Göktekin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Göktekin, koronavirüs döneminde insanların evden ve yaşam alanlarından beklentilerinin nasıl değiştiğine ve bu dönemde evlerinde neleri eksik/fazla gördüğüne yönelik bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdi ve araştırma sonuçlarını İnşaat & Yatırım ile paylaştı

Yazar:Editor
11.06.2020
3122

Tüketicinin ev satın alma alışkanlıkları ve tercihleri pandemi sonrası ne yönde değişti?

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını, insanların yaşam şeklini etkilerken bir yandan da ev tercihlerini ve satın alma alışkanlarını da değiştirdi. Bu süreçte insanların izole bir yaşam sürdürmeye çalışırken ihtiyaçlarını karşılayacak alanlara da yakın olmanın avantajlarının farkına vardığını söyleyebilirim. Müşterilerimize sadece bir konut değil aynı zamanda bir yaşam alanı sunan Göktekin Yapı olarak, bu süreçte tüketicilerin ev satın alma alışkanlıkları ve tercihlerindeki değişimi yakından takip ettik. Tüketicilerimizin istek ve eğilimlerini her zaman olduğu gibi bu zorlu süreçte de anlamaya ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ettik. Bu amaçla “Hayal Ettiğiniz Yaşam Alanı” araştırmasını gerçekleştirdik.

Gerçekleştirdiğiniz kamuoyu araştırmanızda en dikkat çeken sonuçlar neler oldu?

Gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçlarına baktığımızda en dikkat çekici detayların başında daha geniş evlere ve sosyal alanlara ihtiyaç duyulduğu geliyor. Araştırmaya katılanlar binasında ya da sitesinde ortak kullanıma açık sosyal alanlarda olmazsa olmazlarının sırasıyla çocuk oyun alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları, spor salonu ve havuz olduğunu ifade etti. Yaşam alanlarının çevresinde ise en çok market hizmetine ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı. Diğer ihtiyaç duyulan hizmetleri ise bina güvenliği, apartman görevlisi, kuaför ve toplu taşımaya yakınlık olarak sıralayabiliriz.

Evlerde en çok ihtiyaçlar ne oldu?

Araştırmamıza katılanlar evlerinde dolap, kiler gibi saklama alanlarına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Saklama alanına ihtiyaç duyanları pandemi döneminde bol bol vakit geçirdiğimiz mutfakların daha büyük olmasını arzu edenler izledi. Geniş balkon ve giyinme odası da evlerde en çok ihtiyaç duyulan alanlar oldu. 

Bu değişime yönelik tüketiciler için neler yapacaksınız?

Bu araştırma bize tüketicilerin ev ve yaşam alanlarında neye ihtiyaç duyduğunu daha iyi anlayabilme fırsatı sundu. Araştırma sonuçlarımızdan hareketle yeni projelerimiz için hızla adımlar atmaya başladık. Şu anda sosyal donatıları, bahçeleri, bisiklet ve yürüyüş parkurları olan aynı zamanda berber/kuaför, market, fırın, kafe gibi hizmetleri de barındıran yani tüketicilerimizin her ihtiyacına karşılık verecek bir projenin hazırlığındayız. İlerleyen süreçte de inovatif çözümlerle, teknolojiyle ve yalın çalışma felsefesiyle müşterilerimizle bir araya gelerek onları arzu ettikleri gibi konutlara kavuşturmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

Pandemi sonrasında sektörün seyrini nasıl yorumlarsınız?

Pandemi sürecinin ardından tüketiciler daha rahat ve mutlu hissedecekleri, sosyalleşebilecekleri ve spor yapabilecekleri bir bütün olarak ihtiyaçlarına yanıt veren konutlara yöneldi. Sektörde de bu ihtiyaç ve talepleri karşılamaya yönelik çalışmalar yapıldığını görmek sevindirici. Önümüzdeki dönemde cazip faiz oranları, kredi destek paketleri ve ev fiyatları sayesinde ev satışlarının artışa geçeceğini öngörüyoruz. Bence daha da önemlisi birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de merkeze insanı alarak, onları anlayarak işler üretecek. Bu da memnuniyeti arttırarak kendini daha güvende hisseden bir toplum olmamıza katkıda bulunacak. Göktekin Yapı olarak biz de bu yaşam alanlarını oluşturmayı en önemli sorumluluğumuz olarak görmekteyiz. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account