklamcılık mı yapıyorsunuz?

Sadece dijital reklamcılık yapmıyoruz. Artık markalar 360 dediğimiz reklam modeliyle ajanslardan gerekli çözümleri lmak istiyorlar. Böylece tüm süreci rahatlıkla da control etmiş oluyorlar. Reklamda en önemli şey fikirdir. İyi bir fikir yoksa mecrann hiçbir önemi yoktur. Bizim bir mottomuz var tüm markalara bu mantıkla yaklaşırız. Doğru fikir hedefe gider. Sonuç olarak önce  marka için en doğru fikiri bulmak. Ve hedef kitleyle markayı en doğru mecralarda buluşturmak.

Medya planlama ve medya satın alma tam olarak nedir?

Çok güzel bir soru inan. Çünkü çok marka medya planlama  sürecine strateji olarak bakmıyor. Markalar bütçeleriyle bir yerde olalımda yeterli gözüyle bakıyor. Aslında burada önemli olan eldeki bütçeyi en etkin ve doğru stratejiyle nasıl kullanırım bunu belirlemek. Yoksa medya planlama üniversitelerde  bir ders olarak okutulmazdı. Markanın pazarlama stratejisinin bir bölümü olan medya planma  stratejiside  mesajını hedef kitleyle en doğru  zamanda doğru  frekansta ve en efektif şekilde buluşturacağın mecraları belirlemek,

Dijital Medya planlanması stratejisi nasıl geliştirilir?

Dijital medya planlama için artık dijital platformlarda bir çok ürün var. Ve gerçekten geri dönüşleride iyi oluyor. Ama sadece dijital bir planlama yapmak yerine entegre yapmak daha doğru olacaktır. Olmak için olmak değil. Ya olacaksan en doğru şekilde ol yada hiç olma. Markalar dijital reklamlar çıkıyorlar ama sosyal medya hesapları doğru yönetilmiyor. Dediğim gibi artık kurumsal yapının vazgeçilmezi olan sosyal medya hesapları planlamanında önemli bir parçası. Ürün ve hizmet doğru hedef kitleyle yine doğru platformlarda buluşturmak stratejinin temelini oluşturacaktır.

İnşaat Sektörü için sosyal Medya ne kadar önemli?

Bizce çok çok önemli. Artık zamanın çoğunun dijital ortamlarda geçtiğini düşünürsek bu önem dahada çok artmaya başlıyor. Ama burada önemli bir detay var. Sosyal medya hesabı yönetmek nedir ve nasıl olmalı. Markalar kişisel hesabını yönetmek gibi algılarsa zaten bu çok yanlış. Sosyal medya hesaplarının yönetilmesininde önemli detayları var. Paylaşım günleri paylaşılan postlar ne kadar uyumlu. Etkileşim ne kadar alıyor gibi bir çok algoritmalar üzerine kurulu. paylaşılan görsel ve videoların kalitesi ve mesajlarıda marka için ve markayı takip eden takipçileri için çok önemli. Sosyal medya araçlarının da kendi için de farklı yönetim mantıkları var. Youtube da kullandığınız mesajı ve görsel çözümlemeyi facebook hesabında farklı kullanmanız gerekebilir. 

İnşaat sektörünün / müşterilerinizin sizden beklentileri kolaylıkları, zorlukları nelerdir?

İkiziz olarak bu süreçte bir çok önemli projeyle çalıştık. Hepsinden de büyük keyif aldık. Her marka bizim için çok önemli. Reklamın en önemli beklentisi talep yaratmak olduğunu düşünürsek tüm inşşat markalarıda bu yönde bir bakış açısına sahip.  Zor olarak görmüyoruz. Görevimiz birlikte başarılı işlere imza atmak. Önce onları iyi dinliyoruz. Sonrası zaten en güzel şekilde işliyor.

Sosyal medyada bir markanın başarılı olabilmesi için sizce en önemli etken nedir?

Hesapları en doğru şekilde ve profosyonel ekiplerce yönetmek.

Projelerinizi oluşturuken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle markayı iyi analiz ediyoruz. Marka kim ve bizden beklentileri neler.  Sektörde nerede olmak istiyor. Rakipleri neler yapıyor. Öncelikle iyi bir swot analizi yapıyoruz.  Sonrasında brief doğrultusunda yaratcı stratejimizi belirliyoruz. Markanın vizyonu bizler için çok önemli. Böylece birçok şeyi atlamış oluyoruz. Ayırdıkları bütçe ile istediklerinin orantısı vizyonlarının bir parçası oluyor aslında. Hep savunduğumuz önemli bir nokta vardır. Doğru müşteriyle doğru iş çıkar. Çünkü yapılan işe verilen değer motivasyon biz reklamcılar için çok önemli.

Ajansını taşımak istediğiniz son nokta nedir?

Son nokta diye birşey yok. Her yeni marka vey a proje bizi heycanlandırıyor. Bizler bu heyecanla besleniyoruz. Zaten bu olmasada iyi işler çıkmıyor. 

Sektöre yeni girecek olan kişilere tavsiyeleriniz nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu işi çok sevmek gerekiyor ve her iş için de aynı heyecanı duymak gerekiyor. Küçük büyük marka olarakta hiç bir markayı ayırmasınlar. Çünkü yapılan iş ve üretim süreci aynı.

Türkiye’deki dijital pazarlama sektörünün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?

Dijial devam edecek yeni ürünlerde çıkacak. Ama geleneksel reklamcılıkta olmazsa olmazlardan olacak en azından bir sure daha. Çünkü her mecranın hedef kitlesi ayrı. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account