İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan ÇULHALIK, pandemi sürecini ve süreç sonrası değerlendirmelerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
28.05.2020
2571

Covid-19 Pandemi dönemin de inşaat sektörü nasıl problemler ile karşılaştı ve çözüm önerileri nelerdir?

Pandemi döneminde yaşamın her noktasının evden sürdürülmesiyle birlikte, faaliyetlerimizde dijital pazarlama ağırlık kazandı. Potansiyel yatırımcılara online kanallar üzerinden ulaştık. Satış ofislerinde sürdürdüğümüz tanıtım çalışmalarını, dijital platformlarda sürdürdük. Yatırımcılar bu olağanüstü dönemde bekleme pozisyonuna geçmeyi tercih etti. Yatırımcılardaki bu pozisyon değişikliğini kaygı verici bulmuyoruz. Konut yapıcılar için de aynı durum geçerli. Planlanan yatırımların, haziran sonrasında normalleşme adımlarının hız kazanmasıyla hayata geçeceğine inancımız tam. Ekonomide nakit akışının hız kesmesi, birbirine bağlı halkalar olarak yeni yatırımları, bazı şirketler için mevcut yatırımlardaki gidişatı olumsuz etkiledi. Şantiyelerin çoğu izolasyona bağlı olarak faaliyetlerini durdurdu. Sektörümüzde malzeme tedariğinden, nakit akışına, satışa uzanan bir olumsuz etkileşim dönemi yaşadık. Genel olarak baktığımızda, satış odaklı yatırım taleplerinde geçici bir daralma hissedilse de kiralama taleplerinde hissedilen bir yükseliş hâkim oldu. İnsay Yapı olarak, özellikle sağlık çalışanları tarafından ciddi bir kiralama talebi aldık. Bu dönemin yaz aylarıyla birlikte sona ermesiyle satışların yeniden yükselen bir seyir izleyeceğine inanıyoruz. Hem proje üreticilerini, hem de yatırımcıları kapsayan bir önlem paketinin yürürlüğe getirilmesiyle, bu sürecin en az hasarla atlatılması sağlanabilir. Bu noktada biz sektör paydaşları olarak hükümetimizden destek beklentisi içerisindeyiz.

Pandemi sonrasında inşaat sektörü güçlenecek mi? Yoksa toparlanma süreci sancılı mı olacak?

Pandemi, gayrimenkul ve inşaat sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıracak. Finansal açıdan güçlü şirketler, bu süreçten güçlenerek çıkacak. Dijital açıdan yeni yatırım planları da hız kazanacak. Kemikleşmiş kitlesi olan yatırımcılar, bu süreci çok kolay atlatabilir. Pandemi, yatırımcı taleplerinde bir değişiklik yarattı. Koronavirüs öncesinde trend olan balkonsuz ya da Fransız balkona sahip konut projeleri, popülerliğini yitirmeye başladı. Sosyal temasın en aza indirilmesi ve beraberinde Türkiye’nin uzun yıllar sonra yeniden tanıştığı sokağa çıkma yasakları, geniş balkon ve bahçe arayışını beraberinde getirdi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı milyonlarca insanın 2 aya yakın süredir evlere kapanması da bu ihtiyacı tetikledi. 

Konutta şehrin içinde müstakil yaşam arayışı, talebe yön verecek. Korona günlerinde geniş balkona ya da bahçeye sahip olan projelere yönelik talepte artış yaşandı. Biz bunu Pendik’te, şehrin merkezinde müstakil yaşam sunduğumuz ‘Ondörtüç Pendik’ projemize gelen taleplerde çok net gördük. Konut üreticileri de buradan hareketle yeni konut projelerinde bu özellikleri esas alacaklar. Toparlanma süreci, normalleşme sürecine paralel olarak haziran itibariyle başlayacak. Sektörümüzde satışlarda artışa geçiş sürecinin, aşamalı olarak yaz sonu itibariyle tamamlanacağına inanıyoruz. Bu süreçte devletimiz tarafından konut üreticilerine verilecek destekler, faiz oranı indirimleri gibi adımlarla sürecin hızlanacağını düşünüyoruz. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create Account



Log In Your Account