Özseç Beton Genel Müdürü Erkan Kahraman, 2021 - 2022 sektör değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
28.02.2022

2021-2022 Şirketiniz ve Sektör Açısından Değerlendirme Yapabilir Misiniz?

Özseç Beton olarak 2005 yılından itibaren İstanbul Avrupa yakasında hazır beton sektöründe hizmet vermekteyiz. 2018 yılında oluşan ekonomik krize kadar büyüme hedefinde olmayan firmamız, kriz döneminden sonra ters ivme yönünde hareket ederek 2019 yılında Esenyurt Kıraç’ta üçüncü tesisini, 2020 yılında Sarıyer Ayazağa’da dördüncü tesisini ve 2021 yılında Avcılar’da mobil santral olarak beşinci tesisini, yeterli sayıda araç ve ekipman alımını da gerçekleştirerek faaliyete geçirmiş ve hemen hemen İstanbul Avrupa yakasının geneline hizmet vermeye başlamıştır. 2021 yılının ikinci yarısında sektörde oluşan hammadde krizini başarılı olarak atlatmış bulunmaktayız. Hazır beton, akaryakıt, agrega ve demir ürünleri satış politikamızı 2022 yılında da devam ettireceğiz.

2021 İnşaat Sektörünü Nasıl Değerlendiriyorsunuz? 2022 Yılı Beklentileriniz Nelerdir?

2021 yılında hazır beton satışlarımız önceki yıllara göre artmıştır. Fakat dövizde oluşmuş olan kur hareketliliği sebebiyle – konut açığı olmasına rağmen - 2022 yılının ilk çeyreğinde mevsim şartlarını göz önüne aldığımızda hazır beton sektöründe düşüş olacağı öngörüsündeyiz. İkinci çeyreğe kadar dövizin de denge sağlanmasıyla hazır beton sektöründe 2021 yılına göre hızlı bir büyüme olacağını düşünüyoruz. Çünkü maliyetimizi oluşturan hammaddelerimiz olan çimento, agrega, katkı ayrıca diğer giderlerimiz olan akaryakıt ve yedek parçanın dövize bağlı fiyat artışlarının durması sonucunda piyasada hazır beton fiyatlarında da genel bir durağanlık dönemi oluşacaktır. İnşaat demiri, hazır beton ve diğer inşaat kalemlerinin sürekli ve yüksek fiyat artışlarından dolayı müşterilerimizin inşaat maliyetleri değişiklik göstermesi sebebiyle finans olarak dengelerini bozmuştur.

Doviz Artışlarının İnşaat Sektörüne / Konut Satış ve Maaliyetlerine Yansıması Ne Oldu?

Hazır betonun genel inşaat maliyetlerindeki payı yüksek bir oran olmamakla birlikte, ekonomik kriz dönemlerinde her zaman öne çıkan sektör olmuşuzdur. Maalesef ki döviz kurlarındaki bu artış konut fiyatlarında fazlasıyla hissedilmektedir. Maliyet artışlarına paralel olarak  konut fiyatları da aynı oranda artmış ve artma eğilimi gösterecektir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account